GÜNDEM - 16 Temmuz 2015 Perşembe 16:02

Muğla’ya yerli turist akını

A
A
A
Muğla’ya yerli turist akını

Türkiye’nin önemli turizm kentlerinden Muğla’ya Ramazan Bayramı nedeniyle araçları ile gelen tatilciler sabah saatlerinden itibaren karayolunda yoğunluk oluşturdu.

Emniyet ve Jandarma ekipleri trafik akışı esnasında özellikle Milas-Bodrum arası, Marmaris girişi, Köyceğiz-Fethiye arasında önlemlerini ve ekip sayılarını arttırarak trafik akışının sağlıklı şekilde yürümesi için görev yapıyor. 

Ramazan Bayramı tatilinin Perşembe ile birlikte 4 güne çıkmasının ardından Muğla’daki turistik tesislere adeta yerli turist akını yaşanıyor. Başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerden erken rezervasyon yaptıran tatilciler dört günlük tatil için sabah erken saatlerde araçları ile Muğla’ya hareket etti. Fethiye, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Ula, Marmaris ve Datça gibi turistik tesislere giriş için Yatağan’dan giriş yapan araçlar karayolunda zaman zaman uzun kuyruklar oluşturdu. Özellikle Sakartepe rampasında hem gidiş, hem dönüş yolu yoğun trafik akışına neden oldu.

Bodrum’da tatillerini geçirecek yerli turistler ise Milas ilçesinden giriş yaparken, Yatağan, Milas istikametinden giriş yapanların sayısında da artış yaşandığı açıklandı. Yıllık 4 milyona yakın yerli turisti ağırlayan Muğla’ya araçları ile gelen yerli turist akışında akşam saatlerinde yoğunluğun artması bekleniyor. 

 BEKİR TOSUN
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Balıkesir Başkan Yılmaz, “5 milyar lira yatırımla 100 milyar liralık değer kazandırdık” Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 5 milyar lira yatırımla 100 milyar liralık değer oluşturup şehre yeni 51 fabrika kazandırdığını, yüzlerce iş insanının da Türkiye’de ilk 500’e girmesi yolculuğunda belediye olarak katkıda bulunduklarını açıkladı. Balıkesir ticaretine yön veren, Balıkesir iş insanlarıyla istişare eden ve katılımcı belediyecilik konusunda Türkiye’ye örnek belediye başkanı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Başarısızlıklarını değil başarılarını anlatan bir hikayemiz var. Mutlaka eksiğimiz vardır. Tüm Balıkesir’e sesleniyorum; bizim niyetimiz halis. 24 saat esasıyla 365 gün çalışıyoruz. Yapılabilecek ne varsa ne yapma iradesi koyuyoruz. Her anne babanın, iş sahibinin bildiği bir şey var. Sınırsız talep, istek var, bu beklenti ve isteği sınırlı kaynaklarla karşılayabilme işine iktisat denir. Biz iktisadı da biliyoruz. Şehrimizi hızla geliştiriyoruz. 5 milyar lira yatırımla 100 milyar liralık değer oluşturup Balıkesir’de organize sanayilere 51 tane fabrika getirdik. 3 tane yeni organize sanayi açtık. Yüzlerce iş insanının Türkiye’de ilk 500’e girmesi yolculuğunda belediye olarak katkıda bulunduk. 100’lerce öğrenciyi mercek altına aldık Olimpiyat şampiyonları, Avrupa şampiyonları dünya şampiyonları yetiştiriyoruz. Biraz buna baksın arkadaşlar. Eline mikrofonu alıp ‘Şunu yapacam bunu yapacam’ diyorlar sanki hayat duruyor. 7 bin kişilik bir belediye var. Her gün insanlar çalışıyor. Bunların yapılma şartları da belli. Ben Cumhurbaşkanına gittiğimde ‘ben bu yatırımı yapmamız gerekiyor’ dediğim de asla hayır demiyor” dedi.
Artvin Artvin’de çökme riski bulunan tünelde tehlike her geçen gün artıyor Artvin-Yusufeli karayolu üzerindeki 39 tünelden biri olan T14 Tüneli’nde oluşan çatlaklar ve açılmalar artmaya devam ediyor. Çökmelere karşı tünel içinde çelik kafesle önlem alınsa da blok şeklinde dökülmeler yaşanıyor. Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES projesi çerçevesinde ilçenin yeni yerleşimine ulaşım sağlayacak relokasyon yolları geçtiğimiz aylarda hizmete açıldı. Toplam 56,7 kilometre uzunluğundaki 39 adet tünelden biri olan Ahalt mevkiindeki T14 Tüneli’nde geçtiğimiz ay kayma meydana geldi. 2 bin 460 metre uzunluğundaki T14 Tüneli’nin son 200 metresinde çatlaklar ve açılmalar her geçen gün artmaya başladı. Çökmelere karşı tünel içinde çelik kafesle önlem alınsa da blok şeklinde meydana gelen açılmalar, her geçen gün artmaya devam ediyor. Son olarak büyük tünelde meydana gelen çökme sürücülere zor anlar yaşattı. Bölge halkından Kayhan Sazak, yolu sürekli kullandığını ifade ederek, “Bu yol tehlike arz ediyor. Bunu ilçede herkes biliyor, yetkililer de biliyor. Bu yol ilçenin can damarı, geçmek zorundayız. Hastamız olsun, en ufak bir şeyde bu yolumuzu kullanmamız gerekiyor. İlçenin tek bağlantı yolu. Biz kelle koltukta bu yoldan geçmek istemiyoruz. Bizim beklentimiz çalışmaların hızlandırılması" dedi. İlçe sakinlerinden Serhat İnce ise, "Tünelin yüz metresinde açılmalar meydana geldi. Asfalta açılmalar var, çatlaklar oluşmuş. Tünel içinde de blok olarak çatlama var. Malum doğa sıcakladı, toprakta gevşedi, süreç biraz daha hızlandı” ifadelerini kullandı.