İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri tasarısı kabul edildi

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri tasarısı kabul edildi
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri tasarısı kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerini tamamladı. Görüşmelerin sonunda tasarı kabul edilerek yasalaştı.

 

 

ZAFER ÇAKMAK / ANKARA 

 

Kanunla teknoloji geliştirme bölgeleri kurulmasına ilişkin mevzuatın birleştirilmesi ve etkinleştirilmesi amaçlanıyor. Teknoloji geliştirme bölgesi içinde yer alan Hazine'nin özel mülkiyetinde veya devletin tasarrufu altında bulunan taşınmazlar üzerinde, Maliye Bakanlığınca yönetici şirket lehine ilk 5 yılı bedelsiz olarak, devam eden yıllar için yatırım konusu taşınmazın emlak vergi değerinin binde 2'si karşılığında irtifak hakkı tesis edilecek ve kullanma izni verilecek.

Teknoloji geliştirme bölgesi kurulacak alanda veya bölgenin bulunduğu ilde üniversite, yüksek teknoloji enstitüsü, kamu Ar-Ge merkezi ya da enstitüsünün olması, sanayi potansiyelinin bulunması ile finansal yeterlilik şartı getiriliyor. Teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketinde, kooperatifler ile TESK'e bağlı birlik ve odalar da yer alabilecek. Yönetici şirket, teknoloji geliştirme bölgesine ait her türlü altyapı ve üst yapı hizmetlerini yürütecek, kuluçka merkezi ve teknoloji transfer ofislerinin kurulması, bölgenin amacına uygun yönetilmesinden sorumlu olacak. Teknoloji geliştirme bölgelerinin kurulması için gerekli altyapı, idare binası, kuluçka merkezi inşası ile Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini desteklemeye yönelik yönetici şirketçe yürütülen kuluçka programları, teknoloji transfer ofisi hizmetleri ve teknoloji işbirliği programları ile ilgili giderlerin şirketçe karşılanmayan kısmı, bakanlık bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak. Teknoloji geliştirme bölgelerindeki faaliyetler, Kamu İhale Kanunu hükümlerinden muaf olacak. Teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketlerinin kazançları, bölgede faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları, 31 Aralık 2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulacak.


GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.