İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Talat müzakereleri değerlendirdi

Talat müzakereleri değerlendirdi
Talat müzakereleri değerlendirdi

Mehmet Ali Talat , Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında, değerlendirme yaptı.

MESUT GÜNSEV / LEFKOŞA 

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugünkü görüşmede, "Nüfus, Göç ve Sığınma" konusunda tarafların geçen görüşmede birbirine sundukları kağıtlara yanıtlarını değerlendirdiklerini ve gelecek hafta birinci turu tamamlayıp ikinci turun programını yapacaklarını belirtti. 

Mehmet Ali Talat , Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında, Cumhurbaşkanlığı'na dönüşünde yaptığı değerlendirmede, bugün, geçen haftaki görüşmede birbirlerine sundukları "Nüfus, Göç ve Sığınma" konusundaki kağıtlara yanıtlarını okuduklarını ve bunlar üzerinde bazı değerlendirmeler yaptıklarını belirtti.

Gelecek hafta yine aynı konuyu görüşmek üzere biraraya geleceklerini ifade eden Talat, gelecek hafta, ilerki görüşmelerin de programını yapacaklarını kaydetti. 

Talat, "Görünen o ki gelecek hafta birinci tur tamamlanmış olacak ve ikinci tura geçilecek. İkinci turun programını da gelecek hafta yapmış olacağız"dedi. 

Talat, 6 Ağustos'ta yapacakları toplantının ardından görüşmelere Eylül'e kadar ara verileceğini hatırlattı. Hristofyas'la baş başa görüşme de gerçekleştirdiklerini belirten Talat, günlük konularda tarafların yapmış olduğu açıklamaları değerlendirirken karşılıklı itirazlar da olduğunu; tarafların rahatsızlık duyduğu konuları da her hafta olduğu gibi ele aldıklarını kaydetti.

Bu konuşmalar içinde konuların sağa sola saparak değişik müzakare konularına da gelebildiğini belirten Talat, bugünkü baş başa
görüşmenin müzakerenin gündemde olan alanıyla ilgili bir görüşme olmadığını söyledi. 

Yıl sonundan önce referandum talepleri konusunda Rum tarafının tutumunda bir değişiklik olup olmadığı sorusuna karşılık ise Talat, Rum tarafının henüz bir şey söylemediğini ifade ederek son zamanlarda yaptıkları açıklamalarda kesin konuşmadıklarını; belli koşullarda bunun olabileceğini ima ettiklerini söyledi.