POLİTİKA - 08 Kasım 2017 Çarşamba 09:37

Prof. Dr. Arıboğan: "Dünyada yeni bir duvarlar ve güçlü liderler dönemi başlıyor"

A
A
A
Prof. Dr. Arıboğan: "Dünyada yeni bir duvarlar ve güçlü liderler dönemi başlıyor"

Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen Güvenlik Akademisi Sertifika Programı kapsamında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.

Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen Güvenlik Akademisi Sertifika Programı kapsamında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan "Yeni Toplumsal Hareketler ve Güvenlik" başlıklı bir seminer verdi.


Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ve Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş’ın açılışını gerçekleştirdiği Güvenlik Akademisi programının ilk seminerine Cumhurbaşkanlığı, Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının yanısıra sivil toplum temsilcileri ve akademisyenlerin katıldı. Ayrıca güvenlik kavramının ve uygulamalarının tüm boyutlarıyla irdelendiği ve toplamda 6 hafta sürecek Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi Sertifika Programı’nda alanlarında uzman akademisyenler, karar alıcılar, politika yapıcılar, diplomatlar da katılacak. Sertifika programı Cumartesi günleri saat 10:30’da Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi B-101 no’lu seminer salonunda gerçekleştirilecek."Dünyada yeni bir duvarlar ve güçlü liderler dönemi başlıyor"


Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi kapsamında verdiği seminer çerçevesinde Soğuk savaş ülkeler arasında inşa edilen duvarların 1990’larda yıkıldığını ancak son dönemde dünyanın farklı yerlerinde yeni duvarlar inşa edildiğini kaydeden Prof. Dr. Arıboğan, “Berlin duvarı yıkılarak koca bir sistemi değiştiremez ama bir sembol olarak insan düşüncesinde, zihninde çok önemli bir yer tutuyor. Türkiye’nin sınır duvarı Ermenistan’dan başlıyor, İran, Irak, Suriye, Karadeniz’den Akdeniz’e kadar bütün sınırını duvarlarla çeviriyor, paradigma değişimini görebilmemiz için bu çok önemli. Bu çok önemli bir şey çünkü bu duvarlar sadece Türkiye’nin duvarı değil bu, Batı sisteminin ve NATO’nun da duvarı çünkü bu duvarı inşa ettiğiniz andan itibaren kendi yerinizi de tespit etmiş oluyorsunuz. Duvarların psikolojik etkileri var çünkü bir şehirde duvar inşa ettiğiniz andan itibaren benim ve ötekinin arasına ayrım koyuyorsunuz; burası ben, burası öteki diyorsunuz. Bu duvarı yaptıktan sonra orası artık ötekidir orayla ancak dövüşebilirsin ya da belli ölçüde ilişki kurarsınız. Bir başka deyişle duvar ile içerinin konsolidasyonu esastır ve o duvarlar aynı zamanda bir hapishane duvarıdır. Bir ülkenin çevresinin duvarla örülmesi sadece dışarıdan içeriye girişin engellenmesi demek değil içeriden çıkışın da engellenmesi anlamına gelir. O zaman o küresel normlar ortadan kalkar ve ulusal/yerel normlar, değerler sistemi ortaya çıkar. Bu başka bir dünya tasarımıdır, sınırları olmayan dünyadan, duvarları olan dünyasına giriştir” dedi."Devlet merkezli otoritelerin ipleri yeniden ele aldığı dünyada liderler de ön plana çıkıyor"


11 Eylülün devlet merkezli otoritelerin güvenliği sağlamak maksadıyla ipleri yeniden ele alışı bağlamında bir milat olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Arıboğan, “11 Eylül aslında bir milattır. Tam olarak neyin olduğu algılanamadı ama ortaya çıkan durum şuydu: Dünya çok önemli bir güvenlik problemiyle karsı karşıyaydı. 11 Eylül bu güvenlik probleminin zirve noktası oldu. Bütün dünyanın küresel bir tehlike olarak ön plana çıkan teröre, radikal örgütlere ve El Kaide’ye karşı hazırlıklı olması gerekiyordu. 1990’lı yıllardan sonra küreselleşme rüzgârıyla birlikte ortaya çıkan bu yeni düzen, paramiliter güvenlik tehdidi nedeniyle bir ekonomik güvenlik tehdidiyle de karşılaşınca devlet merkezli otoritelerin bütün ipleri yeniden ele almasıyla sonuçlandı. Devlet yeniden bir ekonomik aktör olarak piyasalara dönmüştü, artık insanlar insan hakları, özgürlükler, demokrasi bunlardan söz etmiyordu, bunların yerine güvenlikten söz ediyorlardı istikrardan, pazarların denetiminden bahsediyorlardı”dedi."Toplumsal hareketler güvensizleştirilme yoluyla birtakım politik önlemlere meşruiyet sağlamakta kullanılabiliyor"


