İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Türk Exımbank 150 milyon euro kredi aldı

Türk Exımbank 150 milyon euro kredi aldı
Türk Exımbank 150 milyon euro kredi aldı

Türk Eximbank, ihracatın finansmanına yönelik 150 milyon Euro tutarında 1 yıl vadeli bir döviz kredisi sağladı.


Verilen bilgiye gore toplam 14 bankadan oluşan konsorsiyumdan temin edilen krediye ilişkin anlaşma İstanbul'da imzalandı. ING Bank'ın koordinatör olarak görev üstlendiği bu kredi işleminde, ING Bank'ın yanısıra Akbank, Anadolubank Nederland N.V., CITI, Credit Europe Bank N.V., Dexia Bank Belgium S.A./N.V., Demir-Halk Bank (Nederland) N.V., Doha Bank, The Economy Bank N.V., Fortis Bank A.Ş., İşbank GmbH, National Bank of Greece S.A., Standard Chartered Bank ve West LB AG, London Branch Yetkilendirilmiş Lider Düzenleyici olarak yer aldı. 

İmza törenine, Türk Eximbank Genel Müdür Vekili Necati Yeniaras ve Genel Müdür Yardımcısı Ertan Tanrıyakul ile ING Bank A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay'ın yanı sıra kredide yer alan bankaların temsilcileri katıldı. Türk Eximbank, 150 milyon Euro tutarındaki sendikasyon kredisini, aynı piyasadan temin edilen ve 1 Nisan 2010 tarihinde geri ödenen yaklaşık 200 milyon Euro tutarındaki kredinin yerine kullandı. Yeni kredi işlemi, bankalardan gelen yüksek talebe karşın, yeni dönemdeki finansman ihtiyaçları dikkate alınarak, 150 milyon Euro seviyesinde tutuldu. Türk Eximbank Euro sendikasyon piyasasından sağladığı 1 yıl vadeli söz konusu imkanı ihracatın kısa vadeli finansmanı amacıyla kullanacak.

Eximbank Genel Müdür Vekili Necati Yeniaras, bankanın sendikasyon kredisi maliyetini diğer Türk bankalarına benzer şekilde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 civarında düşürdüğünü ve bunun ihracatçıların Eximbank'tan kullandığı döviz kredi maliyetine de olumlu yansıyacağını belirtti. ING Bank A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay yaptığı açıklamada, bu kredi ile Türk ekonomisi için son derece önemli olan ihracatçıların desteklenmeye devam edileceğini ifade etti. 

Ayşegül Akay ayrıca ING Grubu'nun Türkiye yatırımına verdiği önemi ve Türkiye'ye duyduğu bağlılığı vurgulayarak, bankacılığın yanı sıra ING Grubu'nun Türkiye'de leasing, faktöring ve sigortacılık alanlarında da yer aldığını ve önümüzdeki dönemde Türk ihracatçılarını ve sanayicilerini desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.