EKONOMİ - 17 Ocak 2020 Cuma 13:53

Geleceğin mobilya tasarımları yarıştı

A
A
A
Geleceğin mobilya tasarımları yarıştı

Genç tasarımcılar, geleceğin hayat ve yemek alanlarını çizime döktüler.

Genç tasarımcılar, geleceğin hayat ve yemek alanlarını çizime döktüler. İlginç tasarım düşüncelerinin birincilik mücadelesini Olio projesiyle İrem Nur Demir, İdil Sancer ve Baran Furkan Baydeniz kazandı.


İstikbal Mobilya ile Türkiye Tasarım Vakfı işbirliğinde düzenlenen Furni-Tur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması ödül alan eserlerin sergisi dün akşam özel bir davetle gerçekleştirildi. Bugünün tasarımcılarına 2030 gibi yakın gelecekteki yemek alanlarını düşünmeye ve tasarlamaya davet eden yarışmada dereceye giren tasarımcılar ödüllendirildi.Tasarım yarışmasında birincilik ödülünü İrem Nur Demir, İdil Sancer, Baran Furkan Baydeniz ekibi, Olio Projesiyle kazanırken, ikinciliği Mobi Projesi ile Ümit Karaca ve İsmail Köse, üçüncülük ödülünü ise Y-Table projesiyle Fatma Zehra Ermez aldı.“Gelecek başarı hikayelerini yazmak gençlerin elinde”


İstiklal Mobilya Genel Müdürü Mehmet Ali Yörük, somya, sedir ve döşeklerin yerine yeni dönemde çekyat, koltuk takımı ve yatak gibi ürünlerin kullanıldığını belirterek, bu değişime de şirket olarak en hızlı şekilde reaksiyon verdiklerini vurguladı. Yörük, 21. yüzyılın başarı hikayelerini yazmanın çağın gençlerin elinde olacağını söyledi. Yörük, sektöre değer katacak inovatif çalışmaları ortaya çıkarmak istediklerini kaydetti.“Sektörümüzün tasarım ve inovasyona katkı sağlamasını amaçlıyoruz”


Geçtiğimiz yıl bu yarışmadan bağımsız olarak bir yarışma daha düzenlediklerini belirten Mehmet Ali Yörük, “Benzer konsepteydi ama yurtiçini kapsıyordu. Bu yıl bunu global hale getirdik. Türk Tasarım Vakfı ile birlikte organize ettik ve uluslararası bir yarışma düzenledik. Burada ki amacımız ülkemizin sadece mobilya olarak değil sektörümüzün, tasarım ve inovasyona katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Ülkemizin genç yetenekleri fırsat bularak kendilerini ifade etmelerini sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.Yarışmada kazananlar


Birinci: İrem Nur Demir, İdil Sancer, Baran Furkan Baydeniz (OLIO Projesi)


İkinci: Ümit Karaca ve İsmail Köse (MOBI Projesi)


Üçüncü: Fatma Zehra Ermez (Y-Table Projesi)


İstikbal Özel Ödülü: Gülter Yıldız ve Ecem Yıldır (CLOCK Projesi)


Mansiyon Birincilik Ödülü: Ayça Yazıcı, Ömer Yeşildal, Gizem Özer (MODÜL V Projesi)


Mansiyon İkincilik Ödülü: Fulya Güçlü (DETA Projesi)


Mansiyon Üçüncülük Ödülü: Doğay Cüce (MMXXX Projesi)

