GENEL - 15 Aralık 2017 Cuma 17:19

Çocuğu için feryat eden anne: “Yanlış anlamışım”

A
A
A
Çocuğu için feryat eden anne: “Yanlış anlamışım”

Konya’nın Ereğli ilçesinde, annesi tarafından bağışıklık yetmezliği bulunduğu ve ilik nakli olması için 50 liraya ihtiyacı olduğu söylenen 1,5 yaşındaki çocuğun ilik nakli olmasını gerektirecek bir durumun olmadığı ortaya çıktı.

Konya’nın Ereğli ilçesinde, annesi tarafından bağışıklık yetmezliği bulunduğu ve ilik nakli olması için 50 liraya ihtiyacı olduğu söylenen 1,5 yaşındaki çocuğun ilik nakli olmasını gerektirecek bir durumun olmadığı ortaya çıktı. Çocuğunun ilik nakli olması için 50 bin liraya ihtiyacı olduğunu söyleyen anne, oğlunun rahatsızlığını yanlış anladığını ve tek amacının kaybetmekten korktuğu çocuğunun daha iyi bir hastanede tedavi edilmesi olduğunu söyledi.


Ereğli ilçesinde ikamet eden Melek Dinler’in 7 aylık dünyaya gelen oğlu Muhammed Emin’e ‘bağışıklık yetmezliği’ teşhisi konuldu. Çocuğunun hastalığıyla uğraştığı sırada eşinden de boşanan ve maddi sorunlarla karşı karşıya kalan Melek Dinler, çocuğunun ilik nakliyle sağlığına kavuşacağı ve ameliyatın da 50 bin liraya yapıldığı yönünde kendisine verilen bilgiler doğrultusunda basın yoluyla sesini duyurmak istedi. Çocuğunun ilik nakli için 50 bin liraya ihtiyacı olduğu yönündeki haberlerin yayınlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı nezdinde Konya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri inceleme başlattı. Bu arada haberleri gören bazı yardımseverler aileye maddi destekte bulunmak için girişimlerde bulundu.


Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı incelemeler sonucunda Muhammet Emin Dinler’e ’süt çocuğu geçici hipogamaglobiline’ teşhisi konulduğu belirlendi. Bu hastalık teşhisi konulan hastalarda ise kısa süreli bağışıklık tedavisi uygulanmasının yeterli olacağı, annenin belirttiği gibi ilik nakli olmasını gerektirecek bir durumun olmadığı vurgulandı. Muhammed Emin Dinler’in yaklaşık 1 yıldan bu yana üç haftada bir Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavisine devam edildiği öğrenildi. Durumun açıklığa kavuşmasının ardından oğlunun tedavisi için hastanede bulunan anne Melek Dinler, oğlunun hastalığını yanlış anladığını ve tek amacının ölmesinden korktuğu çocuğunun daha iyi bir hastanede tedavi edilmesi olduğunu ifade etti."Kemik iliği nakli ülkemizde tüm özel ve kamu kurumlarında ücretsiz yapılmaktadır"


Yayınlanan haberlerin ardından bir açıklama yapan Muhammed Emin’in doktoru Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bölümü Doç. Dr. Şükrü Nail Güner, hastanın ilk olarak 6 aylıkken başvurduğunu belirterek, “Hastanın geliş şikayeti tekrarlayan akciğerlerinde iltihaplanma sorunu ve birkaç kez hastaneye yatış nedeniyleydi. Bu tür hastalarda geldiklerinde savunma hücreleriyle ilgili testler yaptığımızda hastamızın savunma hücrelerinde ve bağışıklık serumunda düşüklük olduğunu tespit ettik. Bu hastalarımızı 1 yıl boyunca koruyucu serum vererek bu tür hastalıklara karşı korumayı hedefliyoruz ve 1 yılın sonunda genellikle tedavi ihtiyacı ortadan kalkıyor ve tedaviyi tamamen kesiyoruz. Bu süreçte de bu hücreler kendini normal hale getirtiyor ve normal sürece devam ediyorlar. Hastanın haberini biz medyada gördüğümüzde oldukça üzüldük. Kemik iliği nakli ihtiyacı olduğunu ve bu nakil yapılmadığı takdirde öleceği verildi medyada, ben ilik nakli için adı geçen Hacettepe’deki arkadaşlarımızı aradığımızda böyle bir başvurunun olmadığını öğrendim. Bu konuda da biz kendi girişimlerimizi üniversitemiz adına bulunmaya başladık. Kemik iliği nakli ülkemizde tüm özel ve kamu kurumlarında ücretsiz yapılmaktadır. Oldukça pahalı bir tedavi olmasına rağmen hükümet bu konuda duyarlı davranarak ücret talep etmemektedir. Türkiye’nin en popüler hastanelerinde bile ücret alınmamaktadır. Bütün masraf giderleri bakanlık tarafından karşılanmaktadır” ifadelerini kullandı.Kayınbabası ilik kanserinden ölünce çocuğunu büyük hastaneye götürmek istemiş


