GÜNDEM - 19 Aralık 2023 Salı 10:46

TSSD, insanlığın gerçek dostlarını ödüllendirdi

A
A
A

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD)’nin her yıl düzenlediği ve bu yıl 24’üncüsü gerçekleştirilen “2023 yılı İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni’nde konuşan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Türkiye’de 120 bin kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Bu 120 bin kişinin yaklaşık 20 bini sigara içmediği halde sigara içenler tarafından öldürülüyor” dedi.

Bir yıl boyunca sigaraya karşı savaşta en çok katkı sunanların ödüllendirildiği gecede iş, sanat, siyaset, akademi ve STK camiasından isimler yer adı. İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Kampüsü Orgeneral Necdet Timur Oditoryumu’nda gerçekleştirilen törende, İstanbul Valisi Davut Gül’e sigaraya karşı verdiği hizmetlerden dolayı "İnsanlığın Gerçek Dostları Özel Ödülü" verildi.

Konuşmasına sigaranın maddi ve manevi zararları olduğunu söyleyerek başlayan Gül, “Lüks ve pahalı sigara içmenin bir zenginlik göstergesiymiş gibi bilinçaltına yerleştirilmesi yanlış. Hiçbirimiz, evladınızın sigara içmesini istemez. Evladınız sizin için çok kıymetli ve onun zararlı alışkanlıklara bulaşmasını istemezsiniz ama çocuğunuz için istemediğimizi bile bile bir şekilde etkisinde kalarak kendimiz yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

TSSD, insanlığın gerçek dostlarını ödüllendirdi

“Türkiye’de, 120 bin kişi sigaradan hayatını kaybediyor”

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre dünyada yaklaşık 8 milyon insanın sigaradan öldüğünü belirten Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “2025 yılında bu rakam 10 milyon olacak arkadaşlar. Şu anda Türkiye’de, 120 bin kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Yani küçük çaplı bir şehir yok oluyor. Bu 120 bin kişinin yaklaşık 20 bini sigara içmediği halde sigara içenler tarafından öldürülüyor. Yani pasif içici. Tam bu noktada sizlere çok önemli bir görev düşüyor. Biliyorum sigara içmiyorsunuz ama lütfen yanınızda sigara içittirmeyiniz." dedi.

Açılış konuşmaların ardından sigaraya karşı savaşta en çok katkı sunanlara ödülleri takdim edildi.

Törende, İnsanlığın Gerçek Dostları Özel Ödülü’ne İstanbul Valisi Davut Gül layık görüldü. Gül’e, ödülü Doç. Dr. Aydın tarafından takdim edildi.

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Yalçın Bayer, TRT İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Bulut, Erzincan Avcı Köyü Muhtarı Hüseyin Avcı da "İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri"ni aldı.

Teşekkür Ödülleri de törende sahiplerine verildi. "BOTAŞ’lılar Sigarayı Bırakıyor Kampanyası"yla BOTAŞ, Mavi Bayrak Türkiye Projesi ile Sigara Yasaklı Plajlar projesiyle Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, 9 yıldır süregelen destekleriyle Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ödüle layık görüldü. Ödüller firma yetkililerine takdim edildi.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Kırtay, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici de Teşekkür Ödülü’nü almaya hak kazandı.