YDE Güvenlik Akademisi’nde verdiği seminerde toplumsal hareketlerle güvenlik arasındaki ilişkiyi de irdeleyen Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan “Toplumsal hareketler ve güvenlik olarak bakıldığında birçok toplumsal hareketin aslında yine güvensizleştirilme yoluyla birtakım politik önlemlere meşruiyet sağlamakta kullanıldığı yolunda. Çünkü toplumsal hareket dediğimiz şey tarihin her döneminde var, gruplar hareketleniyor o oluyor bu oluyor, toplumsal değişimin olduğu her yerde birtakım hareketler oluşuyor ve bu hareketler her zaman politik /merkezi otoritenin güç kazanması, zaman zaman otoritesini cephe alacak şekilde halkına karşı kullanması yönünde bir araç olarak değerlendiriyor... 19.yy.da bütün bu hareketler, ayaklanmalar çok önemli bir gelişmeye yol açıyor: uluslararası ilişkiler alanında birbiriyle o güne kadar mücadele etmiş imparatorlar bir araya geliyorlar ve Avrupa Ahengi sistemini kuruyorlar hepsi birbirine yardımcı oluyor kendi ülkelerindeki toplumsal hareketleri bastırabilmek için, yani ulus-devlet otoriteleri, kendilerine yönelik bu tür toplumsal hareketlere karşı birbirlerine destek oluyorlar” dedi.


Programın soru-cevap bölümünden sonra Prof Dr. Deniz Ülke Arıboğan’a Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ve Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kilis Kilis’te 15 Temmuz nöbetine yoğun ilgi Serhat Şehri Kilis’te, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla kentte çeşitli etkinlikler düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Kilis Valisi Tahir Şahin, Kilis 1.Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ümit Çelik, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Halil Coşkun, İl Emniyet Müdürü Ahmet Kurt, protokol üyeleri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşunu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra şehitler için dua yapıldı. 15 Temmuz şehitlerinin isimlerinin anonsu üzerine törene katılanlar burada diye bağırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması sinevizyon eşliğinde meydana yansıtıldı. 15 Temmuz Sancak Koşusundaki Türk bayrağı Vali Recep Soytürk’e teslim edildi. İstiklal ve bağımsızlığı için mücadele veren aziz milletin nice şanlı zaferler ve kahramanlık yazdıklarının altını çizen Kilis Valisi Tahir Şahin, ‘‘15 Temmuz gecesi sadece kanlı ve kalleş bir darbe teşebbüsünü püskürtmekle kalmadık, aynı zamanda milletçe nesilden nesle, şanla, şerefle, gururla anlatılacak büyük bir destan yazarak, milli iradeye’ ye sahip çıkarak milletin zaferini, demokrasinin zaferini, birlik ve beraberliğin zaferini kazandık. Bu zaferleri hep beraber kazandık. Milli iradenin tankla, topla, tüfekle, sivillerin üzerine bomba yağdıran uçaklarla teslim alınamayacağını tüm cihana gösterdik. Türkiye’nin geçilmez olduğunu, işgalcilere ve piyonlarına hem de çok net bir şekilde yeniden hatırlattık. Millet olarak kıyama nasıl kalkılacağını, nasıl birlik olunacağını, nasıl tek yürek haline gelineceğini tüm dünyaya gösterdik. Devletimize, ay yıldızlı bayrağımıza, milletimize, milli irade ve demokrasimize hainlik edenler, karşılarında her daim, güçlü Türk Milletini bulacaklardır’’ dedi.
