GÜNDEM - 11 Aralık 2023 Pazartesi 17:57

Bakan Bolat’tan gençlere başarı için "5T Hedefi"

A
A
A

Üniversite öğrencileri ile bir araya gelen Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, geleceğin mesleklerini sıraladı. Her meslek için uzmanlaşma döneminde olunduğunu belirten Bolat, "’Her şeyi yaparım’ devri bitti, uzmanlaşma dönemindeyiz" diyerek başarı için "5T Hedefi"ni gençlerle paylaştı.

İstanbul Aydın Üniversitesinde akademisyenler ve öğrencilere bir araya gelen Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, mesleki deneyim ve tecrübelerini "Gençler için Meslek Sırları ve Kariyer Yönetimi" başlıklı sunumunda paylaştı. Genç nüfusun ülke ekonomileri için çok önemli olduğunu kaydeden Bolat, "Genç nüfus bizim için cevherdir. Genç nüfus ekonomi için de çok önemli. Çünkü üretir ve ekonomiye enerji katar" dedi.

"Öğrencilerimizin hayata hazırlanması için bütün imkanlar sunuluyor" diyen Bakan Bolat, "Sizden tek beklentimiz kendiniz, aileniz ve vatanınız için başarılara ulaşmak ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmanızdır" diye konuştu.

"Genç nüfus ekonomi için çok önemli"

Türkiye nüfusunun giderek yaşlandığına dikkat çeken Bolat, "Türkiye genç bir ülke. Genç yaş ortalamamız 33, giderek yaşlanmaya doğru eğilimimiz var. 65 yaş üstünün toplam nüfusa oranı yüzde 10. Genç nüfus bizim için cevherdir. Genç nüfus ekonomi için de çok önemli. 65 yaş üstü nüfus oranı yüzde 25’lerde olan Avrupa ülkelerinde ekonomide durgunluk var. Genç nüfus üretir, enerji katar" ifadelerini kullandı.

Başarı için 5T Hedefi

"Hangi bilgi ve tecrübe size faydalıysa onu alın" diyen Bolat, başarı için 5T Hedefi’ni gençlerle şu ifadelerle paylaştı:

"Teknik: Ham bilgi olmadan başarılı olunamaz.

Takım: Takım çalışması yapılmalı, paylaşarak takım oyunu ile başarmaya çalışın.

Tecrübe,

Tevazu: Kibirli ve gururlu olan toplumda sevilmez ve dışlanır.

Takva: Allah’ın rızası doğrultusunda işler yapılmalı."

"’Her şeyi yaparım’ devri bitti. Uzmanlaşma dönemindeyiz"

İyi eğitim ve bilginin başarı için olmazsa olmaz olduğunu söyleyen Bolat, "İyi eğitimin yanında iyi iletişim de gerekli. İletişim en az eğitim kadar önemli. İletişim iyi kurulamazsa kaybedersiniz. Girişken ve sosyal yapıya evrilmelisiniz. Bu konuda kendinizi geliştirin, gayret edin. Bilgi ve trendler çok çabuk değişiyor. Dünyada son iki yıldaki bilgi, son 25 yılın bilgisinden daha fazla. Kendisini yenileyemeyen kaybetmeye mahkum oluyor. Bu yaşlar tecrübe kazanmak için çok önemli. Teknoloji ofislerinden, kütüphaneden ayrılmayın. Dil eğitimi alın. İleride ektiğiniz tohumların meyvesini yiyeceksiniz. Her konuda bilginiz olsun ama bir alanda uzmanlığınız olmalı. ’Her şeyi yaparım’ devri bitti. Uzmanlaşma dönemindeyiz" dedi.

"Erdemli, değerli başarı hedef olmalı"

Gençlere kalıcı başarı için tavsiyelerde bulunan Bolat, "Başarının tesadüf eseri olduğunu sakın unutmayın. Bazen makamlara tesadüfen gelinebilir. Ama orada uzun süre kalamazlar. Başarıya ulaşmanın arkasında çok büyük bir alın teri ve akıl teri olduğunu bilmek lazım. Tek başına başarı hedeflenmemeli. Erdemli, değerli başarı hedef olmalı" diye konuştu.

