DÜNYA - 23 Kasım 2023 Perşembe 19:46 | Son Güncelleme : 24 Kasım 2023 Cuma 07:05

İsrail ve Filistin arasındaki "insani ara" yarın 07.00’da başlayacak

A
A
A
İsrail ve Filistin arasındaki "insani ara" yarın 07.00’da başlayacak

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majed el-Ansari, İsrail ve Filistin arasındaki insani aranın yarın yerel saatle 07.00’de (TSİ 08.00) başlayacağını duyurarak, 13 kişiden oluşan ilk sivil grubun da yarın yerel saatle 16.00’da (TSİ 17.00) Gazze Şeridi’nden serbest bırakılacağını ve Kızıl Haç’a teslim edileceğini bildirdi.

İsrail ve Filistin arasındaki esir takası anlaşması kapsamındaki 4 günlük insani ara yarın başlayacak. Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majed el-Ansari, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlediği basın toplantısında, İsrail ve Filistin arasındaki insani aranın yarın yerel saatle 07.00’de (TSİ 08.00) başlayacağını duyurarak, "Aynı aileden olan rehineler aynı bölgede bir araya getirilecek. Dört gün içinde toplamda 50 kişi olmak üzere mutabakata varılan sayıda sivili içerecek" dedi.
Taraflar arasındaki görüşmelerin çok güzel ve olumlu bir havada geçtiğini ifade eden el-Ansari, "güvenlik nedeniyle" esirlerin Gazze Şeridi’nden çıkarılacağı yollara ilişkin bilgi paylaşamayacağını ifade ederek, "Buradaki asıl amacımız rehinelerin güvenliğidir" dedi.

“Odak noktamız kadınları ve çocukları mümkün olan en kısa sürede tehlikeden uzaklaştırmaktı"

El-Ansari, Kızıl Haç ve çatışmanın taraflarıyla işbirliği yapılacağını aktardı. İsrailli olmayan esirlerin serbest bırakılmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan El Ensari, "Rehinelere öncelik verme kriterleri tamamen insani nitelikteydi ve odak noktamız kadınları ve çocukları mümkün olan en kısa sürede tehlikeden uzaklaştırmaktı" dedi.

“Amacımız bu anlaşmanın kalıcı bir ateşkesle sonuçlanmasıdır”

İnsani yardımın anlaşmanın "ayrılmaz bir parçası" olduğunu belirten el-Ansari, "Yardımların Refah kapısından en kısa sürede ulaşmasını bekliyoruz. Gazze'deki ihtiyacın çok küçük bir kısmı olacak. Gazze'de ihtiyaç çok büyük. Tabii ki amacımız bu anlaşmanın kalıcı bir ateşkesle sonuçlanmasıdır” dedi.

İsrail tarafında da bir serbest bırakılmanın gerçekleşmesini bekliyoruz”

Yarın Gazze Şeridi’nden serbest bırakılan esirlere karşılık İsrail hapishanelerinden kaç Filistinli mahkumun serbest bırakılacağına dair bilgi veremeyeceğini aktaran el-Ansari, "Fakat anlaşmanın karşılıklı olduğunu söyleyebilirim, rehinelerin saat 16:00 civarında serbest bırakılması sonucunda İsrail tarafında da bir serbest bırakılmanın gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi. Esirlerin ve mahkumların isimlerinin yer aldığı listeler hakkında "günden güne ilerleyen bir süreç" olduğunu belirten el-Ansari, “Her iki listeyi de ne zaman onaylatırsak, o zaman insanları dışarı çıkarma sürecine başlayabiliriz. Ancak zaman aralıkları konusunda bir anlaşma var. Ekiplerimiz gece gündüz çalışıyor" dedi.

Gazze Şeridi’nden 16.00’da 13 kişiden oluşan ilk sivil grup serbest bırakılacak

El-Ansari, 13 kişiden oluşan ilk sivil grubun da yarın yerel saatle 16.00’da (TSİ 17.00) Gazze Şeridi’nden serbest bırakılacağını bildirerek, söz konusu grubun kadın ve çocuklardan oluşacağını aktardı. El-Ansari, “Bu serbest bırakmalar her gün hareket etmek için bölgenin çok daha güvenli olacağı belirli bir zaman aralığında gerçekleşecek. Kızıl Haç'a teslim edilecekler ve amaç transferi tüm taraflar için mümkün olduğunca güvenli hale getirmek” dedi.
Taraflar arasındaki insani aranın bozulmasına neyin yol açacağına ilişkin bir soruyu yanıtlayan el-Ansari, "Anlaşma dört gün içinde çatışmaların tamamen durdurulmasıyla ilgili. Dolayısıyla herhangi bir şekilde düşmanlıkların yeniden başlaması bir ihlal olacaktır. İletişim hatlarının açık kalması çok önemli, böylece muhtemel bir ihlal, nasıl tanımlanırsa tanımlansın, her iki tarafa da derhal iletilir ve bundan geri dönmenin ve anlaşmaya devam ettiğimizden emin olmanın bir yolu olur” dedi.

