İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

"Muhalefet her şeye karşı çıkmayı alışkanlık haline getirdi"

"Muhalefet her şeye karşı çıkmayı alışkanlık haline getirdi"

AK Parti Tanıtım ve Medya'dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, dün mecliste görüşülen Demokratik Açılım oturumnda muhalefetin tavrını "Muhalefet her şeye karşı çıkmayı alışkanlık haline getirmiştir" şeklinde yorumladı.

AK Parti Tanıtım ve Medya'dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik gece geç saatlere kadar süren özel bir kanaldaki canlı yayın nedeniyle sabah saatlerinde geldiği Diyarbakır'da öğlen saat 12.00'a kadar dinlendi.

DSİ'nin misafirhanesi'nde dinlenen Çelik daha sonra AK Parti İl Başkanlığı tarafından Miryıldız Düğün salonunda düzenlenen Geliştirilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısına Milletvekilleri Kutbettin Arzu, Osman Arslan, Ali İhsan Merdanoğlu ve İl Başkanı M. Baki Aksoy ile birlikte katıldı. Basına kapalı olan toplantı öncesi bir değerlendirme yapan Çelik, muhalefetin herşeye karşı çıkmasını bir alışkanlık haline getirdiğini belirterek "Türkiye'deki muhalefet herşeye karşı çıkmayı alışkanlık haline getirmiştir.


Eğer siz çözümün bir parçası değilseniz sorunun bir parçasısınız demektir. Malesef muhalefet sorunun bir parçası olmaya devam ediyor. Başkalarının yanlış yapması bizi kendi doğrularımızdan vazgeçiremez. Biz Türkiye adına ve insanımız adına doğru olan neyse bundan sonraki süreçte de yapmaya devma edeceğiz" dedi.

Demokratik Açılım süreci ile ilgilide açıklamalarda bulunan Çelik "Demokratik açılım süreci ile ilgili olarak dün TBMM'de bir genel görüşme yapıldı, bu görüşme esnasında hükümetimiz bu süreçte neler yapmak istediğini iradesini ortaya koydu ve kısa vade de, uzun vade de, orta vade de neler yapılmak istendiği ifade edildi. Bugüne kadar yapılanlar, yapılacak olanlar birinci elden milletin temsilcileri olan değerli Milletvekillerine bilgi verildi.

Bugünde Türkiye'nin 81 Vilayetinde AK Parti olarak öncelikle kendi teşkilat mensuplarımıza bu meseleyi anlatmak üzere 81 ilde Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısı yapılıyor. Bütün Bakanlarımız MYK üyelerimiz ve Milletvekillerimiz 81 vilayete dağılmış durumda. Her alanda çok şey yapıldı. Bizim özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesi adeta faili meçhullerin normal hale geldiği hayatın pratikleri arasında yer alan bir uygulamaydı. Bugün faili meçhul cinayetlerden söz etmek mümkün olmadığı gibi geçmiştekilerin aydınlatılması gibi hükümetimiz büyük bir kararlılık sergilemektedir.

Adeta sistematik bir işkence vardı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Türkiye bir çok mahkumiyet aldı Türkiye her zaman eleştirilen ve raporlarda çok büyük eleştirilere maruz kalıyordu. İşkenceden söz etmek mümkün değildir ve münferit bazı olayların üzerinede kararlılıkla gidilmektedir. DGM'nin kaldırılmış olması, gözaltı sürelerinin Avrupa standartlarına getirilmesi, MGK Genel Sekreterliğinin sivilleştirilmesi, Terörle Mücadele Kanununda yapılan bir çok değişiklik, Belediyeler kanununda, Özel İdareler Kanununda yapılan değişiklikler atılan demokratikleşme adımlarının sadece bazılarıdır. Özellikle Diyarbakır, Batman Doğu ve Güneydoğu'nun içerisinde bulunduğu 14 vilayetin içinde bulunduğu bir mağduriyet söz konusuydu.

Terör ve terörle mücadele esnasında doğan zarar gören vatandaşlarımızın zararlarının tanzim edilmesi gerekiyordu. Bu çerçevede çıkartılan kanun ile vatandaşımızın büyük çapta derdine derman oldu. Bu güne kadar bu vilayetlerde 1 katrilyon 200 trilyon Türk Lirası bu tazminatlar ödendi ve dosyaların büyük çapı sonuçlandırıldı. Buda bir şefkat devleti olmanın gereğiydi" dedi.

Devletin suç işleyen ile sokaktaki sıradan vatandaşı bir tutamayacağınıda belirten Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü "Devlet suç işleyen ile sokaktaki sıradan vatandaşı bir tutamaz. Hepsinden önemlisi biz iktidara gelirken herkesin istediği OHAL'in kaldırılmasıydı. Biz bir çırpıda OHAL'i kaldırdık, yol aramalarında vatandaşlarımız eziyet çekiyordu bunlar çok çok büyük çapta hafifletildi ve vatandaşlarımız özellikle kendi ana dillerinde açılan özel kurslarda öğrenme imkanı sağlanmıştır. Devlet televizyonunda TRT Şeş ile 24 saat kürtçe yayın yapan bir kanal tahsis edilmiştir.

Dediğim gibi bir dizi şey yapıldı, yapılmakta ve bundan sonra da yapılacaktır. Bu bir başlangıç ve bitiş noktası değildir, devlet bu meseledehiç bir vatandaşını şu veya bu şekilde ötekileştirilmemesi için, ötelenmemesi için ve bu ülkedeki 72 buçuk milyon insanın kardeş olduğunu tescil etmek için bir paradigma değişikliğine gitmiştir.

Hükümetimiz bir devlet projesi olan Demokratikleşme sürecini tabiki icra organı olduğu için yürütmektedirve takipçisi olacaktır. Hakkari'den Karsa, Van'dan Edirne'ye kadar bütün ülkemizde insanların Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak daha mutlu olması için ne tedbir gerekiyorsa alındı, alınmakta ve alınacaktır. Bu çerçevede bugün burada teşkilatımız ile bunun detaylarını paylaşacağız" şeklinde konuştu.

Hüseyin Çelik'in konuşmasının toplantı basına kapalı olarak devam ederken, Bakan Çelik'in akşam yerel bir kanalda canlı yayına çıkacağı, sabah saatlerinde ise Demokratik Açılım ile ilgili olarak Batman ilinde toplantı yapacağı öğrenildi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.