Gaziantep Gaziantep’te 15 Temmuz Zaferi’nin 8. yıl dönümü etkinlikleri Gaziantep’te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 8. yıl dönümü dolayısıyla anma ve kutlama programı düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 8. yıl dönümü kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Gaziantep’te de kutlama ve anma programı düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam etti. Alanda toplanan yüzlerce vatandaş ellerindeki bayraklarıyla sloganlar eşliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını dinledi. Kum sanatı, konser ve sinevizyon gösterisiyle devam eden program, 00.13’te sela okunmasıyla sona erdi. "Alçaklara fırsat verilmedi" Programda açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, 15 Temmuz 2016 tarihinde alçaklara fırsat verilmediğini ifade ederek, "Bu ülkede tarihin hiçbir döneminde alçaklara fırsat verilmediği gibi 15 Temmuz’da da fırsat vermeyen bu aziz milletin bir evladı olmaktan gurur duyuyorum. Cumhurbaşkanımızın bir sözüyle meydanları doldurmayı becerebilen bu devletin bir kamu görevlisi olmaktan valisi olmaktan gurur duyuyorum. 6 bin 317 şehit ile Kurtuluş Mücadelesi’nin İstiklal Mücadelesi’nin kıvılcımını yakan gazi şehri İngiliz ve Fransıza yar etmeyen 15 Temmuz’da da olduğu gibi bugün de meydanları dolduran gazi şehrin valisi olmaktan gurur duyuyorum. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ebediyete anan gazilerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize sağlık diliyorum. Rabbim bize bir kez daha böyle ihanetler yaşatılmasın diye dua ediyorum” dedi. "15 Temmuz’u anlamak için canını hiç düşünmeden veren şehitleri anlamanız lazım" Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise 15 Temmuz 2016 gecesi hain darbe girişimine kentteki herkesin karşı çıktığını ve darbecilere fırsat verilmediğini söyleyerek, "15 Temmuz’u anlamak için canını hiç düşünmeden veren şehitleri anlamanız lazım. 15 Temmuz’u anlamak için Fatih Sultan Mehmet’i anlamak gerek. 15 Temmuz’u anlamak için Recep Tayyip Erdoğan’ı anlamak lazım. Cumhur İttifakı’nı anlamak için adam gibi adam Devlet Bahçeli’yi anlamak lazım. O kadar önemli günlere şahidiz ki. Gazze’de çocuklar ölüyor ve öldürülüyor. Neredesiniz çocuk hakları savunucuları. Bizde ırkta üstünlük yoktur. Bizde tende üstünlük yoktur. Bizde üstünlük takvadadır. Bu aziz millet bu duruşuyla çocukların öldüğü bu sürece durun diyebilmektedir” ifadelerini kullandı. Diğer konuşmacılar ise hain darbe girişimine karşı milletin destansı bir mücadele ortaya koyduğunu ifade ederek 15 Temmuz tarihinin öneminden bahsetti. Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediye koordinasyonu ile 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen programa Vali Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdin Kaya, İl Emniyet Müdürü Mustafa Celal Özcan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Halil Şen, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, kurum amirleri, kent protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Ankara İçişleri Bakanı