İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

"Türkçe yetmedi mi?" sorusuna ilginç cevaplar

"Türkçe yetmedi mi?" sorusuna ilginç cevaplar

Toplum Gönüllüleri Gaziantep Üniversitesi yapılanması tarafından gerçekleştirilen "Türkçe yetmedi mi?" konulu anket çalışmasından ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

ORHAN ÇİÇEK -GAZİANTEP 

Türkçe'nin yozlaşmasındaki etmenlerin neler olduğunu sorgulamak amacıyla yapılan anket çalışması 500 üniversite öğrencisiyle yapıldı. Toplam 16 sorunun sorulduğu ankette, üniversite öğrencilerinin yüzde 50'ye yakını Türkçe'nin yozlaşması konusunda aşırı hassas olmamakla birlikte duyarlı davrandıklarını belirtti. "Türkçe'yi doğru ve etkili kullandığını düşünüyor musunuz?" sorusuna üniversite öğrencilerinin yüzde 26'sı evet, yüzde 20'si hayır, yüzde 23'ü galiba ve yüzde 31'i ise biraz cevabını verdi.

Türkçe'si varken yabancı kelime kullanılmasını ise öğrenciler; yüzde 51 özentiden, yüzde 23 çağdaş ve yenilikçi bir hava verdiği için kullandıklarını söylediler. 

Türk Dil Kurumu ve devletin ilgili kuruluşlarının Türkçe'ye yabancı kelimelerin girmesini önlemede ve Türkçe'nin daha etkili kullanılmasını sağlamada gerekli özeni göstermediğine inandıklarını kaydeden öğrenciler, "Yabancı dilde yapılan eğitimin Türkçe'nin yozlaşmasında etkili olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna ise yüzde 31'i evet, yüzde 39'u hayır, yüzde 27'si ise kısmen cevabını verdi. "Filmlerde, dizilerde oyuncuların televizyon programlarında ve haberlerde sunucuların Türkçe'yi doğru kullandıklarını düşünüyor musunuz?" sorusuna ise öğrencilerin yüzde 47'si hayır, yüzde 43 kısmen cevabını verdi. Öğrencilerin yüzde 54'ü de basın ve medyanın Türkçe'nin yozlaşmasına sebep olduğu yönünde görüş belirtti. 

Internet üzerindeki (skype, mirc, msn) gibi sohbet programlarının Türkçe'nin yozlaşmasındaki rolü hakkında da görüş belirten öğrencilerin yüzde 72'si "Katılıyorum" cevabını verirken, sadece yüzde 8'i "Katılmıyorum" yanıtını verdi. "Kitaplarında Türkçe kelimeler kullanmaya özen gösterdiğini düşündüğünüz ve Türkçe'yi çok iyi kullanıyor diyebileceğiniz yazar ya da yazarlar var mı?" sorusuna ise öğrencilerin yüzde 30'u Yaşar Kemal, Yüzde 29'u Oktay Sinanoğlu, yüzde 17'si Ayşe Kulin, yüzde 15'i Reşat Nuri Güntekin ve yüzde 9'u Turgut Özakman, dedi. 

"Kitaplarında Türkçe kelimeler kullanmaya dikkat etmiyor, Türkçe'yi yozlaştırıyor diyebileceğiniz bir yazar ya da yazarlar var mı?" sorusuna ise öğrencilerin yüzde 63'ü Orhan Pamuk cevabını verirken, Orhan Pamuk'u yüzde 12 ile Gülse Birsel, yüzde 10 ile Elif Şafak, yüzde 8 ile Ahmet Altan ve yüzde 7 ile Ziya Gökalp izledi. 

Anket sonunda sorulan, "Sizce Türkçe konuşmak ve dile yabancı kelimelerin girmesini önlemek önemli mi, neden?" sorusuna ise öğrencilerin yüzde 99'u "Evet" cevabını verdi. "Genelde kendi benliğimizi kaybetmemek, anadilimiz Türkçe olduğu ve sahip çıkmamız gerektiği, gelecek nesillere sağlıklı aktarım gerektiği, dilimizin, kültürümüzün bir parçası olduğu ve dilin bağımsızlığının ülkenin bağımsızlığıyla bağlantılı olduğunu düşündükleri gerekçesiyle" evet cevabını verdikleri kaydedildi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.