İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

"Türkiye 2010 yılında tekrar toparlanacak"

"Türkiye 2010 yılında tekrar toparlanacak"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin dünyada son 60 yıldır yaşanan en büyük krize rağmen yoluna güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtti.

METİN DEMİR-RECAİ YÜKSEL -SAKARYA

Maliye Bakanlığı Defterdarlar ve Vergi Dairesi Başkanları Toplantısı, Sapanca Güral Otel'de yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dünyada kriz ortamında 50 ülkenin kredisi düşerken Türkiye'nin kredisinin yükseldiğini kaydetti. 

Şimşek, gerçekleştirdikleri reformlar sayesinde krizde sağlam temeller attıklarını belirterek, "Gerçekleştirdiğimiz yapısal reformlar ve krize karşı aldığımız önlemler neticesinde, Türkiye'de toparlanmanın başladığına dair güçlü sinyaller vardır. Ayrıca bu toparlanmanın kalıcı olmasını sağlayacak sağlam ekonomik temellere sahiptir. Türkiye'nin demografik yapısı ve büyük girişimci kültürü buna oldukça müsaittir. Önümüzdeki dönemde ülkemizin küresel ekonomide rekabet gücünü artıracak ve daha büyük bir küresel aktör haline gelmesini sağlayacak ekonomik ve mali politikaları izlemeye devam edeceğiz" dedi. 

Kriz öncesi yüzde 30 artan ihracatın kriz sonrası dış talebin daralmasıyla düştüğünü ifade eden Şimşek, "Bu da ihracata dayalı üretim yapan sektörlerde daralmaya yol açtı. Krizle birlikte çekimser bir hava oluştu. Kimse önünü göremediği için üretimi, tüketimi durdurdu. Kriz ortamında yatırımlarda da bir ertelemeye gidildi. Çok güçlü görünen ülkeler birtakım sıkıntılar yaşıyor. Ama Türkiye çok şükür en sıkıntılı dönemi geride bırakmıştır ve toparlanmaya ilişkin bazı sinyaller vardır. Tabii ki biz aşırı iyimser noktada değiliz, gerçekçiyiz. Türkiye'deki gelişmeler olumlu. İnşallah önümüzdeki sene bu gelişmeler daha da hız kazanacak. 2010 yılından sonra Türkiye tekrar bir toparlanma, bir hızlı çıkış dönemine girecek diye ümit ediyorum" diye konuştu. 

Şimşek, büyümenin üç aşamalı olacağını kaydederek, "İlk aşamada iç ve dış talep toparlanacak, stoklarda iyileşme ortaya çıkacak. İkinci aşamada özel tüketim canlanacak, üçüncü aşamada ise yatırımlarda bir artış görülecek. Hükümet olarak kaynakları çok daha rasyonel kullanıyoruz, bunun için yeni teşvik sistemini uygulamaya koyduk. Üçüncü aşamada yatırımlar artacak, Türk ekonomisi yaşanan krizi daha yüksek bir büyümeyle atlatacak. Vergi Daireleri Otomasyon Projesi'nin (VEDOP) 3. ayağıyla birlikte vergi altyapısı tamamen elektronik hale getirilecek. Bu çerçevede e-fatura, e-tahsilat ve e-haciz devreye sokulacak. Bu şekilde de bütün belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesi, geçmiş dönem dahil bütün vergilerin elektronik ortamda tahsil edilmesi ve vergisini ödemeyen mükelleflere de elektronik ortamda görülecek" dedi. 

Vergi Dairesi başkanlarına ve defterdarlara seslenen Şimşek, şunları söyledi:

"Sizler mükelleflerin ayağına gidin. Yeni açılan iş yerlerini ziyaret edin, hediyeler götürün. Arkasından da yükümlülüklerini anlatın. Merkezde ve taşralarda çok çalışmalıyız. Elimizde bulunan mevcut personeli etkin ve en verimli şekilde kullanmalısınız. 72 milyonun hakkını ve hukukunu koruyunuz. Çok çalışarak en güzel işleri yapmalısınız." 

Kayıt dışılığı artık vergi oranları ve yüküyle açıklamanın imkanı olmadığını belirten Şimşek, kayıt dışı kalma ve vergi kaçırmanın cezalarının ağırlaştırılması gerektiğini söyledi. Vergi kaçıranların sonuçlarına katlanması gerektiğini vurgulayan Şimşek, vergi cezalarındaki ertelemeyi kaldıracak şekilde Türk Ceza Kanunu'nda düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizdi. 

Maliye Bakanlığı'nın oluşturduğu bir komisyon tarafından Türkiye'de bulunan defterdarların internet sayfalarının incelendiğini ifade eden Şimşek, inceleme sonucu Bursa, Antalya ve Manisa illerinin en iyi internet sayfası olduğunun tespit edildiğini kaydetti. 

Bakan Şimşek, konuşmasının sonunda başarılı illere ödüllerini verdikten sonra Ankara'ya gitmek üzere toplantıdan ayrıldı.