Yerlikaya: "Hainler hangi kılığa girerlerse girsinler, devletimizin nefesi onların ensesindedir" İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "O hainler hangi kılığa girerlerse girsinler, hangi ine saklanırlarsa saklansınlar devletimizin nefesi onların ensesindedir. Hepsini bir bir yakalayıp adalete teslim edeceğiz" dedi. FETÖ’nün darbe girişimi esnasında hedef aldığı noktalardan Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla şehitleri anma programı düzenlendi. Darbe girişimi esnasında Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde şehit olanların fotoğraflarının yer aldığı bölümlere karanfil bırakan Yerlikaya, programa katılan şehit aileleri ve gazilerle sohbet etti. Yerlikaya, burada yaptığı konuşmada, 8 yıl önce Ankara İl Emniyet Müdürlüğünün bombalandığını ve 7’si polis, 6’sı sivil vatandaş olmak üzere 13 kişinin şehit olduğunu hatırlattı. 15 Temmuz’da millet olarak çok farklı duyguları yaşadıklarını ifade eden Yerlikaya, şöyle konuştu: "İçimiz yanıyor çünkü şehitlerimiz, gazilerimiz var. Anaların yüreği yanık babaların boynu bükük. Evlatlar yetim, öksüz kaldı. Ama bir taraftan da gururluyuz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği büyük liderlikle, milletimizin azmi, kararlılığı ve cesaretiyle, o hainlere fırsat vermedik. Bayrağımızı çiğnetmedik. Canımız pahasına da olsa vatanımızı koruduk." Ankara İl Emniyet Müdürlüğünün de aslan yuvası olduğunu belirten Yerlikaya, "Kahramanlar ocağıdır. Bu ocak o gece darbecilere geçit vermedi. Vatanını, Milletini, bayrağını korudu. Allah hepsinden razı olsun" dedi. Yerlikaya, İçişleri Bakanlığı olarak tüm terör örgütleriyle olduğu gibi FETÖ ile mücadeleyi durmadan ve duraksamadan sürdürdüklerini ifade ederek, şunları kaydetti: "O hainler hangi kılığa girerlerse girsinler, hangi ine saklanırlarsa saklansınlar devletimizin nefesi onların ensesindedir. Hepsini bir bir yakalayıp adalete teslim edeceğiz. Çünkü şehit analarına, şehit babalarına, Şehit eşlerine ve evlatlarına sözümüz var. Milletimize sözümüz var. Bu yaptıklarının bedelini o alçaklara en ağır şekilde ödetiyoruz, ödetmeye de devam edeceğiz. Mücadelemizi sürecek. Üzerinden değil 8, asırlar geçse de milletimiz, devletimiz, 15 Temmuz’u unutmayacak, unutturmayacak." Programın sonunda ise şehitler için Kur’an-ı Kerim ve dua okundu.
Kocaeli Vatandaşlar 15 Temmuz’un 8. yıl dönümünde Sekapark Uçurtma Tepesi’ni doldurdu KOCAELİ (İHA) – Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına hain darbe girişiminin 8. yıl dönümü programı coşkuyla Kocaeli Sekapark Uçurtma Tepesi’nde gerçekleşti. Programa binlerce vatandaş katıldı. 15 Temmuz Hain darbe girişiminin 8. yıl dönümünde Kocaeli Sekapark Uçurtma Tepesinde Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen program, büyük bir katılımla gerçekleşti. Program kapsamında, 15 Temmuz gecesi yaşanan olayları anlatan belgesel gösterimi yapıldı ve o geceyi unutmamak adına duygusal anlar yaşandı. