SPOR - 01 Kasım 2022 Salı 21:37

TÖSSED Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin 40. yılı kutlandı

A
A
A
TÖSSED Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin 40. yılı kutlandı

Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği’nin (TÖSSED) "Özel Olimpiyatlar Türkiye" 40.

Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği’nin (TÖSSED) "Özel Olimpiyatlar Türkiye" 40. kuruluş yılı kutlandı.


Sakıp Sabancı ve Prof. Hıfzı Özcan önderliğinde kurulan TÖSSED Özel Olimpiyatlar Türkiye 40. yılını Emirgan’daki Sakıp Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde yapılan törenle kutlandı. TÖSSED Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Sabancı ve Özel Olimpiyatlar Türkiye Direktörü Yasemin Demirdağ’ın ev sahipliğinde yapılan programa, Özel Olimpiyatlar Avrupa ve Asya Bölge Başkanı David S. Evangelista ve özel sporculardan bazıları da katıldı.


Törende Özel Olimpiyatlar Türkiye Direktörü Yasemin Demirdağ dernekle ilgili bilgilendirme yaptı. Demirdağ, konuşmasına 1982 yılında ilk adımın Sakıp Sabancı tarafından atıldığını belirterek, “193 ülkeden daha fazla faaliyet gösteren tek kuruluş. Çalışmalara bu yaklaşımla devam ediyoruz. 5 milyon sporcunun bir arada bulunduğu amatör organizasyonun sporcularının yeteneklerini geliştirme cesaretlerini sergilemelerine olanak sağlıyor. Bugüne kadar 75 bin sporcuya ulaşıp, 300 okula gittik. 5 bin gönüllü ile çemberi büyütüp çift taraflı bir köprü kuruluyoruz. Sadece sportif etkinlikle değil sosyal etkinlikle de buluşturuyoruz. Bin özel sporcuyla etkinlikler yapıldı. 40 yıldır kesintisiz devam ettirdiğimiz çalışma, Başkan Dilek Sabancı olmak üzere tüm destekçilerimizin emeği çok büyük” dedi.Dilek Sabancı: “Birçok sporcuya dokunduk, ödüller aldılar. Bu onları hayata bağladı”


Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Sabancı, konuşmasına çok mutlu bir gün olduğunu belirterek başladı. Sabancı, “Koskoca 40 yıl nasıl geçti? Rahmetli babam ve bilim insanı Hıfzı Özcan’ın girişimleriyle kurulmuş bir dernek bu. 2022’de özerkleştirdiğim bir dernek. Özel Olimpiyatlar Derneği olarak faaliyet göstermeye başladı. Çok mutluyuz. Birçok sporcuya dokunduk, birçok sporcu ödül aldı. Yurt içi faaliyetlerle, bölgesel, yerel faaliyetlerle ödül aldılar. Bu onları hayata bağladı. Okullarında daha başarılı olmalarını sağladı. Aileleri ve toplum tarafından kabul edilir hale geldiler. Kendilerine olan güvenleri arttı. Her şeyden önce bu çok önemli” şeklinde konuştu.


Özel Olimpiyatlar Avrupa ve Asya Bölge Başkanı David S. Evangelista’ya gelişmelerine imkan sağladığı için teşekkür eden Dilek Sabancı, "İnşallah ben yaşadığım sürece, nice yıllar bu işi Özel Olimpiyatlar’la birlikte götürürüz. Özel Olimpiyatlar başkanına çok selamlarımı yolluyorum. Türkiye’de yerel bir dernek olmak başka, bir de ulusal bir organizasyon içinde olmak başka” ifadelerini kullandı.“Bu Türkiye’nin problemi”


Bir sivil toplum kuruluşu olarak tek başına bunu yapmanın bir yere kadar başarı getirdiğini ve sponsorlara ihtiyaç duyduklarını aktaran Sabancı, "Ne kadar sponsor olursa, o kadar başarılı olurum. Etki oluşturmak, çok kişinin arkada olması çok önemli. Türkiye’de anlamaları gerekiyor ki bu problem sadece benim problemim değil. Bu Türkiye’nin problemi. Her şeye yardım ettikleri gibi buna da etmeliler. Avrupa ve Amerika’ya baktığınız zaman sosyal sorumluluk, bireysel yardımlar da olduğu için iyiye gidiyor" değerlendirmesinde bulundu.Evangelista: “Özel sporcuların dünyadaki yarışmalara katılmaları çok büyük başarı”


Özel Olimpiyatlar Avrupa ve Asya Bölge Başkanı David S. Evangelista, burada bulunmanın kendisi için onur olduğunu dile getirerek şunları söyledi:


“Türkiye’nin içinde bulunduğu çalışmaları başarılı buluyorum. Daha iyi bir gelecek için birlikte hareket etme ihtiyacımız var. Türkiye’nin uluslararası organizasyonlarda delegeleriyle her zaman var olduğunu görüyoruz. Türkiye’den çıkan özel sporcuların dünyadaki yarışmalara katılmaları çok büyük başarı. Türkiye’yi her organizasyonun içinde bu şekilde var olduğu için özellikle tebrik etmek istiyorum. Önümüzde müthiş bir beraber olabilme, yepyeni iyi hikayeler duyabilme fırsatı var.”


