GÜNDEM - 31 Aralık 2007 Pazartesi 11:53

Okluk, Gül'e hazırlanıyor

A
A
A
Okluk, Gül'e hazırlanıyor

Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Okluk Koyu'nda bulunan ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yaptırılan Devlet Konuk Evi, 17 yıl aradan sonra ilk defa Cumhurbaşkanını yaz sezonunda konuk edecek.

Demirel hiç gitmedi, Sezer  bir kez uğradı

Turgut Özal'ın vefatından sonra Cumhurbaşkanı seçilen Süleyman Demirel Okluk koyundaki doğa harikası Devlet Konuk Evi'ne hiç gelmemiş, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise bir defa kısa süreli olarak Konuk Evi'ni bir saatliğine ziyaret etmişti.

17 yıldır kullanılmıyor

9. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yaz sezonunda gözbebeği durumundaki Okluk Koyu'nun etrafı çam ağaçları ile kaplı ve giriş ve çıkışlardaki emniyet nedeniyle yaz sezonlarında Okluk Konuk Evi'ni tercih ediyordu. 17 yıldır sadece askeri birliklerin konuşlandığı Okluk Koyu'nda bugünlerde yaz sezonuna hazırlık çalışmaları yapılıyor. 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra TOBB üyelerine Cumhurbaşkanlığı konutunda iftar yemeği vermişti. Yemekte bulunan Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hayati Nizamoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Okluk Konuk Evi ile ilgili bilgiler verdi. 

Gül hazırlanması talimatı verdi

Cumhurbaşkanı Gül, yaz döneminde çalışmalarını Okluk Konuk evi'nde sürdüreceğini belirtirken, Okluk Konuk Evi'nin yaz sezonuna hazırlanması talimatını verdi. 

Turgut Özal, görev sürecince yazları Okluk'ta geçirdi

9. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, görev yaptığı 3.5 yıllık süreçte, yaz sezonlarında Okluk Konuk evi'ni tercih etti. 

Okluk, dünya liderlerini ağılamıştı

9. Cumhurbaşkanı Özal, Okluk koyunda BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitçotakis, İsveç, İtalya ve Rusya başbakanları, Norveç ve Britanya dışişleri bakanları, Suudi Arabistan Kralı'nın kardeşi ve daha birçok ünlüyü ağırladı. 

Muazzam bir koy

16 dönümlük büyüleyici bir doğa dokusuna sahip Marmaris Okluk Koyu'ndaki Devlet Konukevi, birinci derece SİT alanı olduğu için inşaat yapma olanağı bulunmuyor.

230 metrekare tek katlı bir bina
 
Okluk Koyu'ndaki Devlet Konukevi, 230 metrekare alan üzerine oturan, tek katlı, dört yatak odası ve salonu bulunan bir bina ile koruma personelinin kalabileceği prefabrik yapıdan ibaret. Konuk Evi, 17 Temmuz 1991'de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne tahsis edildi.
 
Helikopter pisti var

Arazi içinde denize doğru uzanan beton bir iskele ile tek helikopter inişine uygun bir helikopter pisti bulunuyor. Etrafı tel örgülerle çevrili Devlet Konuk Evi'nin girişinde ise nizamiye bulunuyor. Nizamiye'de askerler nöbet tutarken, koy tarafında da askerler sürekli olarak nöbet tutuyor. 

BEKİR TOSUN-MUĞLA

Bunlar Da İlginizi Çekebilir