GENEL - 30 Kasım 2019 Cumartesi 11:49

Kayseri’de 16 ekiple 250 işletmeye gıda denetimi

A
A
A
Kayseri’de 16 ekiple 250 işletmeye gıda denetimi

Tarım ve Orman Bakanlığının haftanın başında başlattığı denetim seferberliğinin 6.

Tarım ve Orman Bakanlığının haftanın başında başlattığı denetim seferberliğinin 6. gününde, Kayseri’de 16 ekip 250 işletmeyi denetledi. Denetime katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, "Halkımızın güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak istiyoruz" dedi.


Tarım ve Orman Bakanlığının haftanın başında başlattığı denetim seferberliği kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı 16 ekip kent merkezinde bulunan 250 işletmeyi denetledi. Denetime katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, satışa çıkarılan gıdaları tek tek inceledi. Burada açıklamalarda bulunan Şahin, "Bakanlığımız geçtiğimiz 5 gün ve bugünle beraber 6. Gün itibariyle ülkemizde bir denetim seferberliğine başladı. Bu seferberliğin ilk gününde et ve et ürünlerini, ardından sür ve süt ürünlerini, okul kantinleri, şekerleme üreten işletmeler ve bugün itibariyle de lokanta, kafeterya ve fastfood gibi işletmelerin denetimleri yapılacak. Burada hedefimiz, denetimin görünürlüğünü bir kez daha ortaya çıkarmak, halkımızın güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak ve her zaman tekrarladığımız gibi, alo 174 hattının 7 gün 24 saat açık olduğunu ve her türlü şikayet ve temennilerinin bu telefonlar üzerinden bize iletebilmelerini istiyoruz. Bugüne kadar 600 civarında denetim yapıldı ve bu denetimler 16 ilçemizin tamamında gerçekleşti. Şu ana kadar ciddi bir sıkıntı yok Kayseri’de ama bu, bundan sonraki denetimlerimizin azalacağı ya da hafifleyeceği anlamına gelmeyecek. Biz aralıksız yine dün ve bugün olduğu gibi, yarın da halkımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişebilmesi adına her türlü denetimi yapacağız. Bugün Kocasinan ve Melikgazi ekiplerimiz, il müdürlüğümüz ve şube müdürlerimiz burada ve tüm ekiplerimizle beraber biraz sonra ilimizin tüm sahalarına yayılıp, denetimlerimizi gerçekleştireceğiz. Umarım herhangi bir sıkıntı olamayacaktır” dedi.


Amaçlarının vatandaşların güvenli gıdalara ulaşması olduğunu fakat denetçilerin şiddet görmesinden dolayı üzüldüklerini söyleyen Şahin, sözlerini şu şekilde tamamladı:


“Bunları söylerken de malumunuz geçenlerde tüm basında yayınlandı, özellikle denetçilere karşı ara ara şiddetle karşılaşıyoruz. Bu hepimizi çok üzüyor çünkü oradaki arkadaşlarımızın asıl amacı dediğimiz gibi halkımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesi. Bu anlamda da halkımızı bir hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. Bizim tek hedefimiz var, doğru, düzgün ve vatandaşımızın lehine üretim yapan bütün arkadaşlarımızın yanındayız. Tersini yapanların da her zaman olduğu gibi devletimizle beraber karşılarında durmaya devam edeceğiz. Buradan 16 ekiple bugün dağılım yapılacak. İki ayrı merkez ilçemiz burada. Arkadaşlarımız bu saatlerde başlayacaklar ve restoran ve kafeterya olduğu için, akşam 9-10’a kadar denetleme faaliyetlerimiz devam edecek. Gün içerisinde de 200-250 civarında denetimi gerçekleştirmiş olacağız.”

