İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

"Türkiye ılımlı İslam demokrasisidir"

"Türkiye ılımlı İslam demokrasisidir"

ABD’nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, bir televizyon kanalındaki söyleşide Türkiye’yi "ılımlı İslam demokrasisi" olarak tanımladı.


Demokrat Parti’nin Kasım 2008 seçimlerini kazanması halinde "Dışişleri Bakanı" olabileceğinden söz edilen Richard Holbrooke, PBS televizyonundaki söyleşide şöyle konuştu:

"11 Eylül’den beri, ABD, dünyanın her yerinde ılımlı İslami demokrasiler istiyoruz diyor. İşte, sadece iki tane var. Türkiye ve Malezya. Türkler çok dramatik seçim yaptı. Barış içinde ve dürüst seçimler oldu. Ilımlı bir Müslüman parti, meşruiyetlerini Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’ten alan ünlü milliyetçi partileri mağlup etti. Bu ılımlı Müslüman parti İsrail ile de iyi ilişkiler içinde ve AB’ye üyelik istiyor. Ben de bunu kuvvetle destekliyorum. Ama, bazı meseleleri var..."

IRAK’TA KALALIM İSTİYORLAR

Holbrooke, "Türkler bizim Irak’ta ne yapmamızı istiyor?" sorusuna karşılık "Bizim Irak’tan ayrılmamızı istemiyorlar. Orada kalmamızı istiyorlar. Kaosun sınırlarına dayanmasından korkuyorlar" diye karşılık verdi. Bir Kürt devleti kurulması ihtimali ile ilgili olarak da şöyle konuştu: "Bunu kabul etmeyeceklerini söylüyorlar. Türkler’e olan saygıma rağmen, Türkler’in neler hissettiklerini söyleyeceğim. Amerikan politikasının, Türkler’in ’Siz Amerikalılar ölmelisiniz ki, biz de kendimizi iyi hissedelim’ demelerine göre temellendirilebileceğini düşünmüyorum."

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.