EKONOMİ - 22 Mayıs 2023 Pazartesi 10:00

World Ecommerce Forum’a geri sayım başladı

A
A
A
World Ecommerce Forum’a geri sayım başladı

Dünya e-ticaret sektörünün önde gelenlerini 10’uncu kez buluşturacak olan World Ecommerce Forum, 41 ülkeden 100 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayacak. Forum, 8-9-10 Haziran tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek.

Uluslararası e-ticaret ve e-ihracat platformu (WORLDEF) tarafından düzenlenen 10’uncu World E-Commerce Forum için geri sayım başladı. Forum, 8-9-10 Haziran tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek. Her geçen gün beklenenin üzerinde katılım alan WORLDEF forumlarında, yine dünyanın öne çıkan firmaları misafir ediliyor. Türkiye’ye çıkarma yapacak e-ticaret paydaşları forum ile birlikte rakip firmaları tanırken, aynı zamanda iş birliği ve ortaklık için de fırsat yakalayacak. Aras Kargo ve ikas’ın ana sponsor olduğu etkinlikte, birbirinden cazip sürprizler de katılımcıları bekliyor. 300 milyar dolarlık hacmi bulunan markaları ve platformları buluşturan forumun, Türkiye’de 2 milyar dolarlık iş hacmi oluşturması öngörülüyor.

2 milyar dolarlık iş hacmi

Yapılan açıklamaya göre, ‘E-Ticaretin Yeni Yüzyılı’ temasının işleneceği forumda, 500'den fazla konuşmacı ve 400'den fazla firma stantlarıyla etkinliğe katılacak. 70 binden fazla Amazon ve Etsy satıcısı da forumda yer alacak. Ayrıca binlerce B2B iş birliğine ev sahipliği yapacak forum, global e-ticaret ekosisteminde 300 milyar dolarlık hacmi bulunan markalar ve platformları buluşturuyor. Forumun Türkiye’de oluşturacağı iş hacminin ise 2 milyar dolar olması bekleniyor.

“E-ticaret, ticaretin tam merkezine yerleşti”

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, etkinliğin sektörün geleceği için önemli bir rol oynayacağını belirtti. Nart, “E-ticaret, ticaretin tam merkezine yerleşti. Giderek ana akım ticaret modeli haline gelen e-ticarete artık hiç kimse duyarsız değil. Birçok ülkede e-ticaret ile ilgili kanunlar güncelleniyor, yeni düzenlemeler ve yönetmelikler çıkarılıyor. Bunlarla birlikte e-ticaret, gelişen teknoloji ile evriliyor. Metaverse, yapay zeka, makine öğrenimi, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi uygulamalar, e-ticareti de dönüştürüyor. Bu noktada sürdürülebilirlik, kârlılık, lojistik ve tüketici alışkanlıkları gibi birçok konu e-ticaret ekosisteminin önüne çıkıyor. Bu gerçekler ortadayken WORLDEF olarak ekosistemde sürdürülebilir bir dengenin kurulması için önemli bir misyonu yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Etkinlik benzersiz bir konsepte sahip”

Nart, e-ticaret ekosisteminin karşılaştığı sorunların tartışılacağı forumda, sektör paydaşlarının bir araya geleceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Sektörün geleceğinin sağlam temeller üzerinde yükselmesi için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Forumda, ekosistemin mevcut ve gelecekteki sorunları enine boyuna ele alınacak; cevapsız kalan sorular yanıt bulacak. E-ticaret ve e-ihracat odaklı etkinliklerimiz arasında global bir prestijli olan World E-Commerce Forum’da; global markalardan pazaryeri satıcılarına, e-ticaret perakendecilerinden pazaryerlerine, servis sağlayıcılardan girişimcilere, yatırımcılardan üreticilere, toptancılardan tedarikçilere kadar ekosistemin tüm paydaşları bir araya geliyor. Benzersiz bir konseptte düzenlediğimiz etkinlik, B2B iş birlikteliklerine de ev sahipliği yapacak. E-ticaret markalarının yurt içinde ve yurt dışında büyümesi için çok önemli bir fırsat olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.”

New York Ticaret Odası Başkanı da Forum’da

Etkinlik kapsamında New York Ticaret Odası Başkanı Mark Jaffe'nin başkanlığındaki bir heyet de Türkiye'ye gelecek. Etkinlikte yer almak için sabırsızlandıklarını ifade eden New York Ticaret Odası Başkanı Mark Jaffe, “Türkiye'deki tüm dostlarıma selamlar. Haziran ayında World Ecommerce Forum'da yer almayı dört gözle bekliyoruz. Hepinizi orada görmeyi umuyorum. Harika bir üç günlük etkinlik olacak" ifadelerini kullandı.

Ömer Nart ise, New York Ticaret Odası Başkanı Mark Jaffe'nin forumun onur konuğu olacağını kaydetti. Amerika temaslarında New York Ticaret Odası'nda büyük bir ilgiyle karşılandıklarını belirten Nart, “Mark Jaffe, yapabileceğimiz iş birlikleri hakkında verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Türkiye'ye özel bir ilgileri var. Özellikle Türk e-ticaret firmaları ile New York Ticaret Odası üyesi firmaların bir araya gelmesini arzu ediyorlar. Bunun ilk adımını haziran ayında düzenleyeceğimiz forumla atıyoruz” diye konuştu.