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kütahya Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu millet sırtını terör örgütlerine dayayanlara en güzel dersi sandıklarda verdi” Kütahya’da düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu millet tarihine, kültürüne, inancına saldırarak, sırtını terör örgütlerine dayayanlara en güzel dersi sandıklarda verdi” dedi. Kütahya’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NG Kütahya Seramik Fabrikası açılışı öncesi düzenlenen mitingde şu ifadeleri kullandı: “Kütahya’da 31 Mart seçimleri için adaylarımızı Cumhur İttifakı olarak ortak göstermedik. Eser ve hizmet siyasetinde yarışmak için ayrı adaylarla seçime girdik. Hayırda yarış olarak gördüğümüz bu centilmence rekabetin şehrimiz için en güzel şekilde neticelenmesini diliyorum. Hangi partiye mensup olursa olsun bu ülkenin her bireyinin, her Kütahyalı vatandaşımın bizim gönlümüzde ayrı bir yeri var. Seçimler gelir geçer ama muhabbet baki kalır. Gök kubbedeki bir hoş ada misali hep devam eder. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi dirliğimizi kardeşliğimizi daim eylesin diyorum. Ülkemizin güvenliğine istikrarına kazanımlarına hedeflerine göz dikenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Bu millet tarihine, kültürüne, inancına saldırarak, sırtını terör örgütlerine dayayanlara onlara en güzel dersi sandıklarda verdi. Şimdi beraber yol yürüyerek hükümette ve belediyede iktidar hülyalarına kapılanları rüyalarından uyandırmaya var mıyız? Bunu yapacağınıza ben inanıyorum.”
İstanbul FIBA’nın şubat penceresine EuroLeague’den 96 ve BCL’den 94 oyuncu katıldı Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Kıta Elemeleri 2025’te, Avrupa Ligi’nde (EuroLeague) mücadele eden 96 oyuncu, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde yer alan 94 oyuncu milli takımlarına katıldı. Asya Kupası, Afrobasket, Amerika Kupası ve Basketbol Avrupa Şampiyonası (EuroBasket) için düzenlenen Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Kıta Elemeleri 2025’e, Avrupa Ligi’nde (EuroLeague) mücadele eden 96 oyuncu şubat döneminde kendi milli takımlarına katıldı. Ayrıca Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde yer alan 94 oyuncu da ülkeleri adına mücadele etme çağrısına kulak verdi. Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nden ise milli takımlarda 29 oyuncu yer aldı. EuroLeague’de mücadele eden 18 takımdan toplam 96 oyuncu, Afrika, Amerika ve Avrupa’daki 26 ülkede forma giydi. Yunanistan toplam 12 oyuncuyla EuroLeague’de en fazla sayıda oyuncuya yer veren ülke olurken, İtalya ve İspanya ise 9’ar oyuncu, Almanya ve Fransa ise 8 oyuncu gönderdi. EuroLeague’e katılan kulüplerden yedisinin dünya çapındaki milli takımlarda forma giyen en az 7 oyuncusu vardı. Panathinaikos AKTOR Atina ve Real Madrid’in 8’er milli oyuncusu bulunurken, ALBA Berlin, EA7 Emporio Armani Milan, FC Bayern Münih, Fenerbahçe Beko ve Virtus Segafredo Bologna’dan 7 oyuncu bu pencerede ülkeleri adına mücadele etti. Basketbol Şampiyonlar Ligi’nden 96 oyuncu FIBA’nın şubat penceresine BCL’den ise 36 ülke ve 30 kulüpten 69 oyuncu katıldı. Letonya, bu penceredeki iki maçta toplam 5 oyuncuyla kadrosunda en fazla oyuncuya yer veren ülke oldu. Onu 4’er oyuncuyla Belçika, Macaristan ve Türkiye takip etti. Tenerife, UCAM Murcia ve SL Benfica, milli takımlarını temsil eden beş oyuncuyla listede en üst sırada yer alırken Falco Szombathely ve Galatasaray da 4’er oyuncuya sahipti. Ayrıca bu sezon BCL Elemeleri’nde mücadele eden kulüplerden 25 oyuncu da ülkelerini uluslararası sahnede temsil etti. Türkiye Ligi’nden milli takımlara 29 oyuncu Şubat ayına katılan 75 oyuncu İspanya ACB Ligi’nde mücadele ediyor ve bu da İspanyol Ligi’nin dört kıtadaki milli takımlara en fazla oyuncu katkısında bulunan ulusal lig olduğunu gösteriyor. Almanya Basketbol Bundesliga 33 oyuncuyla en çok temsil edilen ikinci lig olurken, üçüncülüğü ise 29’ar oyuncuyla İtalya’nın Lega Basket Serie A ve Türkiye’nin Basketbol Süper Ligi paylaştı.