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, askeri erkan, milletvekilleri, il ve ilçe protokolü, gaziler ve binlerce vatandaşın katıldığı törende birlik ve beraberlik mesajları ön plandaydı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla program başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın halka seslenişi canlı olarak Uçurtma Tepesi’nde dinlendi. "Daha önce tarihte çok az görülmüş bir örnek gerçekleşti" Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın etkinlikte yaptığı konuşmada, "Milletimizin aziz evlatları, o gece sanki siyahla beyazı, nasıl ayırt etmek mümkünse en ufak bir tereddüte yer bırakmaksızın hemen durumu fark ederek bu hainlerin karşısında durmaya başladılar. Daha önce tarihte çok az görülmüş bir örnek gerçekleşti. Ve hainler de gerçekten inanılmaz bir şekilde şaşkındılar. Ne oluyor, bunlar ne yapıyor diyorlardı. Tankların uçakların üstüne doğru nasıl yürünür diyorlardı. Ama hesapların üstünde bir hesap vardır. Onlar hile yaparlar. Ama tüm hilelerin üstünde o hileleri yerle bir edecek, bir de kader vardır. Göklerden gelen bir karar vardır. İşte o gece bu milletin damarlarındaki asil kan ve yüreklerindeki iman ile akla karayı birbirinden çok net şekilde tereddütsüz bir şekilde ayırt ettiklerini ve tankların karşısına iman dolu göğüsleriyle dikildiklerini gördük." dedi. "Milletimiz tüm varlığı ile gözünü budaktan sakınmadı" Etkinlikte konuşan Ak Parti Kocaeli Millet Vekili Sadettin Hülagü, "Milletimiz tüm varlığıyla gözünü budaktan sakınmadan, ülke sevgisi, imanı ve demokrasiye olan inancıyla tankların, uçakların ve silahların önüne adeta siper olmuş, bir adım dahi geri atmamıştır. Bu aziz milletin bir ferdi olmaktan ne kadar gurur duysak, bu şerefi göğsümüzde bir madalya gibi taşısak azdır. Böylesine bir direnişin tarihte, ne bir benzeri, ne de örneği vardır. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un sözlerinde belirttiği gibi Asım’ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. Evet, bu nesil çiğnetmedi namusunu, Allah’a bin şükürler olsun. Siper et göğsünü Dursun bu hayasızca akın dizelerindeki gibi, göğsünü tarihin en hayasız ve en acımasız akınına siper eden, binlerce yıldır bu topraklarda Muharrem ayı içerisinde, mazluma can, zalime Zülfikar olan, gerektiğinde tankın önüne bedenini siper eden, uçak ve helikopterlerin hedefi olduğu halde bir adım dahi geri atmayan, gözünü kırpmadan fedai can eden Anadolu’nun yiğit evlatlarına, onları bu ruh ve asaletle, asaletle yetiştiren tüm ebeveynlere ve gönül sultanlarına binlerce selam olsun." ifadelerini kullandı. "Şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi huzur ve saygıyla yad ediyorum" Şehit ve gazileri anan Vali Seddar Yavuz, "Aziz Türk milleti dün de bugün olduğu gibi hür bağımsız ve aydınlık yarınlara doğru Türkiye vizyonuyla emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Bu vesileyle 15 Temmuz’un yıl dönümünde bizlere istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kalpleri iman ve ülke sevgisi olarak vatan, millet, bayrak, istiklal ve bütün mukaddes değerler uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha huzur ve saygıyla yad ediyorum." diye konuştu.
