İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Metro görünümlü banliyo

Metro görünümlü banliyo
Metro görünümlü banliyo

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2010 yılında birçok projenin hayata geçirileceğini belirtti.

DUYGU BEKTAŞ -ANKARA 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Gar'da yeni banliyö treninin tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda ilk olarak TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman yeni banliyö trenleriyle ilgili bir sunum yaparak bilgi verdi. Karaman setlerin her birinin 4.36 milyon dolar olduğunu ve projenin toplam maliyetinin 139.8 milyon dolar olduğunu söyledi. Tren setlerinden 7 tanesinin Güney Kore'den geldiğini belirten Karaman, geri kalan yüzde 25 adedin ise Adapazarında Eurotem fabrikasında üretildiğini söyledi. Trende güvenlik sistemlerinin de üst düzeyde olduğunu belirten Karaman, kapalı devre televizyon sistemi, hırsızlığa karşı dedektör sisteminin bulunduğunu belirtti. Trende anons sisteminin de mevcut olduğunu anlatan Karaman, acil durumlarda yolcuların makinistle konuşabileceğini söyledi. Karaman, trenin en önemli özelliklerinden birisinin de diğer banliyö trenlerinin aksine kapıların kapanmadan hareket etmediğini ifade etti. 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuşmasında, demiryollarına yatırım 2010 yılı içinde başlangıç ödeneği olarak karayollarına yapılan yatırımdan yüzde 10 daha fazla olduğunu belirterek, yatırım bütçesinin yüzde 38'sinin karayolu yatırımına, yüzde 39'ununda demiryolu yapımına ayrıldığını söyledi. Bakan Yıldırım, son 60 yılda yatırımda demiryolunun karayollarının önüne geçtiğini ifade ederek, 2010 yılında da önemli projelerin biteceğini kaydetti. 2010 yılında bitecek projeler arasında Ankara-Konya hızlı tren projesi olduğunu ve projenin tamamlanarak hizmete açılacağını kaydeden Yıldırım, "2010'da Marmaray, Eskişehir, İstanbul hızlı tren inşaatı ve Kars-Tiflis-Bakü demiryolu bağlantısı, Ankara-Sivas demiryolu alt yapı inşaatı bunlar devam edecek. 2010'da yeni başlayacağımız projeler var. Ankara-Sivas hattının Yerköy-Ankara arası başlayacak. Diğer bir hattımız Karasu-Sakarya hattının bağlantısını yapacağız. Buna da 2010 yılında başlayacağız. Başkent Ray Projesi'ne de 2010 yılında başlayacağız. 37 kilometrelik bu hattın tamamını yenileyeceğiz. Bu hattı yenilediğimiz zaman hem hızlı tren hem banliyö hatları hiçbir kesinti olmaksızın çalışacaklar. Atatürk Orman Çiftliğindeki ve o güzergahta bulunan üç adet hemzemin geçitte yer altına ve yer üstüne alınmış olacak. Buradaki hat sayısı 3'ten 5'e çıkacak. Bütün sinyalizasyonlar, istasyonlar yenilecek. Başkent Ray önemli bir hizmet vermeye devam edecek" diye konuştu. 

Bakan Yıldırım tanıtım toplantısının ardından makinist kabinine geçerek yeni banliyö treninin test sürüşünü yaptı. Yıldırım, kabinde yolculara da trenin hareket edeceği ve yolcuların yerlerine oturması anonsunu yaptı. Bakan Yıldırım Ankara Garından Sincana hareket eden banliyö trenini Özgüneş durağına kadar kullandı. Yıldırım duraklara gelindiğinde yolcuları da korna çalarak selamladı.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.