Konuşmaların ardından özel sporcular için ödül töreni düzenlendi. Dilek Sabancı sahneye özel sporcuları çağırdı ve toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Ardından 40 yıllık serüvene destek olanlara özel plaket takdimi gerçekleştirildi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İzmir Acemi kasaplara uyarı: "Profesyonellere bırakın" 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin başlamasıyla uzmanlar, her yıl bu dönemde sık yaşanan sağlık sorunlarına karşı uyarıyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, acemi kasapların yaşadığı yaralanmalara karşı hayvan kesiminin profesyonellere bırakılması uyarısında bulundu. Kurban Bayramı tatili başlarken, acemi kasaplara karşı uyarı geldi. Medicana International İzmir Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, "Bu dönemde genelde kurban keserken yaşanan; el ve parmak yaralanmaları, aşırı yemek tüketimine bağlı şeker ve tansiyon sorunları, kalp krizleri, trafik kazaları, boğulma ve deniz kazalarını sık görüyoruz” diyerek oluşabilecek sorunlara karşı dikkat çekti. Bayram tatillerinde trafik yoğunluğu arttığı için ölümlü trafik kazalarının daha fazla olduğuna değinen Bengi, “Yola çıkacaksanız diğer günleri tercih etmeye çalışın. Uzun yolculuklarda kısa aralıklarla mola verin. Molalarda ağır, yağlı, hamurlu, şekerli gıdalardan uzak durun. Direksiyon başındayken dikkatinizi dağıtacak işlerden kaçının” dedi. Aşırı yemek tüketmeyin Dr. Bengi, beslenme düzeninin genelde bayramlarda bozulduğuna dikkati çekerek, “Bayramlarda genelde kontrolsüz bir şekilde yeme hatasına düşülür. Ağır yemekler sonrasında hipertansiyon, diyabet, kalp ve beyin damar hastalıklarına bağlı sorunlar tetiklenir. Alıştığınız öğün çeşitlerinin dışına çok çıkmamaya özen gösterin, vücudunuzu yormayacak olan yemek çeşitlerini tercih edin” ifadelerine yer verdi. Alkol ve soda tüketimine dikkat Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, şu önerileri sıraladı: “Aşırı sıcak ortamda ve susuz kalmamaya çalışın. Açık renkte, ince, teri emen pamuklu elbiseler tercih edin ve mutlaka şapka takın. Sıvı alımının günde 2 litrenin altına inmemesine özen gösterin. Temel olarak tüketeceğiniz sıvı ise su olmalı; yaz sıcağında sıvı ihtiyacını alkollü içeceklerle karşılamaya çalışmak da sık yapılan hatalardan biridir. Alkollü içecekler hiçbir zaman suyun yerini tutmadığı gibi vücuttan fazla miktarda su atılmasına yol açar. Ayrıca aşırı soda tüketmek içerdiği tuz nedeniyle özellikle yüksek tansiyon ve kalp yetersizliği sorunu olanlar için önerilmez. Yaz döneminde sıcakla kaybedilen mineraller de göz önüne alınarak soda tüketilebilir; ancak bu tüketim 2 şişeyi geçmemeli. Kronik hastalıklara sahip kişilerin ilaçlarını düzenli kullanması çok önemlidir.” Sıcak günlerin vazgeçilmezi olan deniz ve havuzları tercih edenlerde; suda boğulma, sığ su travmaları ve deniz canlılarına bağlı yaralanmaların arttığını vurgulayan Uzm. Dr. Fecri Bengi, yeterli derecede yüzme bilmeden denizlere özellikle alkollü olarak girilmemesi gerektiğini söyledi.
Samsun Kurban atıkları uyarısı Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nda hayvansal atıkların kanalizasyon ve yağmursuyu kanallarına atılmaması uyarısında bulundu. SASKİ Genel Müdürlüğü, kurban ibadetinin yerine getirilmesinden sonra altyapı şebekelerinin zarar görmemesi için hayvansal atıkların kanalizasyon ve yağmursuyu kanallarına atılmamasını istedi. Kurbanda çevreye bilinçsizce atılan hayvansal atıkların kentin altyapı sistemlerine ciddi şekilde zarar verdiğine dikkat çeken SASKİ Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada şu uyarılara yer verdi: “Şehrimiz genelinde atık su ve yağmur sularını tahliye ederek arıtma tesislerine ileten şebeke hatlarımızın sağlıklı şekilde işlevini yerine getirmesi büyük önem taşımaktadır. Dini vecibemizi yerine getirirken kurban atıklarının ve çöplerin bu hatlara atılmaması noktasında vatandaşlarımızın duyarlı ve hassas davranması, şehir kanalizasyon şebekesinin sağlıklı çalışması açısından son derece önemlidir. Kentimizin her noktasında şebeke hatlarımıza yönelik kapsamlı periyodik temizlik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekiplerimiz bu hatları temizlemek için büyük gayret sarf etmektedir. Ancak çevreye bilinçsizce atılan kurban atıkları ve çöpler nedeniyle zarar gören şebeke hatlarımız, işlevini yerine getiremez hale gelmektedir. Sağanak yağışlar sonrasında maalesef su baskınları yaşanabilmektedir. Bu yüzden vatandaşlarımızı kurban atıklarını mazgallar, atık su ve yağmur suyu hatlarına atmamaları konusunda duyarlı olmaya ve hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. SASKİ Genel Müdürlüğü olarak yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ekiplerimizle, 7/24 esasına göre hizmet vermeye devam edeceğiz.”