ASAYİŞ - 24 Haziran 2024 Pazartesi 12:30

Beşiktaş’ta 29 kişinin ölümüyle biten yangına ilişkin ilk duruşma tarihi belli oldu

A
A
A

Beşiktaş’ta tadilat yapılan gece kulübünde çıkan yangın sonucu 29 kişinin hayatını kaybetmesine ve 9 sanığın ayrı ayrı 22,5’ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin ilk duruşma tarihi belli oldu. Sanıkların yargılanmasına 17 Temmuz tarihinde Marmara Cezaevi yerleşkesinde başlanacak.

Beşiktaş Gayrettepe’de 2 Nisan tarihinde 16 katlı binanın eksi 1 ve eksi 2’nci katında faaliyet gösteren gece kulübünde tadilat yapımı sırasında yangın çıkmış, çıkan yangında 2’si yabancı uyruklu 29 kişi hayatını kaybetmişti. Yangına ilişkin hazırlanan ve 9 sanığın ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan ayrı ayrı 2 yıl 8’er aydan 22,5’ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasına talep edilmişti.

17 Temmuz’da hakim karşısına çıkacaklar

Yangına ilişkin davada sanıkların hakim karşısına çıkacağı tarih belli oldu. 9 sanığın yargılanmasına 17 Temmuz tarihinde Silivri’deki Marmara Cezaevi yerleşkesinde saat 09.30’da başlanacak.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 29 kişi ‘maktul’, 27 kişi ‘müşteki’, 9 kişi ise ‘şüpheli’ sıfatıyla yer aldı.

İşletmenin sahipleri tespit edildi

Müşteki şüpheli Ercan Erkan ile dumanda etkilenen müşteki Usamettin Yıldırım’ın, ayrıca Gülden Taşpınar’ın yaralandıklarının belirtildiği iddianamede, Savcılık ve bilirkişi heyetinin olay yerinde yaptığı çalışma sonucu olayın yaşandığı işletmenin sahiplerinin şüpheliler Şahzade Şekergümüş, Fatma Dörtgül ve Mehmet Memduh Ceylan, mesul müdürünün şüpheli İsmet Şen, işletmenin tadilat dolayısıyla metal işlerini yapan kişilerin şüphelilerin de Çağatay Altunel ve Kahraman Erdem olduğu kaydedildi.

Şüpheliler Dursun Çelik ile Sibel Çelik’in işletmede bulunan asansörlü ve hidrolik destekli sahneyi kuran şirketin sahibi olduklarının aktarıldığı iddianamede, şüpheli İbrahim Bildirici’nin ise işletmenin tadilat ve tamirat işlerinden sorumlu olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Yangın sonrasında prize takılı elektrikli kaynak makinesinin bulunduğu belirtildi

Olaya ilişkin yangın raporuna da yer verilen iddianamede, yangın söndürülmesi sonrası yapılan incelemede işletmenin mal kabul bölümü girişine göre yaklaşık 15 metre mesafede yanmaya dayalı ağır tahribat ve deformasyonun oluştuğu, bu alanda yapılan detaylı incelemede, tadilat amacıyla kullanılan ve prize takılı halde bulunan elektrikli kaynak makinesi, elektrikli metal kesme motoru gibi elektrikli el aletleri ile çeşitli sayıda sanayi tipi oksijen tüplerinin bulunduğunun gözlendiği kaydedildi.

Kaynak çalışması sırasında kıvılcımların yanıcı malzemeleri tutuşturmasıyla yangın başladı

Hazırlanan iddianamede, kaynak çalışması sırasında elektrikli kaynak makinesinden çıkan kıvılcımların ses yalıtım, izolasyon ve döşeme gibi kolay yanıcı nitelikteki malzemeleri tutuşturmasıyla yangının başladığı, hızla gelişerek çevresine yayıldığı, çalışanların taşınabilir yangın söndürme cihazlarıyla (kuru kimyevi toz) yangını söndürmeye çalıştıkları, yangının hızla büyümesi ve yayılması sırasında işletmede yoğun duman oluştuğu ve elektriğin kesildiği aktarıldı.

Yangın dolaplarının çalışmadığı kaydedildi

İddianamede, iş yeri dahilinde acil durum aydınlatmaları ile yönlendirme levhalarının olmadığı, mevcut sprinkler söndürme sistemi ve yangın dolaplarının çalışmadığı, yangının söndürülmesi sonrasında ise kurtarma faaliyetleri çerçevesinde işletme içerisinde farklı noktalarda hareketsiz yatar vaziyette kişilerin bulundukları yerden çıkarılarak sağlık ekiplerine teslim edildiği belirtildi.

Bilirkişi heyetinin raporuna da yer verilen iddianamede, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yer alan ‘sağlık gözetimi’ maddesi ile Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te yer alan ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’ maddesi ve aynı yönetmeliğin ‘Eğitim süreleri’, ‘Acil durum planları, yangınla mücadele ve ilk yardım’ maddesine uyulmadığının tespit edildiği, ayrıca İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin ‘İş ekipmanı ile ilgili kurallar’ maddesinin hükümleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirme Yönetmeliği’nin ‘İşveren yükümlülüğü’ maddesine uyulmadığı da kaydedildi.

Gece kulübünde gerekli tedbirlerin alınmadığı belirtildi

Hazırlanan iddianamede, gece kulübünde gerekli tedbirlerin alınmadığı, tadilat işlemlerinde gerekli özenin gösterilmediği, şüphelilerde kusur bulunduğu, şüpheliler tarafından özen yükümlülüğüne aykırı davranılmak suretiyle öngörülebilecek ancak istenmeyen neticenin gerçekleşmesine iradi hareketle sebebiyet verildiği de kaydedildi.

