İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Sigara yasağının kapsamı genişliyor

Sigara yasağının kapsamı genişliyor
Sigara yasağının kapsamı genişliyor

Bakan Akdağ, 19 Temmuz'da kapsamı genişleyecek olan sigara yasağına ilişkin valiler, emniyet müdürleri, askeri yetkililer ve tütün piyasası yöneticileri ile bir değerlendirme toplantısı yaptı.

YUSUF ZİYA ERARSLAN / ANKARA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 'Dumansız Hava Sahası' sloganıyla hazırlanan ve kapalı alanlarda sigara yasağını anlatan kampanya çekimlerinde CHP lideri Deniz Baykal'ın fotoğrafının bulunmamasıyla ilgili, "Baykal ile bizzat ben görüştüm, çok sıcak baktı. Daha sonra gerekçesini bende bilmiyorum kendisi yer almadı" dedi. 

Bakan Akdağ, 19 Temmuz'da kapsamı genişleyecek olan sigara yasağına ilişkin valiler, emniyet müdürleri, askeri yetkililer ve tütün piyasası yöneticileri ile bir değerlendirme toplantısı yaptı. 

Rixos Otel'de yapılan toplantıda konuşan Bakan Akdağ, 19 Temmuz'dan itibaren tüm kapalı alanlarda sigara mekanlarda sigara içilmesine izin verilmeyeceğini belirterek, "Sadece evlerde, kahvehane, kafeterya ve eğlence işletmelerinin açık alanlarında sigara içilebilecek. Bunun dışındaki tüm alanlarda artık sigara içilmeyecek" diye konuştu. 
 
Akdağ, yasa gereği yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri ile cezaevlerinde alanların yüzde 10'unda, stadyumların yüzde 50'sinde sigara içilebileceğini vurguladı. Kapalı alanlarda hangi klima sistemi olursa olsun kanserojenin dışarıya atılamayacağını belirten Akdağ, "Sigara yasağı konusunda tedirginliğin kimler tarafından yayıldığını biliyoruz. Bu uygulamadan sadece sigara üreten ve satanlar zarar görecek, bunun dışında hiç kimse zarar görmeyecek" şeklinde konuştu. 

Akdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı tutumu sayesinde Türkiye'nin sigara yasağında bu noktaya geldiğinin özellikle altını çizdi. Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından yapılan araştırmada, bir kahvede en fazla 15 mg olması gereken duman partikülünün 2600 olarak belirlendiğini anlatan Akdağ, halkın çoğunluğunun yasayı desteklediğini vurguladı. 

Akdağ, bir soru üzerine, kapalı alanlarda sigara içen bir kişiye 69 TL, sigara içilmesine izin veren işletmelere ise 560 ile 5 bin 600 TL arasında para cezası verileceğini belirterek, "Hiçbir işletme, 'Bu cezayı öderim ama sigara da içirtirim' dememelidir. Böyle bir şey olmaz. Buna müsaade etmeyiz. Gerekirse her gün 5600 TL ceza verilir, devletin buna gücü yeter" şeklinde konuştu. 

Bakan Akdağ, 'Dumansız Hava Sahası' sloganıyla hazırlanan ve kapalı alanlarda sigara yasağını anlatan kampanya çekimlerinde parti liderlerinin olduğu halde neden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın fotoğrafının bulunmamasının sorulması üzerine şöyle dedi: 

"Baykal, kanunun yapılışı ve daha sonrasında bu konuya çok büyük destek verdi. Reklam panolarında yer alan konuya gelince, bizzat kendisiyle ben konuştum. Kendisi çok sıcak baktı. Daha sonra müşavir arkadaşlar temasa geçti, hatta yazılı olarak bile talepte bulunduk. Baykal, sıcak bakmasına rağmen gerekçesini ben de bilmiyorum kendisi yer almadı. Neden yer almadığını bana değil, kendisine sormalısınız."