İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Kardak'ta yine kriz

Kardak'ta yine kriz
Kardak'ta yine kriz

Yunanistan'a ait sahil güvenlik botlarının Kardak Kayalıkları'nda Türk karasularını ihlal ettiği bildirildi.

Yunanistan'ın 1995 yılı sonunda kendine ait olduğunu iddia ederek bir krize yol açtığı Kardak Kayalıkları'nda sular yine ısınıyor. 

Yunanistan'a ait sahil güvenlik botlarının Kardak Kayalıkları bölgesindeki karasuyu ihlalleri son günlerde gözle görünür bir artış kaydetti. 

Son dönemde ihlalleri artıran Yunan sahil güvenlik botları, ilk olarak 24 Kasım'da Kardak Kayalıkları bölgesine girmiş, Türk sahil güvenlik botunun telsizle uyarısı sonucu bölgeyi terk etmişti. 

Yunan sahil güvenlik botları, bu olayın ardından Kardak Kayalıkları'nda 7 ve 8 Aralık'ta ikişer kez, 10 Aralık'ta üç kez, 11 Aralık'ta da iki kez Türk karasularını ihlal etti. Genelkurmay Başkanlığı, her ihlalden sonra durumu gerekli girişimlerde bulunulması amacıyla Dışişleri Bakanlığı'na bildirdi. 

Kardak krizi

'Figen Akat' isimli Türk gemisi, 25 Aralık 1995 tarihinde Ege Denizi'ndeki Kardak Kayalıkları'nda karaya oturmuş, bu olaydan sonra Yunanistan, deniz kazasının kendi karasularında olduğunu ileri sürmüş, Türkiye ise söz konusu adaların kendisine ait olduğunu açıklamıştı. 

Yunanlılar Kardak'a asker çıkarıp bayrak dikince iki ülke arısında gerginlik yaşanmış, iki ülkenin deniz kuvvetleri adanın çevresinde konuşlanmıştı. 

Başbakan Tansu Çiller, "O bayrak iner, o asker gider" diyerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin savaşa hazır olduğunu ima etmiş ve 30 Ocak 1996 gecesi Türk SAT ve SAS Komandoları Kardak'ı kuşatmış olan Yunan donanmasının arasından geçerek hemen yandaki ikinci adaya gece operasyonuyla çıkıp Türk bayrağını dikmişti. 

Daha sonra ABD ve NATO'nun devreye girmesiyle tansiyon düşürülmüş ve kriz öncesi duruma dönülmüştü.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.