SAĞLIK - 26 Mayıs 2024 Pazar 11:09

540 gramlık Eliz bebek 90 gün sonra ilk kez güneşi gördü

A
A
A
540 gramlık Eliz bebek 90 gün sonra ilk kez güneşi gördü

Annesinin tansiyon sorunu nedeniyle 7 aylık olmadan doğan Eliz Bebek, 540 gram ağırlığında dünyaya geldi. 3 ay boyunca Medicana İzmir Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde küvözde kalan minik bebek, yaklaşık 2 kilogram ağırlığına ulaşarak 91’inci gün hastaneden sağlıklı şekilde taburcu oldu ve ilk kez güneşi gördü.


İzmir’de yaşayan Bahriye ve Baha Erkmen, aşılama ve tüp bebek tedavilerinin ardından bebek beklemeye başladılar ancak anne Bahriye Erkmen 27’nci haftada yüksek tansiyon nedeniyle hastaneye yatarak erken doğum yaptı. Medicana İzmir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alaaddin Balcı tarafından gerçekleştirilen doğumda Eliz Bebek, 540 gram ağırlığında dünyaya geldi. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi çalışanları tarafından titizlikle bakılan minik bebek, 90 gün boyunca küvözde tedavi gördü. 91’nci günün sonunda anne ve babasının kucağında hastaneden taburcu olan Eliz Bebek, ilk kez hastaneden çıkarak güneşi gördü.Umuda yolculuk


Anne Bahriye Erkmen, “Hamileliğimde yaşadığım sağlık sorunlarım için hastaneye yattığımda doktorlar ve hemşireler seferber oldu. Bana serviste, bebeğimize de Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde kendi bebekleri gibi baktılar. 90 gün boyunca bebeğimizin günbegün büyümesini izlemek, umuda yolculuk gibiydi. Destek olan herkese sonsuz teşekkür ederiz” dedi. Kızından hiç umudunu kesmeyen Baba Baha Erkmen ise “Yakınlarımız bebeğimizin 540 gram olduğunu doğduğunu öğrenince çok üzüldüler. Bize ne kadar belli etmemeye çalışsalar da yaşayacağına dair aklında soru işareti vardı herkesin. Ama ben ve eşim bir an bile bundan şüphe etmedik, o da annesi gibi çok güçlü çünkü” diye konuştu.Hiçbir komplikasyon yaşamadı


Medicana International İzmir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Uzm. Dr. Kadir Mutlu, bu kadar düşük doğum ağırlığı ile doğan bebeklerin çoğunun takipleri sırasında ya da taburcu olurken; çeşitli akciğer problemleri, gözlerde problem, kafa içi kanaması ve çeşitli barsak operasyonları gibi sorunlarla karşılaşabildiğine değinerek Eliz Bebek’in yoğun bir ilgi ve takiple bakılarak hiçbir komplikasyon yaşamadan taburcu olduğunu söyledi.


Anne Bahriye Erkmen’i gebeliğinin başından beri takip eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Balcı ise “Annenin geçmişinde hipertansiyon öyküsü olduğu için, 16’ncı haftadan itibaren tansiyonu yükselmeye başladı. Kardiyoloji ile birlikte tedavisi yönlendirildi. 25’nci haftada ağır preeklampsi gelişti ve hastaneye yatırıldı. Erken doğum için gerekli hazırlıklar yapıldı, 26’ncı haftada, tablo anne ve bebek hayatını tehdit eder hale gelince, acil doğum kararı verildi. Zamanlaması doğruydu, 1 hafta öncesi çok erken, bir gün sonrası çok geç olabilirdi. Tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ederim” diye konuştu.


