GÜNDEM - 14 Ağustos 2023 Pazartesi 09:10

Sarayburnu’ndan Sivri Ada’ya 16.5 kilometrelik yüzme geçişi için ilk adım atıldı

A
A
A

Sarayburnu’ndan denize giren bir grup yüzücünün 16.5 kilometre yüzerek Sivri Ada’ya ulaştığı yüzme geçişi, uluslararası arenaya taşınıyor. Türkiye Yüzme Federasyonu, rota üzerinde incelemelerini yaparken Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı Av. Turan Hançerli, organizasyonun koordinatörü Yüksel Sönmez ve beraberindeki 9 yüzücü Sarayburnu’ndan Sivri Ada’ya kadar yüzdü.

İstanbul Sarayburnu’ndan 16.5 kilometre yüzerek Sivri Ada’ya çıkan bir grup yüzücünün başlattığı yüzme geçişinin uluslararası bir yüzme geçişi olması için hazırlıklar başladı. Yapılan başvurulardan olumlu dönüş alınmasının ardından parkur üzerinde Türkiye Yüzme Federasyonu yetkililerince çalışmalar gerçekleştirildi. Yetkililer, sabahın erken saatlerinde Sarayburnu’ndan denize giren ekiple birlikte Sivri Ada’ya kadar parkuru inceledi.

Sivri Ada’ya tarihte ilk kez tek başına yüzen Yüksel Sönmez ve beraberindeki yüzme ekibi saat 06.30’da denize girerek yaklaşık 3 saatlik bir sürede yüzme geçişini tamamladı. 9 yüzücü 30 dakikalık periyotlarla 2 bayrak takımı olarak yüzerken Yüksel Sönmez parkuru solo olarak bitirdi. Bayrak takımında Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı olan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli de yer aldı.

Sivri Ada Yüzme geçişinde parkurun tamamlanmasında yüzücülerin performansının yanı sıra hava ve deniz şartları, ekibinin uyumu, ekip çalışması, dayanıklılık gibi birçok faktör ön plana çıkıyor. Türkiye’de resmi olarak ilk defa yüzülen bu parkurun uluslararası platforma taşınması, yerli ve yabancı yüzücülere açılması hedefleniyor.

Sarayburnu’ndan Sivri Ada’ya 16.5 kilometrelik yüzme geçişi için ilk adım atıldı

“Türkiye’de ilk defa Sarayburnu’ndan Sivri Ada’ya yüzdüm”

Sivri Ada’ya ilk kez tek başına yüzen Yüksel Sönmez, “2010 yılında ilk defa Sivri Ada’ya yüzdük. Yanımızda hiçbir emniyet yoktu. Önce Sivri Ada, sonra Yassı Ada’ya gittik. Bunun böyle olmayacağını anladık. Emniyetli bir şekilde yanımıza tekne alarak yüzmeye başladım. Türkiye’de ilk defa Sarayburnu’ndan Sivri Ada’ya yüzen benim. Daha sonra kendi arkadaşlarımı toparlayarak tekneye bindirdim ve Sivri Ada’ya çıktık. 2010-2023 seneleri arasında 17 defa Sivri Ada’ya çıktım. Güzel bir parkur. Şimdi tekrardan bu sabah yüzeceğiz” dedi.

“Uluslararası bir alana kazandırmak istiyoruz”

Parkurun uluslararası platforma taşınması için başvuruların yapıldığını söyleyen Sönmez, “Biz, Türkiye Yüzme Federasyonu’na başvurduk. İzinlerimizi aldık. Hakemlerimiz geldi. Sporcularımız geldi. Sporcularla beraber Sivri Ada’ya gideceğiz. Bu parkuru Türkiye’mize tanıtıp uluslararası bir alana kazandırmak istiyoruz. Tüm dünyaya Türkiye’mizin tanıtılması için dünyadaki bütün yüzücülerin de gelmesi için elimizden geleni yapmak istiyoruz” diye konuştu.

“Tüm dünyada bilinen bir parkur olacak”

Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, “Bu parkur birçok yüzücü tarafından fiilen yüzülüyor. Güzel bir parkur, beğeniliyor. Resmi olarak açık bir parkur değil. 16.5 kilometrelik bu parkuru uzmanlar ve hakemler eşliğinde yüzeceğiz. Belli bir süre sonra tüm dünyada bilinen bir parkur olacak. Tüm dünya sporcuları tarafından geçilmek istenecek. Biz bu parkurun açılması için gerekli çalışma öncesinde yaptık. Bugün yüzeceğiz. Heyecanlıyız” diye konuştu.

“Biz bu parkuru kazanırsak Türkiye kazanır”

Sivri Ada’ya yüzme geçişini tamamlayan Yüksel Sönmez, “10 tane yüzücü arkadaşımla beraber yüzdük. Ben de solo yüzdüm. Son 500 metrede akıntı sağa, sola kaydırdı. Daha önceki tecrübelerimizden dolayı çok rahat bir şekilde çıktık. 16 Temmuz Pazar günü federasyondan görevli hakemlerimizle beraber biz bunu başardık. Tüm dünyada bu parkurun bilinmesini istiyoruz. Tüm yüzüler, ultra maratoncular, başarılı yüzücüler buraya gelsin. Türkiye’mize uluslararası alanda böyle bir parkur kazandırdığımız için ne mutlu bize. Büyüklerimizden, bakanımızdan bize destek olmalarını bekliyoruz. Biz bu parkuru kazanırsak Türkiye kazanır. Dünya kazanır. Uluslararası bir parkur olursa ne mutlu bize” dedi.

