TEKNOLOJİ - 19 Haziran 2023 Pazartesi 14:15

Yapay zeka robotu ‘Turcoai’ göreve başladı

A
A
A
Yapay zeka robotu ‘Turcoai’ göreve başladı

Türk girişimciler tarafından tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen yapay zeka robotu ‘Turcoai’ piyasaya çıktı. Milyarlarca dolarlık yapay zeka sektöründeki ilk Türk projelerinden biri olma özelliği taşıyan Turcoai, iş dünyasından, eğitime, sağlık sektöründen, hukuk birimlerine, eğlence sektöründen ev hanımlarına kadar birçok alanda hizmet verecek.

Tamamen Türk girişimciler tarafından geliştirilen yapay zeka robotu ‘Turcoai’ piyasaya sunuldu. Turcoai; Türk toplum yapısının duygusal algoritmalarını anlama yeteneği, Türkçe dil kullanımı ve yazılı ve görsel içerik ile deneyim sunma açısından önem taşıyor. Yapılan açıklamaya göre yapay zeka robotu, günlük yaşamda insanların hayatını teknoloji desteğiyle kolaylaştıran bir yapay zeka robotu. Projenin temeli 2022 yılında ABD’de atıldı ve bugüne kadar geliştirilerek son halini aldı. Başta şirketler ve işletmeler olmak üzere birçok alanda yardımcı asistan görevinde bulunan yapay zeka robotu; eğitim, sağlık, hukuk, eğlence, finans gibi birçok alanda hem şirketler hem de tüketicilere büyük kolaylıklar sağlıyor.

“Türkiye’yi yapay zekada üs haline getireceğiz”