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Erzurum Ürüşan: “Kurbanlarınızı ehil kasaplara kestirin” Erzurum Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Abdülkadir Ürüşan, kurbanın kesimi konusunda belediyelerin ve komisyonun belirlemiş olduğu yerlerin tercih edilmesi gerektiğini açıkladı. Başkan Ürüşan, "Kurbanı belirli bölgelerde kesime uygun ortam oluşturulması ile kasapların işin ehli olması da çok önemlidir" dedi. Kurban pazarlığında kurbanlık hayvanların kurban vasıflarına ve dini vecibelere uygun olması gerektiğini vurgulayan Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Abdulkadir Ürüşan, "Öncelikle hayvanın sağlıklı olması gerekiyor. Derisi canlı, parlak olmalı, kulağı veya boynuzu kesik, kırık olmamalı. Kör, yürüyemeyecek kadar topal olmaması ve iki yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde dinen de caiz değildir. Bu konuda vatandaşların pek bilgisi yoksa hayvan pazarlarından alıyorlarsa orada veterinerler mutlaka bulunmaktadır. Veterinerlere yada besicilerimize sormalıdırlar. Hayvanın kesimi konusunda belediyelerimizin ve komisyonun belirlemiş olduğu yerleri tercih etmeliler, besicilerden aldılar ise zaten orda kesime uygun ortam oluşturuluyor. Kasapların işin ehli olması da çok önemlidir. Vatandaşlarımız kurban kesimi için, mezbahaları ve belirlenen kesim yerlerini tercih etmeleri gerekiyor. Kurbanlarını yetki belgesi olan kasaplara kestirmeleri, kesim sonrasında ise hijyenik ve atık yönetimini doğru bir şekilde gerçekleştirmeleri çevre ve sağlık açısından önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu. “Kısa Sürede Tüketilmemelidir” Etin muhafazasının önemli olduğunu ifade eden Başkan Ürüşan,"Hayvan kesildikten sonra kanı iyice akıtılmalı. Sıcağı sıcağına et tüketilmemelidir. Asgari en az 5-6 saat sıcak etin soğuması sağlanmalı. Sıcaklığı 4-5 dereceye kadar düştüğünde parçalanıp dondurulabilir. Etin lezzeti ve kalitesini düşürmemek için et hemen dondurulmamalı veya hemen tüketilmemelidir. Dinlenmesi sağlanmalıdır. Tüketebileceğimiz ölçüde dondurmalıyız ayrıca dondurucudan çıkardığımız etin tamamını tüketmeliyiz. Bu vesileyle kıymetli Erzurumlu hemşehrilerimizin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, sağlıklı günler diliyoruz. ” dedi.
Erzurum Aras elektrik bayrama hazır Kaliteli ve kesintisiz enerji hizmeti noktasında sorumluluk bölgesinde çalışmalarını titizlikle sürdüren Aras Elektrik ekipleri, Kurban Bayramı’nda da 7/24 görev başında olacak. Aras EDAŞ, faaliyet gösterdiği 7 ilde müşterilerine bayramda da kaliteli ve kesintisiz enerji sunabilmek için bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Sorumluluk bölgesindeki müşterilerin mağduriyet yaşamaması adına bayram öncesi yoğun mesai harcayan Aras EDAŞ ekipleri, bölge genelinde il, ilçe ve köylerin yanı sıra kırsal alanlarda da bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Bayram boyunca müşterilerinin sorunsuz bir bayram tatili geçirmeleri için tüm hazırlıklarını tamamlayan Aras EDAŞ, teknolojiye yaptığı yatırımlarla dağıtım merkezlerini uzaktan izleyecek. SCADA (Uzaktan Kontrol ve Kumanda) Merkezi’ndeki teknoloji ile şebekeyi online olarak takip edip; 7/24 sahada görevli nöbetçi ekiplerle, arıza ve kesinti yaşanan bölgelere kısa sürede müdahale edecek. Planlı kesintilerin de iptal edileceği bayramda, takviye ekiplerle kontrol ve onarım çalışmaları hız kesmeden devam edecek. Bayram öncesi yoğun mesai yaparak tüm tedbirleri aldıklarını ifade eden Aras EDAŞ Genel Müdürü Fikret Akbaş, “Huzurlu bir bayram yaşanması adına ekiplerimiz ile gerekli tüm önlemleri aldık. Müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu bayram boyunca da hiçbir planlı kesinti yapılmayacak ve enerji arzını kesintisiz sağlayacağız. Yaşanabilecek olası arıza ve plansız kesintilere en kısa sürede müdahale edilmesi için de 7 ilde nöbetçi ekiplerimiz görev yapacak.” dedi.