Geleceğin meslekleri

Bolat, geleceğin cazip sektörleri ve mesleklerini ise şöyle sıraladı:

"- Doktorluk

- Eğitim uzmanı, okul öncesi veya her kademede öğretmenlik

- Üniversitede akademisyenlik

- Din eğitimi, hocalık, araştırmacı olmak

- Hukuk

- Mühendislik (Endüstri, bilgisayar, elektronik, makine)

- Hemşire, radyoloji, fizyoloji, evde bakım, hasta ve yaşlı bakımı

- Satın alma uzmanı

- Finans uzmanı, para yatırım uzmanı

- E-ticaret uzmanı

- Dijital ve sosyal medya uzmanı

- İletişim uzmanı

- Yazılım uzmanı

- Çevre ve enerji

- Metal + makine + mühendislik

- Gıda, tekstil, barınma: Konut sektörleri

- Hizmet sektörü

- Havayolu + lojistik+ taşımacılık hizmeti."Bakan Bolat’tan gençlere başarı için "5T Hedefi"

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Denizli Yurtlarda misafir edilen emekliler, Denizli’nin güzelliklerini keşfediyor Türkiye’nin farklı illerinden gelen emekliler, Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Denizli yurtlarında ücretsiz misafir edilerek Denizli’nin güzelliklerini yerinde görme fırsatı buldu. Projenin ilk dönem misafiri emekliler, 5 günlük programın sonunda Denizli Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Emeklilere Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman ile SGK İl Müdürü Abdullah Mersin kahvaltıda eşlik etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinesinde düzenlenen proje kapsamında emekli vatandaşlar; 15 Temmuz - 15 Ağustos tarihleri arasında haftalık periyotlarda Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı tüm öğrenci yurtlarında ücretsiz konaklayabilecek. Projenin ilk misafiri emekliler, Türkiye’nin dört bir tarafından Denizli’ye gelerek 5 gün boyunca Denizli’nin tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde gördü. Pamukkale Yurtlarında ücretsiz konaklayan emekliler yurtlardaki konfora ve Denizli’ye hayran kaldıklarını belirtti. Son gün düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen emeklileri SGK İl Müdürü Abdullah Mersin ve GSB İl Müdürü Ömer İlman yalnız bırakmadı. “Emeklilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” Bu yıl ilk kez düzenlenen proje ile yıllarca ülkemize ve milletimize hizmet etmiş emeklileri yurtlarda ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getiren İlman, Seyahat sever projesinin de bir taraftan devam etmesiyle nesiller arası birliktelik sağlandığını söyledi. 1 ay boyunca devam edecek programlarda emekli vatandaşları Denizli’ye davet eden İlman emeği geçen herkese teşekkür etti. İki ayrı Bakanlığın ortak koordinesiyle gerçekleşen projenin ilk grubunu Denizli’de memnuniyetle ağırladıklarını ifade eden SGK İl Müdürü Abdullah Mersin, "Emeklilerimizi memnun bir şekilde evine göndermiş olmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.
Gaziantep Şahinbey’de gençler ve çocuklar 15 Temmuz’u spor etkinlikleri ile kutladı Şahinbey Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında U10 futbol turnuvası, yetim ve öksüz çocuklar için spor etkinlikleri düzenledi. Şahinbey Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Akkent Spor Köyü’nde U10 sporcularının katıldığı Futbol Okulları arası turnuva düzelenlerken, Şahinbey Belediyesi Geleneksel Sporlar Merkezi’nde ise Gaziantep Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliği ile yetim ve öksüz çocuklara yönelik spor etkinlikleri düzenledi. “Unutmadık unutturmayacağız” Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü düzenledikleri çeşitli spor etkinlikleri ile kutladıklarını belirterek, “15 Temmuz, tarihimiz, devletimiz, milli irademiz, demokrasimiz ve bağımsızlığımız için çok önemli bir gün. Şahinbey Belediyesi olarak 15 Temmuz’un hatırasını yaşatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledik düzenlemeye de devam ediyoruz. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nü etiklikleri kapsamında Akkent Spor Köyü’nde 20 takımdan oluşan ve 400 sporcunun katıldığı okullar arası futbol turnuvası düzenledik. Aynı zamanda Şahinbey Belediyesi Geleneksel Sporlar Merkezi’nde Gaziantep Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile birlikte yetim ve öksüz çocuklarımıza yönelik spor etiklikleri düzenledik. Gençlerimizin ve çocuklarımızın spor yapmasını önemsiyoruz. Düzenlenen etkinliklere katılan tüm gençlerimize ve çocuklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.