Forumda düzenlenecek etkinlikler şöyle açıklandı:

Serdar Kuzuloğlu, Özgür Demirtaş ve daha pek çok isim

Etkinliğin sunuculuğunu ekranların sevilen ismi Oylum Talu üstlenecek. Forum’da Türkiye’de 1995’ten beri teknolojinin, trendlerin ve dönüşümün izini süren gazeteci Serdar Kuzuluoğlu, tüm dünyada saygınlık kazanmış Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ülkemizin en etkili ekonomistlerinden İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin gibi önemli isimler konuşmacı olarak yer alacak.

Forum, aynı zamanda TESLA Türkiye CEO’su Kemal Geçer, Viyana Ekonomik Forum Başkanı Peter Umundum, ARAS Kargo CEO’su Carsten Wallman, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Aras Kargo Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Utku Ayyarkın, ikas CEO’su Mustafa Namoğlu, Sürat Kargo Genel Müdürü Cem Oğuz, ShopiVerse CEO’su Orxan Isayev ve daha birçok ismi ağırlayacak.

41 ülkeden 100 binin üzerinde ziyaretçi

Etkinliğe 41 ülkeden 100 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Eşzamanlı 10 sahnenin kurulacağı dev etkinlikte 542’nin üzerinde konuşmacı yer alacak. Ziyaretçiler e-ticarette büyümek için yapılacak kritik hamleleri, seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarını, sektörün profesyonellerinden birebir dinleyebilecek.

Global B2B iş birliği fırsatları

E-ticaret ve e-ihracat yapan ya da yapmak isteyen üretici ve satıcılar için eşsiz iş birliği fırsatları sunacak etkinlikte, 200’ün üzerinde ‘B2B Masa’, 400’den fazla stant konumlanacak.

Forum, B2B Eşleştirme Sistemi ile global iş birliklerine ev sahipliği yapacak. Katılımcılara birlikte çalışabilecekleri iş ortaklarıyla buluşma fırsatı yakalayıp, birebir görüşmeler ile beklentileri ve hedeflerini konuşma imkanı sunacak. Katılımcılar sektörün önde gelen, tanınmış global marka, şirket ve pazaryerleriyle aynı masada oturma fırsatı bulacak.

Unutulmaz deneyim alanları ve sürprizler

Forum’da canlı yayınlar, etkinlikler ve sürprizlerle dolu alanlar katılımcılara unutulmaz deneyimler ve anlar yaşatacak.

World Ecommerce Forum’a geri sayım başladı

'E-Ticaretin Yeni Yüzyılı'

Forum, ‘E-Ticaretin Yeni Yüzyılı’ teması ile e-ticaretin geleceğini ziyaretçilere anlatmayı hedefliyor. Ziyaretçiler NFC, yapay zeka, müşteri sadakati, arttırılmış gerçeklik gibi trendlerin çoğuyla ilgili müşteri deneyimini iyileştirip daha fazla satış yapma konusunda, dijital pazarlamacılardan servis sağlayıcılara, hizmet sağlayıcılardan yazılımcılara kadar farklı iş kollarından görüşebileceği binlerce katılımcı ile iş birliği imkanı yakalayacak.

Yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi

Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen pazaryerleri, sevilen perakende markaları, .com perakendecileri, e-ticaret ve e-ihracatın önemli paydaşı olan lojistik sağlayıcılar ve servis sağlayıcılar, yatırımcılar Forum’da kuvvetli şekilde yer alacak. Katılan şirketlerin üst düzey yöneticileri ise etkinliğe konuşmalarıyla vizyon katacak.

Ekosistemin tartışacağı başlıklar

E-ticaret ve e-ihracat alanına ilişkin kavramsal ve pratik tartışmaların yapılacağı panellerde birbirinden önemli ve ufuk açıcı başlık, sektör profesyonelleri tarafından ele alınacak. 250’nin üzerinde konu başlığıyla sektörün nabzını tutacak olan World Ecommerce Forum konu başlıkları ile de dikkat çekiyor. Forumda e-ihracat devlet teşvikleri, dijitalleşen dünyada e-ticaret, dijital perakendenin sentezi yeni e-ticaret yasası, e-ticaret depolarının geleceği, yapay zeka ve chatbot uygulamaları, D2C E-Ticaret ve B2C E-Ticaret, super app'ler, blokchain teknolojisi, kripto paralar, markalaşma, dijital pazarlama, Amazon ve Etsy satışları, niş pazarlama stratejileri, vaka analizleri, global pazarlar, pazaryerleri, fintech sektörü, e-ticaret finansman modelleri, başarı hikayeleri ve daha birçok konu masaya yatırılacak.

