SAĞLIK - 08 Kasım 2017 Çarşamba 09:44

GAÜ Smart Health Lıfe Center’dan diyabete vurgu

A
A
A
GAÜ Smart Health Lıfe Center’dan diyabete vurgu

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) bünyesinde dispanser hizmetleri veren “Smart Health Life Center”; İç Hastalıkları Uzmanı Dr.

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) bünyesinde dispanser hizmetleri veren “Smart Health Life Center”; İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler ve Diyetisyen Gamze Öztürk, Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında, bir dizi sunum gerçekleştirdi.


14 Kasım Diyabet Günü etkinlikleri çerçevesinde, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği ve Lions Kulüpleri işbirliği ve GAÜ Smart Health Life Center desteği ile düzenlenen etkinliklerde ilk olarak Uzman Dr. Hüseyin Cenkler 300 kişinin katılım gösterdiği “Yaşam Tarzı Değişikliği ile Diyabet Önlenebilir mi?” Konulu konferansta, Diyabetin önemini vurgulayarak, çok büyük bir salgın hale geldiğini, şu anda en hızlı yayılan bir hastalık olduğunu ve önlem alınmazsa 2040 yılında her üç kişiden birinde diyabet görülme riski artacağını belirtti. Cenkler, diyabetin sınıflandırılması, nedenleri, insulin direnci ve belirtileri anlatılarak şeker hastalığı tam oluşmadan hangi safhada doktora gidilmesi gerektiğini bildirerek, şişmanlamayı ve Tip 2 diyabet olma riskini azaltmak için sağlıklı beslenme, su içmek ve hareketin şart olduğunu vurguladı. Hareketsiz yaşam süren, bel çevresini genişleten, şişmanlayan herkes diyabete yakalanabilir vurgusu yapan Cenkler, en yüksek risk grublarının ise; hipertansiyonlular, koroner kalp hastaları, hamilelikte aşırı kilo alanlar, doğum ağırlığı 4 kg’ın üstünde olanlar ve beden kütle indeksi 30’u geçenler olduğunu söyledi. Cenkler herkese, sağlıklı beslenerek, hareketsiz yaşamdan çıkarak, şeker ve şekerli mamülleri hayatımızdan çıkararak daha sağlıklı bir hayat sürmemizi temenni etti.


GAÜ Smart Health Life Center Diyetisyenlerinden Gamze Öztürk ise, Çatalköy İlkokul’unda “Diyabet ve Beslenme” konulu sunum gerçekleştirerek, çocuklara; “Daha sağlıklı bir gelecek için Kendini Diyabetten Koru” mesajı vererek, doğru beslenme konusunda ve diyabetten korunma yolları hakkında detaylı bilgi aktardı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Karabük Karabük’te büfe önünde silahla ateş açılması olayında yeni görüntüler ortaya çıktı Karabük’te iddiaya göre şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybeden şahsın tabanca ile ateş açarak kaçtığı olayın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Kemal Güneş Caddesi üzerinde şans oyunları hizmeti veren büfede Musa D. (38), iddiaya göre sabah saatlerinden itibaren şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybetmişti. Para kaybetmeyi hazmedemeyen şahıs, büfe önünde belinden çıkarttığı tabanca ile ateş açarak kaçmıştı. Büfe işletmecisi Mustafa Orhan ile cadde üzerindeki bir polis ile vatandaşların peşinden koştuğu şahıs, olay yerinin yakınındaki alışveriş merkezinde kıskıvrak yakalanmıştı. Büfe işletmecisi ve eşi ile vatandaşların büyük panik yaşandığı olayda iş yerine 3 kurşun isabet ederken, silahı ile birlikte gözaltına alınan şahıs Karabük Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilerek gözaltına alınmıştı. Oynadığı şans oyunlarında yaklaşık 50 bin TL kaybeden şahsın ateş açtığı o anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Silahlı saldırının yaşandığı yerin hemen yakınındaki bir kafede oturanların panik anları da güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, silahlı saldırının yaşanmasının ardından kafeterya önünde oturan müşterilerin ayağa kalktığı ve olayı anlamaya çalıştığı, saldırganın kendilerine doğru koştuğunu gören müşterilerin panikle iş yerine kaçışmaya başladığı yer aldı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Musa D.’nin emniyette verdiği ifadede bahis oyunları bağımlısı olduğunu ve sabah saatlerinden itibaren oynadığı oyunlarda 50 bin TL kaybettiğini, bir anlık öfkeyle belindeki tabanca ile ateş açtığını ve yaşananlardan dolayı pişman olduğunu söylediği öğrenildi.