“Görüşmelerin her iki tarafın da anlaşmaya bağlılığını gösterdiği çok olumlu bir ortamda gerçekleştiğini bildirmekten mutluluk duyuyoruz”

Bugün başlaması beklenen insani aranın ertelenmesine değinen el-Ansari, "Herhangi bir gecikme yaşamayacağımızı umuyoruz ve sanırım şu anda her şeyin yerli yerinde olduğu ve sahaya inmeye hazır olduğumuz bir noktaya ulaştık. Yarın sabah saat 07.00'da her şeyin duracağını ve insani duraklamanın başlayacağını umuyoruz. Bunun nasıl olacağına dair ayrıntılar üzerindeki tartışmalar çok zordu. Rehinelerin kurtarılması sürecinde hiçbir şeyin zarar görmeyeceğinden emin olmak istedik ama aynı zamanda anlaşmanın parametreleri üzerinde her iki tarafın da operasyonel anlamda mutabık kalmasını istedik. Bunun için her iki taraf arasında çok sayıda görüşme yapılması gerekti, ancak görüşmelerin her iki tarafın da anlaşmaya bağlılığını gösterdiği çok olumlu bir ortamda gerçekleştiğini bildirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.
İnsani aranın sadece Gazze Şeridi’ni kapsadığını ifade eden el-Ansari, Katar'ın sadece İsrail ve Filistin arasında arabuluculuk yaptığı belirterek, "Diğer cepheler hakkında konuşmuyoruz. Özellikle Gazze'deki durum hakkında konuşuyoruz” dedi.

“Amacımız herkesin acı çektiği bu savaşa son verebilecek daha fazla duraklamanın önünü açmak”

Taraflar arasında kalıcı bir ateşkes ihtimaline dair gelen bir soruya yanıt veren el-Ansari, “Tarafların bu konuda son derece kararlı oldukları düşünüyoruz. Amacımız bu anlaşmaya varmak ve herkesin acı çektiği bu savaşa son verebilecek daha fazla duraklamanın önünü açmak. Umarım bu son çok yakında gerçekleşir ve kalıcı bir ateşkese ulaşmak bunu inşa etmemiz gerekir” dedi.

Hamas, insani aranın yarın başlayacağını doğruladı

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’ndeki insani aranın yarın başlayacağını ve 4 gün süreceğini doğrulayarak, "4 gün içinde 50 rehine serbest bırakılacak" ifadelerini kullandı. Kassam Tugayları ayrıca, her İsrailli rehineye karşılık İsrail hapishanelerindeki 3 Filistinli mahkumunun serbest bırakılacağını açıkladı.

İsrail, serbest bırakılacak ilk esirlerin listesini aldı
İsrail Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nde serbest bırakılacak ilk esirlerin listesinin ellerine ulaştığı belirtilerek, "İlgili yetkililer listenin ayrıntılarını kontrol ediyor ve şu anda tüm ailelerle iletişim halinde" denildi.

 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Tunceli Tunceli’de doğa harikası krater gölüne gezi Tunceli’de, onlarca kişinin katılımıyla 3 bin rakımda bulunan doğa harikası krater gölüne gezi düzenlendi. Zorlu bir yolculuğun ardından zirve yapan katılımcılar, göl manzarasına hayran kaldı. Tunceli Dağcılık Kulübü (TUDAK) tarafından Pülümür ilçesine bağlı 3 bin rakımlı Buyer Ana Gölü’ne doğa gezisi düzenlendi. Tunceli’nin yanı sıra yurt içi ve yurtdışından yaklaşık 70 kişinin katıldığı gezi kapsamında minibüslerle Pülümür ilçesine bağlı Sarıgül Köyü’ne kadar gidildi. Buradan yaklaşık 3 saat süren zorlu bir parkuru kat eden katılımcılar zirve yaptı. Zirvede, mola vererek dinlenen ve yöre insanları tarafından kutsal kabul edilen mekanda mumlar yakan ziyaretçiler, bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Geziye ilk kez katıldığını dile getiren Arzu Can, “Güzel bir yer. Herkesin gelmesini tavsiye ederim. Turla geldik, mumlarımızı yaktık, lokmalarımızı dağıttık” dedi. 3 bin metrede bulunan efsanesi ve tarihiyle Pülümür ilçesinin istisna yerlerinden birinde olmaktan mutlu olduğunu belirten Daimi Doğan, “Krater gölü olması ayrı bir zenginlik. Buraya gelirken güç bir yoldan geliyoruz. Buranın aynı zamanda inanç mekanı olması sebebiyle Pülümürlü hayırseverlerin, Pülümür Belediyesi’nin yolla ilgili bir takım düzenlemeler yapmasını istiyoruz. Rehberler eşliğinde güzel bir yolculuk yaptık. Hem gezmek hem de inancına, kültürüne sahip çıkmak isteyenler buyursunlar buraya gelsinler” diye konuştu. İsviçre’den gelen ve geziye katılan Elif Kılıç, “Son 3-4 senedir turlara katılıyorum. Çok memnun kalıyorum. Bugün Buyer Ana Gölü’ne geldik. Muhteşem bir yer. Turla çok güzel bir uyum içinde geldik. Herkese tavsiye ederim” şeklinde konuştu. Her sene gelmeye çalıştığını belirten Müslüm Çiçek “Ortalama 3 saat yol yürüyoruz. Ama buraya gelince o yorgunluk bitiyor. Güzel bir huzur buluyorsun” ifadelerini kullandı. İstanbul’dan geldiğini aktaran Erkan Ulucan ise “3 Saat zorlu bir parkurdan sonra cennet gibi bir yere geldim. Buraya geldiğimde tüm yorgunluğum gitti. O kadar güzel bir yer ki doğa harikası. İnancımıza göre de kutsal bir yer. Çok güzel, herkesi buraya davet ediyorum” dedi.