Turcoai.com Kurucusu Muhammed Yıldız proje ile ilgili “2023 yılında İstanbul'da kurulan TurcoAI, aslında Amerika, Boston'da Türk girişimciler tarafından hayata geçirildi. Bu deneyimli ekip, dünya çapında tanınmış ve popüler yapay zeka modeli olan GPT-4'ün getirdiği esinlenmeyle TurcoAI'ın altyapısını oluşturdu. Bizler, yapay zeka teknolojisini insanların günlük hayatlarına nasıl entegre edebileceğimizi düşündük ve en sonunda günlük yaşamın bazı zorluklarına odaklandık. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak, günlük isteklerini ve gereksinimlerini hızlı ve etkili bir şekilde karşılamak amacıyla bu platformu oluşturduk. Turcoai'nin misyonu, yapay zeka teknolojisini insanlık için genel bir halk hizmeti haline getirmekti. Bu model, geniş çaplı kişiselleştirme ve özelleştirme yetenekleri sayesinde, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırmayı başarabilir. Türkiye’de yapay zeka teknolojisinin lideri olmayı hedefleyen yapay zeka, 40 dan fazla dilde içerik oluşturan ve tüketen milyonlarca kişiye hizmet etmeyi amaçlıyor. Uzun vadede ise, Türkiye ve çevresindeki bölgelerde yapay zeka teknolojisi alanında bir merkez haline getirmeyi ve bu alanda öncülük etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Bir ülkenin teknolojik gelişimini ve kalkınmasını sağlamak için eğitim, yatırım, araştırma ve geliştirme, bilinçlendirme ve teknolojiye erişim gibi faktörlerin hayati önem taşıdığını ifade eden Yıldız, “Bunun yanında uygun kanun ve politikalar, altyapı yatırımları, yerel ve uluslararası işbirlikleri de teknoloji gelişiminin hızlandırılması için gereklidir. Ayrıca bireysel düzeyde teknolojiye olan merak ve ilginin artırılması, teknoloji ve bilim alanında sürekli öğrenme ve yenilikçi düşünme yeteneklerine sahip olunması gerekmektedir ” ifadelerini kullandı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Manisa Manisa Büyükşehir Belediyesi kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor Manisa Büyükşehir Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla ihtiyaç sahipleri için Kurban Bağış Kampanyası başlattı. İslami usullere göre, hijyenik ortamda kesilecek kurbanlar ihtiyaç sahiplerine kavurma yapılarak ulaştırılacak. Manisa Büyükşehir Belediyesi, bu yıl kurban bağışında bulunmak isteyen Manisalılarla, ihtiyaç sahibi vatandaşlar arasında köprü olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin önemli bir dayanışma örneği sergilediği bu kampanya ile birlikte, vekaleti alınan bağışçıların kurban kesim işlemleri de yine bizzat Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından takip edilecek. Kesimler belediyenin belirlediği mezbahalarda İslami usullere ve hijyen kurallarına uygun yapılacak; temizlenen etler veteriner onay belgeli olacak şekilde belediyenin aşevine teslim edilecek. Bayramın 1’inci gününden itibaren kesilmeye başlanan etler daha sonra kavurma yapılarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılacak. "Kurban paylaştıkça güzel" Hayırseverlerin kurban bağışlarını Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne yaparak ihtiyaç sahiplerine ulaştırabileceklerini belirten Başkan Ferdi Zeyrek; “Kurban bağışları, toplumsal dayanışmanın önemli bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Bu çağrımıza cevap veren hayırseverlerimiz, ihtiyaç sahiplerine belediyemiz aracılığıyla yardım eli uzatabilecek. ‘Kurban Paylaştıkça Güzel’ sloganıyla çıktığımız bu yolda, toplumsal dayanışmanın da güçlenmesine katkı sunacağız. Bir yandan manevi sorumluluğumuzu yerine getirirken, diğer yandan da toplumsal görevimizi yapmış olacağız. Gelin, bu bayram sofralar sizin bağışlarınızla kurulsun.”dedi. Öte yandan, bağış yapmak isteyen hayırseverler, 444 99 45 irtibat numarasını arayarak Manisa Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçebilecek.
İstanbul A Milli Kadın Futbol Takımı, Erzincan’da hazırlıklarını sürdürdü 2025 Avrupa Şampiyonası Elemeleri B Ligi 1. Grup’ta mücadele eden A Milli Kadın Futbol Takımı, 31 Mayıs’ta Erzincan’da, 4 Haziran’da Bakü’de oynayacağı Azerbaycan maçlarının çalışmalarını Erzincan’da sürdürdü. A Milli Kadın Futbol Takımı, Erzincan 13 Şubat Şehir Stadı’nda yaptığı idmanda dinamik ısınmanın ardından pas çalışması, geriden oyun kurma ve savunmadan hücuma geçiş çalışmaları gerçekleştirdi. Antrenman öncesinde Erzincan Valisi Doç. Dr. Hamza Aydoğdu, A Milli Kadın Futbol Takımı’nın idmanını ziyaret etti. Oyuncular ve teknik heyete başarı dileyen Aydoğdu, ardından takımla birlikte fotoğraf çektirdi. Erzincan Gençler Gücü Kadın Futbol Takımı da idman öncesi hayran oldukları oyuncularla bir araya geldi. Başkan Bülent Sarıkaya, teknik heyete çiçek verdi. Ay-yıldızlılar, 31 Mayıs Cuma günü Erzincan 13 Şubat Şehir Stadı’nda Azerbaycan ile saat 20.00’de karşılaşacak. Teknik Direktör Necla Güngör Kıragası tarafından kadroya davet edilen oyuncular şu şekilde: Kaleciler: Selda Akgöz (Ankara BŞB. Fomget G.S.K), Fatma Şahin (Beylerbeyi Spor Kulübü), Gamze Nur Yaman (Galatasaray A.Ş.), Göknur Güleryüz (Fenerbahçe Petrol Ofisi) Defans: Sejde Aylin Abrahammson (Club Brugge), Didem Karagenç (Beşiktaş), Ümran Özev (Ankara BŞB. Fomget G.S.K), Büşra Kuru (SC Sand 1946), Dilara Deli (Sporting Charleroi), Eda Karataş (Galatasaray A.Ş.), Narin Yakut (Wulfz Fatih Karagümrük), İlayda Civelek, İlayda Cansu Kara (Fenerbahçe Petrol Ofisi Kadın Futbol Takımı) Orta saha: Ebru Topçu (Galatasaray A.Ş.), Derya Arhan (Beylerbeyi Spor Kulübü), Meryem Cennet Çal, Busem Şeker, Ece Türkoğlu (Fenerbahçe Petrol Ofisi), Başak İçinözbebek (Ankara BŞB. Fomget G.S.K), Miray Cin (MSV Duisburg), Birgül Sadıkoğlu (UD Tenerife), Elif Keskin (Beşiktaş) Forvet: Arzu Karabulut (Galatasaray), Yağmur Uraz, Zeynep Kerimoğlu (Fenerbahçe Petrol Ofisi), Kader Hançar (Fatih Vatan Spor)