Alibaba’dan Zalando’ya dev markalar

Çin merkezli Alibaba’dan Avrupa’nın en büyük pazaryeri Zalando’ya, Rusya’nın e- ticaret devi Ozon’dan Letonya merkezli pazaryeri Joom’a, İngiltere’nin en büyüğü Fruugo’dan Polonya Merkezli Allegro’ya kadar dünya e-ticaret devlerinin katılacağı forumda, global pazaryerleri bulunacak.

Trendyol, Hepsiburada, Vartabi gibi Türkiye’nin e-ticaret lideri şirketlerinin de katılacağı forumda, çok sayıda global markanın ise temsilcileri yer alacak.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ankara Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, 15 Temmuz Anıtı’na çelenk bıraktı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısında bulunan 15 Temmuz Anıtı’na çelenk bıraktı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bulunan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi’ni çocuklarla ve gazilerle beraber gezdi. Yılmaz, daha sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve 15 Temmuz Gazisi Turgut Aslan ile bir araya geldi. Yılmaz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve 15 Temmuz Gazisi Aslan ile açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz’un hem direniş hem de yeniden doğuşun günü olduğunu belirten Yılmaz, "Hep söylüyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız. O gün şehitlerimiz oldu. Onları rahmetle anıyoruz. Cenabı Allah mekanlarını cennet etsin diyoruz. Gazilerimiz, yanımızda da sağ olsun gazimiz hep bizlerle birlikte. Onlara da sağlık, afiyet, uzun ömürler diliyoruz" diye konuştu. Hafıza 15 Temmuz Müzesi’ni çocuklarla birlikte gezmenin çok anlamlı olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şöyle konuştu: "Bu tecrübelerin yeni nesillere aktarılması lazım. Allah bir daha öyle günler göstermesin bu ülkeye. Özellikle gençlere, çocuklara bu milli şuurun aktarılması lazım. Vatanımızın, özgürlüğümüzün, demokrasimizin kıymetini, bunun için ne fedakarlıklar yapıldığını bilen gençliğimiz inanıyorum ki çok daha güçlü bir şekilde vatana, demokrasiye, bağımsızlığa sahip çıkacaktır. Onlara yürekten inanıyoruz ve güveniyoruz. Hain darbeciler başaramadılar. Bundan sonra da başaramayacaklar. Bu milli şuurla Allah onlara fırsat vermesin diyoruz. Bir taraftan da şehitlerimizden bize miras olan bu vatanı yükseltmek, daha ileriye götürmek de hepimizin görevi. İnanıyorum ki bu gençlerimiz, çocuklarımız yetişecekler. Hem milli bir şuurla yetişecekler hem de çok donanımlı yetişecekler. Ülkemizi çok daha güçlü yarınlara onlar taşıyacaklar." Yılmaz, Türkiye Yüzyılını gençlerin, çocukların inşa edeceğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Bu yüzyılda darbelere, vesayetçilere, hainlere yer yok. Bu yüzyıl demokrasinin, bağımsızlığın, vatan sevgisinin yüzyılı olacak, huzurun yüzyılı olacak diyoruz. Hep birlikte bunu da başaracağız. Ben tekrar o gün fedakarca göğsünü tanklara, uçaklara siper edenleri buradan yürekten selamlıyorum. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık, afiyetler diliyorum. Çocuklarımızın da gözlerinden öpüyorum. Bugün öğrendiğime göre bu açıldığından bugüne 250 bin insan ziyaret etmiş bu müzemizi. Bundan sonra da halkımızı, çocuklarımızı 15 Temmuz Külliyemizdeki 15 Temmuz müzemize bekliyoruz. Gelsinler tarihte yaşananları görsünler. İbret alalım ki tekerrür etmesin." Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısındaki alanda düzenlenen törene katıldı. Tören alanına, şehit yakınları ve gazilerle beraber gelen Yılmaz, anıta çelenk bırakarak dua etti. Törende, mehter takımı da konser verdi.
Muğla Başkan Ünlü, CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeybek’i ağırladı Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’i ağırladı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yerel Yönetimler ve Dirençli Kentlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü’yü makamında ziyaret etti. CHP Muğla İl Başkanı Zekican Balcı ve CHP Marmaris İlçe Başkanı Ömer Bozdemir’in de katıldığı ziyarette CHP’li meclis üyeleri de hazır bulundu. 3 aylık görev süreci ve hayata geçirecekleri projelerle ilgili Genel Başkan Yardımcısı Zeybek’e bilgi veren Belediye Başkanı Acar Ünlü, “Belediye olarak ekonomik sıkıntıları çözmek için girişimlerde bulunuyoruz. Turizm sezonunun yoğunluğunu yaşarken bir yandan rutin belediye çalışmalarını yapıyor; bir yandan da projelerimizi hayata geçirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ederek halkımızın talepleri doğrultusunda ve kentin yararına adımlar atıyoruz” dedi. Başkan Ünlü’nün yaptığı çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Zeybek ise, “Örgütten gelen bir arkadaşımızın belediye başkanı olması beni son derece mutlu ediyor. Bu ilk ziyaretimiz ama bundan sonraki süreçte de bir araya geleceğiz. Dikkat çeken projelere imza atacağına inandığımız genç başkanımız Acar Ünlü’ye başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.