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ankara Cumhur İttifakı ABB adayı Altınok servis esnafıyla buluştu Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, Ankara Servis Araçları Esnaf Odası üyeleriyle bir araya geldi. Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, Ankara Servis Araçları Esnaf Odası üyeleriyle bir araya geldi. Buluşmaya AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, Cumhur İttifakı Mamak Belediye Başkan adayı Asım Balcı, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Erhan Sarıgöl, Servis Araçları Odası Başkanı İlyas Aktürk ve servis esnafı katıldı. “Metro yapmazsak Ankara’nın trafiği İstanbul trafiğinden daha çekilmez hale gelir” Altınok, yaptığı konuşmada Ankara’yı bir dünya başkenti yapmak için projelerinin hazır olduğunu belirterek, “31 Mart’ta ‘projem yok diyene, yol yapmadım, yapsam trafik çoğalır’ diyene değil bize destek verdiğinizde inşallah trafiği de rahatlatacağız, ulaşımı da. Trafik çoğaldı mı azaldı mı Ankara’da? Sabah akşam trafikte saatlerce bekliyorsunuz. Eğer yeni yollar, yeni bulvarlar, kavşaklar, metro yapmazsak 3-4 sene sonra Ankara’nın trafiği İstanbul trafiğinden daha çekilmez hale gelir. Dolayısıyla ’Ben hizmet yapmadım, yardım yaptım’ demek doğru değil. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardıma ayırdığı bütçe yüzde 4’tür. Rakamlar elimizde, bütçe elimizde. Daha önce yüzde 8 veriliyordu, yüzde 4’e düşmüş” ifadelerini kullandı. “Organize sanayi siteleri yaparsın bu şehri zenginleştirirsin” Altınok, Ankara’yı zenginleştireceklerinin sözünü vererek, “Sanayi siteleri yaparsın, organize sanayi siteleri yaparsın bu şehri zenginleştirirsin. Biliyorsunuz Akyurt’ta uluslararası fuar alanı var. Harcanacak para 2 milyar 100 milyon lira. Fuar alanının yönetim kurulu başkanı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı. Fuar alanı açılsaydı yılda 1 milyon yerli ve yabancı turist Ankara’ya gelirdi. Taksici para kazanırdı, oteller para kazanırdı, lokantalar para kazanırdı. Ankara’ya milyarlarca döviz getirisi olacaktı. En az 250-300 bin kişiye iş imkanı sağlardı” diye konuştu. “Su ücretine yüzde 50 indirim yapacağız” Başkent’teki su ücretine yüzde 50 indirim uygulayacaklarını belirten Altınok, şunları kaydetti: “Su faturalarınız ne kadar geliyor? Şu an Türkiye’nin en pahalı suyu nerede? Ankara’da. Türkiye’nin en pahalı suyunu Ankaralı hemşehrilerimiz tüketiyor. Eskiden üçte biri, dörtte biri geliyordu. Ne yapacağız? 31 Mart’tan sonra vatandaşı zengin edeceğiz. Vatandaşımıza yük olarak değil, vatandaşın hakkını hukukunu koruyarak, su fiyatlarında yüzde 50 indirim yapacağız.” “Altınok’un sözü de, özü de birdir” Ankart ile sosyal yardımları vatandaşlara kolaylıkla ulaştıracaklarını belirten Altınok, “400 liralık desteği Ankart ile 2 bin 500 liraya çıkaracağız. Emeklilerimize 1000 lira değil 5 bin lira vereceğiz. Altınok’un sözü de, özü de birdir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Başkentlilere 100 tane söz vermiş, 90 tanesini yapmamış. Daha sonra sosyal medyasında ne yaptı? Verdiği sözleri sildi. Olur mu böyle bir şey?” diye konuştu.
Konya Para Tekvando Türkiye Şampiyonası Konya’da başladı Para Tekvando Türkiye Şampiyonası Konya’da başladı. Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin, Paris Olimpiyatlarında iddialı olduklarını belirterek, "Defalarca takım halinde şampiyon olduğumuz, Avrupa Şampiyonu olduğumuz bir branş. Türkiye’de yaygınlaşması için federasyon olarak ciddi bir çalışma yapıyoruz” dedi. Türkiye Para Tekvando Şampiyonası, Konya Selçuklu Uluslararası Spor ve Kongre Merkezi’nde başladı. Fiziksel engelli para tekvandocuların mücadele ettiği, gün boyu devam edecek şampiyonada, derece alan sporcular milli takıma gitmeye hak kazanacak. “2024 Paris Olimpiyatları’nda para tekvando 10 kotaya çıktı” Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Para Tekvando Türkiye Şampiyonası’nı Konya’da gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Para tekvando 2008’den bugüne Türkiye’de Türkiye Tekvando Federasyonu tarafından yapılmaktadır. 2020’deki olimpiyatlarda Para Tekvando ülkemizi temsil etti. 6 sporcu ile katıldık, 2 tane madalya aldık. Bugün 2024 Paris Olimpiyatları’nda para tekvando 10 kotaya çıktı. 10 kotanın 8’ini alarak, en fazla kota alan ülke olarak bundan da gurur duyuyoruz. Paris Olimpiyatları’nda iddialıyız. Defalarca takım halinde şampiyon olduğumuz, Avrupa şampiyonu olduğumuz bir branş. Türkiye’de yaygınlaşması için federasyon olarak ciddi bir çalışma yapıyoruz. Yaptığımız çalışmaların sonucunda bu kadar kota ile yani 10’da 8’lik bir kota ile en fazla kota alan ülke olmamız ve sporcularımızı çoğaltarak rekabeti artıyor olmamız, geldiğimiz noktayı gösteriyor” şeklinde konuştu. “Engeliniz varsa en yakın tekvando salonlarına bekliyoruz” Para tekvandoyu sadece yarışma sporu olarak düşünmediklerini belirten Başkan Şahin, “Biz ülkemizde para tekvandoyu sadece bir yarışma sporu olarak düşünmüyoruz. Aynı zamanda ülkemizde engelli vatandaşlarımızın spora katılabilmesi ve normal hayatta spordan faydalanabilmesi için bunu bir araç olarak görüyoruz. Türkiye’yi araştırıyoruz, Türkiye’ye bakıyoruz, engelli vatandaşlarımızı para tekvandoya davet ediyoruz. Tekvandoda, para tekvandoda dünyadaki en güçlü ülke Türkiye’dir. Engeliniz varsa en yakın tekvando salonlarına, kamu kurumlarımızın çalıştırdığı yerlerdeki salona bekliyoruz” diye konuştu.
Karabük KBÜ ile 8 üniversite arasında akademik işbirliği Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, 8 üniversite ile akademik iş birliği protokolü ve 2-3 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek Sosyal Bilimler Festivali (SOSYALFEST) kurumsal paydaş işbirliği protokolünü imzaladı. Marmara Kariyer Fuarına katılan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al ile görüşen KBÜ Rektörü Kırışık, görüşmelerinde üniversiteler arasında çeşitli alanlarda ortak araştırmalar, projeler ve etkinlikler düzenlenmesi, ortak lisans ve yüksek lisans programlarına ilişkin akademik iş birlikleri ve Sosyalfest Kurumsal Paydaş İş Birliği hakkında görüşmeler gerçekleştirildi. Yapılan görüşmelerin ardından Rektör Kırışık, 8 üniversitenin rektörü ile akademik işbirliği protokolü ve SOSYALFEST kurumsal paydaş işbirliği protokolü imzaladı. Kurumsal paydaş işbirliği protokolünü imzalayan üniversiteler, SOSYALFEST’e uygulama desteği, alan desteği, iletişim ve tanıtım desteği, mali ve finansman desteği başlıklarının en az iki ya da üçünde destek verecek.