"100. yıl Ankara Sunumu" isimli defile yapıldıktan sonra tören, hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul THY’den açıklama: "Küresel çapta yaşanan teknik aksaklık büyük ölçüde giderildi" Yazılım sisteminin küresel çapta aksamasının ardından birçok havalimanında uçuşlar durduruldu. Sıkıntıdan kaynaklı gün içinde iç ve dış hat olmak üzere toplam 84 seferini iptal eden Türk Hava Yolları’ndan (THY) teknik aksaklıkların büyük ölçüde giderildiğine dair açıklama yapıldı. Siber güvenlik firması Crowdstrike’ın yazılımından kaynaklı dünya çapında havayolu şirketleri başta olmak üzere bankacılık, acil durum hizmetleri gibi pek çok sektör olumsuz etkilendi. Kısa süre içinde neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan küresel çaptaki sıkıntı birçok havayolu şirketini zorlarken sistemi de durma noktasına getirdi. Havalimanlarında uçuşlar durdurulurken gün içinde tüm dünyada binden fazla uçuş iptal edildi. İstanbul Havalimanı ise bu süreçten en az etkilenen meydanlardan biri olarak dikkat çekti. Gün içinde iç ve dış hat olmak üzere toplam 84 seferini iptal eden Türk Hava Yolları, iptal olan seferlerin yolcularına ilave haklar tanıyacağına dair paylaşıma bulunmuştu. THY’den yapılan son açıklamada ise, "Küresel çapta yaşanan teknik aksaklık büyük ölçüde giderilmiştir. Tüm birimlerimiz, operasyonlarımızın normal seyrine dönmesi için hız kesmeden çalışmalarına devam etmektedir. Uçuşlarınız ile ilgili değişiklik ve iade işlemlerinizi web sitemiz veya mobil uygulamamız üzerinden yapabilirsiniz" denildi.
Antalya Finike Belediye Başkanı Geyikçi: "Ötanazi yerine barınakların koşullarının güçlendirilmesine destek verilmeli" Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) görüşülen Hayvanları Koruma Yasası hakkında yapılması düşünülen değişikliğin bir canlının yaşam hakkının elinden alınması olduğunu dile getirerek, “Biz ilçemizde yaşayan her canlının yaşam haklarının normal olmayan yollarla elinden alınmasına sonuna kadar karşıyız” dedi. TBMM tarafından görüşülen Hayvanları Koruma Yasası’nda planlanan değişikliğe karşı çıktıklarını belirten Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, sokak hayvanlarının yaşam haklarının ötanazi yöntemi ile alınmasının insanlık dışı bir uygulama olduğunu ifade ederek, “Sokak hayvanları ile ilgili yaşanan sorunun çözümü hayvan dostlarımızın ötanazi yapılarak yaşam haklarının alınması olmamalıdır. Bu sorunun çözümü hayvan ticaretinin önüne geçilmesi, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi konusunda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması ve belki de en önemlisi belediyelerin hayvan barınaklarının koşullarının düzeltilmesi ve yeni barınakların inşa edilebilmesi için merkezi hükümet tarafından destek verilmesidir. Daha büyük ve şartları çok daha iyi oluşturulmuş hayvan barınaklarının inşası için orman arazilerinden belediyelere tahsis edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte belediyelerimize maddi olarak destek olunmalı, verilen destekler artırılmalıdır" dedi. "Belediyeler desteklenmeli" Özellikle belediyelere ait barınakların koşullarının güçlendirilmesi ve yeni barınakların yapılabilmesi konusunda verilecek olan desteğin önemine değinen Geyikçi, "Belediyeler olarak kendi bütçelerimiz içerisinden yaptığımız harcamaların dışında hayvan severlerimizden aldığımız desteklerle patili dostlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Ancak sorunun çözümü önümüze ötanazi olarak gelirse Finike Belediyesi olarak buna karşı çıkacağız. Çözüme bir canlının yaşam hakkını elinden alarak değil, ona daha iyi yaşam koşulları sunarak ulaşabiliriz. Finikeli vatandaşlarımıza da sokak hayvanlarımızı sahiplenme konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. İmkanı olan, bu konuda sorumluluk alabilecek hemşehrilerimizi bir patili dostumuzu sahiplenmeye davet ediyorum. İlçemizden ateşleyeceğimiz bir kıvılcım belki büyük bir ateşe dönüşecektir. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı destek olmaya, sahiplenmeye ve sokak hayvanlarımızın ötanazi yapılmaması için bizleri desteklemenizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Geyikçi açıklamasını sosyal medyadan da paylaşarak Finikeli vatandaşlardan destek istedi.