Karabük Karabük’te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programı düzenlendi Karabük’te, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programı düzenlendi. Karabük Valiliği tarafından Kemal Güneş Caddesi üzerinden organize edilen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı, şehitler için dua edildi ve15 Temmuz Belgeseli izletildi. Karabüklü 15 Temmuz şehitleri Metin Arslan ve Barış Efe ile Gazi Hüseyin Yılmaz’ın özgeçmişlerinin okunduğu programda konuşan Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, "Tarih yeni gibi duruyor 15 Temmuz 2016 ama mazi, 1071’de Alparslan’ın Anadolu’yu girişi ile başlıyor. Elhamdülillah bizler ordusu olan millet değil, milleti ordu olan bir devletiz. Okyanus ötelerinden, sınır ötelerinden ülkemize operasyon çekmek isteyen baş şeytanı da burada kınıyorum. 15 temmuz milli birlik ve demokrasi bayramımız kutlu olsun" ifadelerine yer verdi. Keskinkılıç: "Buna tiyatro diyenler, haindir, hain oğlu haindir" AK Parti Karabük Milletvekili Ali Keskinkılıç ise, hain darbe gecesi Ankara’da meclisin, özel harekat başkanlığının, MİT’in, Külliyenin bombaladığını anımsatarak, "Şimdi bazıları çıkıyor, ‘Yav bir tiyatro’ diyor. Nesi tiyatro ulan bunun nesi tiyatro. Hangi ülkede, emniyet, MİT, Meclis bombalanır. Böyle tiyatro mu olur. Bu düpedüz, bu millete karşı, girişilmiş en hain darbe girişimidir. Buna tiyatro diyenler, haindir, hain oğlu haindir. Şimdi sosyal medyada bir takım insanlar kafa karıştırmaya çalışıyor. Bilin ki bunlar, hainin ta kendisidir. Unutmayın, bu devlet uyumaz. Hepinizin ne yaptığını biliyoruz. Öyle başka kılıklara girip de başka başka senaryolar yazmaya kalkmayın. Günü geldiğinde bu millet ayağa kalkar, tankın önüne yatar, kurşunun önüne bedenini siper eder, size müsaade etmez. Şimdi gençlerin kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Genç arkadaşlar, o akşamki görüntüleri mutlaka izleyin. O akşam yaşananları mutlaka büyüklerinize sorun. Devletinize bağlı olun. Sizin sahibiniz, efendiniz, bu millettir. Devlet memurları, siz bu devletin memurlarısınız. Efendiniz de millettir. Başkasına hizmet etmeyin, sadece bu millete hizmet edin" dedi. Şahin: "Temel hedefimiz, şehitleri unutmamak, unutturmamaktır" AK Parti Karabük Milletvekili Av. Cem Şahin ise, "Sayın Cumhurbaşkanımızın halkımıza, sokağa çıkın çağrısı üzerine, bu ülkenin kadınları, erkekleri, gençleri, yaşlıları, siyasi meşrepleri, hayata bakışları ne olursa olsun, tek tek sokağa döküldüler. Sokağa dökülen milletimiz, yalın kılıç, elleri çıplak bir şekilde kendilerine doğrultulan tanklara, tüfeklere karşı mukavelede bulundular. İman dolu göğüslerini siper ederek, tam anlamıyla ifadesi budur. Ortaya koydukları fedakârlık bizim için milat ama aslında dünyaya örnek oldu. Unutulan darbeler tekrarlanır. Temel hedefimiz, şehitleri unutmamak, unutturmamaktır" ifadelerinde bulundu. Karabük Valisi Mustafa Yavuz ise, bugün vatanseverlik ruhumuzu, güçlü milli şuurumuzu, her türlü tehdide karşı, birlik ve beraberlik içerisindeki kararlı duruşumuzu, tüm dünyaya yeniden ilan ediyoruz, diyerek, "Sinsi ve alçak darbe girişimini bertaraf ettiği, 15 Temmuz 2016 gecesi, büyük Türk Milleti, ‘o benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir, o benim milletimindir ancak’ diyerek, istiklal sancağını, demokrasi ve bağımsızlığımızın sembolü olarak, göklerde dalgalandırmış ve cennet vatanımızı destansı bir direnişle savunmuştur. Göklerden inen hain kurşunlar, milli iradeye çarparak, geri dönmüş, yer yüzü bir kez daha Türk Milleti’nin kutlu savaşına şahitlik etmiştir." dedi. Sancak devir teslim töreni ile yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği programda, öğrenciler şiirler okudu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşması, sinevizyondan alandakilere izletildi. Kahramanlık türküleri seslendirilen program, ilahi gruplarının dinletisinin ardından okunan sela ile son buldu.