“Bu parkurun önemli ve değerlendirilebilir olduğunu düşünüyorum”

Türkiye Yüzme Federasyonu’nda görevli ulusal yüzme hakemi Emir Kuzu, “Sarayburnu’ndan Sivri Ada’ya 9 takım sporcusu, 1 solo sporcu sabah 06.32’de yüzmeye başladı. Normal geçiş açık su kurallarına uyuldu. Herhangi bir problem yoktu. Bu parkur yeni keşfedilen bir parkur. Bu adanın sembolik bir özelliği var. Bu parkurun önemli ve değerlendirilebilir olduğunu düşünüyorum. Akıntı olarak zorlayıcı bir parkur. Açık su kurallarına uygun” şeklinde konuştu.

Caner Sönmez

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kayseri ERÜ’de ‘ERÜSMÜS+ Kültür Buluşması’ Düzenlendi Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından farklı ülkelerden gelerek ERÜ’de öğrenim gören öğrencilerin kültürler arası etkileşimini teşvik etmek ve öğrenciler arasında kültürel alışverişi artırmak amacıyla ERÜSMÜS+ Kültür Buluşması düzenlendi. Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oya Levendoğlu, Öğrenci Dekanı Doç. Dr. Emre Toprak, Dış İlişkiler Ofis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Rektörlük Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Nihal Şengün, Rektör Danışmanı Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Kırpık, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte ilk olarak Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, misafir öğrenciler tarafından kurulan stantları ziyaret ederek, öğrenciler ile sohbet etti. Stant ziyaretinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte konuşan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, öğrencilerin her türlü problemlerinde yönetim olarak yanlarında olduklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Altun, “Sahip olduğumuz kültürümüzü sizler ile paylaşmak, sizlerin de sahip olduğu kültürü daha yakından tanımak için üniversitemizde düzenlenen birçok uluslararası programa katılmayı ve Üniversitemizin uluslararasılaşması noktasında kendimizi anlatmayı önemli başlıklarım arasında görüyorum. Sizler bizlere emanetsiniz. Bizler sizlere her zaman sahip çıkarak, problemlerinizi çözmekten yanayız” dedi. Dış İlişkiler Ofis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk de konuşmasında düzenlenen etkinlik hakkında bilgi vererek, “ERÜSMÜS+ Kültür Buluşması” etkinliğinin önümüzdeki yıllarda geleneksel olarak yapılmaya devam edeceğini söyledi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı tarafından konser verildiği etkinlikte çeşitli ülkelerden gelerek ERÜ’de öğrenim gören öğrenciler tarafından hazırlanan yöresel müzik ve dans gösterileri sahnelendi.
Samsun TSK Mehmetçik Vakfı’nın kurban bağış bedelleri belli oldu Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı, 29 yıldan bu yana sürdürdüğü vekaleten kurban bağış ücretini, 2024 yılı için hisse başı 11 bin 850 TL, 370 ABD doları ve 345 avro olarak olarak belirledi. TSK Mehmetçik Vakfı, 1995 yılından itibaren yapmış olduğu vekaleten kurban temin ve kesim faaliyetini, bu sene de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tebliğleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili yayımladığı tebliğ hükümlerine uygun olarak yürütüyor. 17 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla vekaleten kurban bağış kabulüne başlayan Mehmetçik Vakfı, bir hisse bedelini 11 bin 850 TL, 370 ABD doları ve 345 avro olarak belirledi. TSK Mehmetçik Vakfı’ndan yapılan açıklamada, vekaleten kurban bağışı faaliyetleri kapsamında kesilen kurbanlıkların etlerinden üretilecek konserve kavurmaların şehit yakınları, malul gazi ve engelli Mehmetçik aileleri ile kurban bağışçılarına dağıtılacağını belirtildi. Tüm kesimlerin görüntülü kayıt altına alındığı ve kesim yapıldığı anda bağışçılara mesaj ile bilgi verildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Vekaleten kurban bağışlarıyla elde edilen gelir, yardım planı dahilinde şehit, malul gazi ve engelli Mehmetçik ailelerine yapılacak yardımlarda kullanılacaktır” denildi. Açıklamada, kurban bağışı hizmetinin, temin edilen kurban sayısı ile sınırlı olması nedeniyle hayırseverlerin bağışlarını son günlere bırakmaması gerektiğine dikkat çekildi. Yurt içinden banka aracılığıyla son bağış tarihi 14 Haziran 2024 saat 17.00, yurt dışından dövizle yapılacak bağışlar için son tarih 12 Haziran 2024 saat 16.00 ve vakıf online bağış sisteminden ise 16 Haziran 2024 saat 18.00’e kadar bağış kabul edilecek. 1982 yılında kurulan TSK Mehmetçik Vakfı, şehitlerin yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklerin kendilerine ve çocuklarına maddi ve manevi yardım sağlıyor ve çocuklarını yüksek lisans seviyesine kadar okutuyor. Bu yıl da Mehmetçik Vakfı’na yapılan bağışlar, şehit ve gazi ailelerine ulaşacak.