İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

"Yazma Eserler Başkanlığı" tasarısı kabul edildi

"Yazma Eserler Başkanlığı" tasarısı kabul edildi

Türkiye Yazma Eserler Başkanlığı kurulmasını öngören Kanun Tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Türkiye Yazma Eserler Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı'nı Tali Komisyon olarak görüştü. Tasarının görüşmelerine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin yazma eserler bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu vurguladı. Kütüphaneler Yayımlar Genel Müdürlüğü'nde 167 bin, müzelerde ve Milli Kütüphane'de 210 bini aşkın yazma eser bulunduğunu kaydeden Günay, Yazma Eserler Başkanlığı'nın Kültür Bakanlığı'na bağlı, tüzel kişiliğe haiz özel bütçeli bir idare olarak kurulacağını belirtti. Günay, tasarının, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı 28 kütüphane, 14 yazma eser kütüphanesi ve 14 halk kütüphanesi ile bakanlık bünyesindeki birimlerde bulunan yazma eserlerin tek bir birim altında toplanmasını öngördüğünü belirtti.

Görüşmelerin sonunda tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarıya göre, yazma eser kütüphanelerinin alanında uzmanlaşmış birimler olarak etkin şekilde hizmet vermesine, kültür mirası yazma ve eski harfli basma eserlerin toplanması, korunması, sağlıklı biçimde geleceğe ulaştırılması ile bilim, kültür ve sanat dünyasının hizmetine sunulmasına yönelik faaliyetlerde bulunmak üzere Türkiye Yazma Eserler Başkanlığı kurulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olacak Yazma Eserler Başkanlığı, kütüphaneleri, kütüphanecilik ilke ve standartları çerçevesinde eşgüdüm içinde yönetmek, her türlü kütüphanecilik hizmetini doğrudan veya elektronik ortamda sunmak, kütüphanecilik standartlarını geliştirmek, eserlerle ilgili çalışmalarda ilkeleri belirlemek, gerekli fiziki koruma ve güvenlik şartlarını oluşturarak eserlerin sağlıklı bir şekilde saklanmasını sağlamak, konservasyon ve restorasyon çalışmalarıyla ilgili araştırma-geliştirme faaliyetlerini yürütmek, kullanılacak malzemeleri üretmek, temin
etmek, eserlerin konservasyon ve restorasyonlarını yapmak, kütüphane koleksiyonlarını zenginleştirmek, eserlerle ilgili çeviri, sadeleştirme ve tıpkıbasım çalışmaları ile içerik incelemelerini yürütmek, yazma eserlerin orijinal dilinde matbu harflerle yazılmasını sağlamak gibi görevleri yürütecek.


ZAFER ÇAKMAK-ANKARA

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.