Sema Demir

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İzmir İzmir’deki kan davası cinayetinde yeni gelişme İzmir’in Menemen ilçesine kızlarıyla birlikte 1 yıl önce taşınan Ali ve Döne Gürbüz çifti, aldıkları simitlerle evlerine dönerken aralarında husumet bulunan eski damatlarının yakınları tarafından tabancayla öldürülmüşlerdi. Şüphelilerin, Gürbüz çiftinin oğulları tarafından öldüren eski damadın kardeşi ve kuzeni olduğu, kaçtıkları Çiğli ilçesinde yakalandıkları öğrenildi. Olay, sabah saatlerinde Menemen ilçesi İncirli Pınar Mahallesi’nde meydana gelmişti. İddiaya göre, Ali Gürbüz (53) ve Döne Gürbüz (61) çifti bir süre önce kızları M.G.’yi Okan Demir ile evlendirdi. Zaman içerisinde M.D. ve Okan Demir arasında çıkan tartışma sonrası M.D. baba evine döndü. M.D.’nin erkek kardeşi Alican Gürbüz ise çıkan tartışmada eniştesi Okan Demir’i tabancayla vurarak öldürdü. Alican Gürbüz, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Sokak ortasında cinayete kurban gitmişlerdi Yaşanan cinayetin ardından M.D. ile anne ve babası geçen yıl İzmir’in Menemen ilçesine taşındı. Erkek tarafı ise yaşanan cinayetin ardından ailenin peşine düştü. Bugün sabah saatlerinde kimlikleri henüz belirlenemeyen ve 2 kişi oldukları değerlendirilen eski damatlarının yakınları, aldıkları simitlerle evlerine dönmekte olan Ali ve Döne Gürbüz çiftine tabancayla defalarca ateş etti. Çift, olay yerinde hayatını kaybederken, saldırganlar ise hızla kaçtı. Şüpheliler, öldürülen damadın kardeşi ve kuzeni çıktı Çiftin cenazesi savcının ve olay yeri inceleme ekiplerinin incelemelerinin ardından İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılırken, adrese gelen Menemen İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev bölgede incelemelerde bulunmuştu. Yapılan çalışmalar sonucunda şüpheliler, Gürbüz çiftinin oğlu Alican Gürbüz tarafından öldürülen Okan Demir’in kardeşi C.D. (30) ve kuzeni C.D. (39) çıktı. Şüpheliler, Menemen İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerince, kaçtıkları Çiğli ilçesinde suç aleti tabancalar ile birlikte bir evde yakalandı. Gözaltına alınan şüphelilerin Menemen İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü ve burada ifadelerinin alınacağı belirtildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.
Bitlis Doğa manzaralı ATV turları Nemrut turizmine hareket katıyor Dünyanın ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Nemrut Krater Gölü’ne düzenlenen ATV turları, bölgenin doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenler için eğlenceli ve heyecan dolu aktivite imkanı sunuyor. Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Krater Gölü buhar bacaları, buz mağarası, ılık ve soğuk gölleri bünyesinde barındırıyor. Doğal güzelliklerin yanı sıra son yıllarda ayılarla da gündeme gelen Nemrut Krater Gölü’ne yeni başlatılan ATV turları da renk katıyor. Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN) kapsamında “Mükemmeliyet Ödülü” alan Nemrut Kalderası’nda düzenlenen ATV turlarına katılan yerli ve yabancı turistler, doğa ile iç içe eğlenceli ve heyecan dolu aktiviteler yaşıyor. Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Dağı zirvesinden kaldera içerisindeki Türkiye’nin en büyük Nemrut Krater Gölü çevresine kadar ATV turu gerçekleştiren yerli ve yabancı turistler, “Yeryüzü Cenneti” olarak adlandırılan kalderadaki buhar bacaları, ılık ve büyük gölleri ziyaret ediyor. Kalderadaki doğal güzellikleri keşfetmek isteyenler ayrıca, ormanlık alandaki muhteşem manzarada ATV sürmenin keyfini yaşıyor. Sunduğu ATV tur hizmetiyle bölgenin turistik cazibesini artırmayı hedefliyor ATV işletmecisi Kadir Karaman, Nemrut Dağı’nın muhteşem manzaralarını ve doğal güzelliklerini ziyaretçilere tanıtarak, bölgenin tanıtımına katkıda bulunmayı hedefliyor. Karaman, dışarıdan gelen misafirlerine unutulmaz bir deneyim yaşatmayı amaçlarken, ATV ile ilgili gerekli güvenlik eğitimlerini de veriyor. Karaman konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ATV’yi daha önce kullansın veya kullanmasın herkesin kısa bir eğitimden geçtiğini belirtti. Eğitimlerin yanı sıra kask gibi güvenlik tedbirlerinin de olduğunu kaydeden Karaman, şunları söyledi: “Burada dışarıdan gelen insanlarımıza hizmet veriyoruz. Tatvan’da yeni açılan bir sektör ve doğuda tek durumda. Gelen misafirlerimize 20 dakikalık hızlandırılmış bir kurs veriyoruz. Sürüş teşti yapıyoruz. Bu aracı kullanmak için B sınıfı ehliyet istiyoruz. Araçlarla Nemrut’a gideceğimiz zaman ben öncülük yapıyorum misafirlerimize. Dikkatli bir şekilde çıkıp manzaranın da keyfini çıkarıyoruz. Nemrut Kalderası’na gidince de ben buhar bacalarını ılık ve büyük gölü gezdiriyorum. Bizler burada zaten turizm cenneti olan Nemrut Krater Gölü’nün tanıtımına kendi çabalarımızda katkı sağlıyoruz.”