İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

"Kürdoloji yetkisini rektörlere bıraktık"

"Kürdoloji yetkisini rektörlere bıraktık"

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan Gaziantep'teki programını tamamladıktan sonra karayolu ile bugün Şanlıurfa'ya geldi.

Gaziantep'te Gazikent Üniversitesi'nin düzenlediği "Tarihten Günümüze Üniversite'nin Anlamı ve Yeni Eğilimler" konulu konferansa katılarak çeşitli açıklamalarda bulunan Özcan, temasları sonrasında Şanlıurfa'ya karayolu ile geldi. Şanlıurfa'da ilk olarak Göbeklitepe'yi ziyaret eden YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a Harran Üniversitesi Rektörü İ.Halil Mutlu, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun, Gazikent Üniversitesi Rektörü İbrahim Özdemir, Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Yardımcı Doç. Dr. A. Cihat Kürkçüoğlu eşlik etti.

Göbeklitepe'nin tarihini Yardımcı Doç. Dr. A. Cihat Kürkçüoğlu'dan dinleyen YÖK Başkanı Özcan, Göbeklitepe'ye hayran kaldığını söyledi. Göbeklitepe'den sonra Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi'ne giden Özcan Kampüsü gezdi. Daha sonra ailesi ile birlikte Balıklıgöl'e geçen Özcan oğlu Sinan ile birlikte balıklara yem attı. YÖK Başkanı Özcan Balıklıgöl'ün tarihini 11 yaşındaki çocuktan öğrendi. Özcan, kendisini Balıklıgöl'ün tarihi ile bilgilendiren çocuğa 20 TL harçlık verdi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, "Harran Üniversitesini bir yıl önce ziyaret etmiştim. O zaman pek çok bina yapım halindeydi. Çevre düzenlemesi tam olarak bitmemişti. Bugün ki gördüğüm manzara tamamen değişikti. Son derece hızlı bir ilerleme ile Rektör Halil Mutlu eksiklikleri tamamlamış. Gerçekten Harran Üniversitesi övünecek bir hale gelmiş. Tek eksik kaldığını düşündüğüm önemli husus şehir ile Üniversite arasındaki ulaşımın sağlanması. Eğer oda bir şekilde bir raylı sistem oraya getirilebilirse öğrencilerimizin gelip gitmesi kolay olur. Kürdoloji yetkisini biz Rektörlere bıraktık. Kürdoloji derslerini de rektörler onaylarsa bizde destek vereceğiz. Rektörlerimiz bize talep ederlerse biz de olmaz demeyiz. Biliyorsunuz Mardin Üniversitesi için artık Türkiye'de yaşayan diller diye bir enstitüsü kurulmasının ve onun altında işte Arapça, Farsça, çeşitli ne kadar dil varsa onların Anadolu'da konmasını istedik. Zannediyorum yakın zamanda Mardin Üniversitesi'nde öyle bir şey başlayacak. Rektör Hocamız isterse burada da başlayabilir. Mesela bir tane seçmeli derse başlayabilir. Hoca teminindeki güçlükleri geçebilmek için bir iki dönem deneme yapar, seçmeli derslerle başlar. Ondan sonra hoca sıkıntısı yoksa o derse yeteri kadar talepte varsa ondan sonra devam edilir. Daha başka şeylerde yapılabilir. Merkez açıla bilir, enstitüsü açılabilir. Katsayı sistemini kolaylaştırabilmek ne yapabiliriz diye arkadaşlarda sordular. Bende sistemi daha basite indirmek için bir şeyler düşündüğümüzü söyledim. Gerçektende düşünüyoruz. 4 Mart 2010 tarihinde bir toplantımız var. Bu toplantımızda bir komisyon kuracağız. O komisyon ayın 18'ne kadar işte bu düşünülür basit sistemin özelliklerini ortaya koyacaklar. Eğer genel kuruldan geçersek ki geçeceğini tahmin ediyorum. Çözümümüzü o zaman sizlere açıklayacağız" dedi.

MUSTAFA DEMİRCİ / ŞANLIURFA

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.