Çocuğunun ilik nakli olması gerektiğini söyleyerek 50 bin liraya ihtiyaç olduğunu belirten anne Melek Dinler ise işlediği hata yüzünden çok pişman olduğunu ifade etti. Kayınbabasının ilik kanserinden öldüğünü aktaran Melek Dinler, bu yüzden de çocuğunu daha büyük bir hastaneye götürüp tedavi ettirmek istediğini dile getirdi. Çocuğunun her ay hastanede ivig aldığını anlatan Melek Dinler, "İvig alınca benim içim rahat etmiyor. Kendim de sedef hastası olunca çocuğumu başka hastanelere götürmek istiyorum" dedi.


Çocuğunun tedavisi için kendilerine para gönderen yardımseverlerin paralarını geri almalarını isteyen Melek Dinler, içinde bulunduğu durumdan çok korktuğunu belirterek, "Kendimi öldürmek istiyorum. Çok yanlış anladık. Kendimi yaşatmak istemiyorum. Yani ben kendimi bunun için çok suçlu hissediyorum. Recep Tayyip Erdoğanımıza sesleniyorum, affetsin bizleri" diye konuştu.


Kendisine çocuğunun ilik nakli olması gerektiğinin söylendiğini öne süren Melek Dinler, "Yani şimdi burada nakil deyince... Ankara Hacettepe’de çok kişi nakil oluyor dediler. Bunlar da nakil olunca çocuklar yaşamaz dediler. Orası da paralı dediler. Nereden bakarsan 50 bin lira para isterler dediler” şeklinde konuştu.“Eşimle de ayrılınca psikolojim iyice bozuldu"


Herkesten özür dileyen anne Melek Dinler, “Herkese sesleniyorum buradan o kadar yaptığım hatalar için annemin de babamın da adına özür diliyorum. Ne olursunuz, yanlış anlamışız annemle ben. Eşimle de ayrı olunca onun sıkıntısı psikolojim iyice bozuldu. Kendimi yaşatmak istemiyorum, öldürmek istiyorum. Ben böyle bir şey yapmazdım. Eşim de beni böyle takip edip ’Seni vuracağım, seni öldüreceğim, çocuk ölsün’ deyince ben ne yapayım... Sadece sizden istediğim çocuğumu başka hastaneye götürelim. Babası bana öyle diyor, ’Ölsün çocuğun’ diyor. Söyleyin bana... Çok pişmanım. 70 milyona rezil oldum. Özür diliyorum" ifadelerini kullandı.Sağlık Bakanlığından açıklama


Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada ise "Muhammet Emin Dinler’in Ereğli Devlet Hastanesine 2017 yılı Temmuz ayında müracaat ettiği tespit edilmiştir. Konya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kamu hastanelerinin hiçbirinde hastaya ait başka bir resmi kayıt mevcut değildir. Çocuğun tedavisinin Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde yapıldığının anne Melek Dinler’den öğrenilmesi üzerine ilgililere bilgi verilmiş ve konu hakkında tedavisini takip eden Doç. Dr. Şükrü Nail Güner’den bilgi istenmiştir. Meram Tıp Fakültesinden gelen bilgilerde de hastanın kesinlikle kemik iliği nakli olmasına gerek olmadığı, sadece çocuğa ‘süt çocuğu geçici hipogamaglobiline’ teşhisi konulduğu öğrenilmiştir. Bu hastalık teşhisi konulan hastalarda kısa süreli bağışıklık tedavisi uygulanmasının yeterli olacağını ifade eden Doç. Dr. Güner, çocuğun bazı kan değerlerinde düşüklük olduğu için tedavisinin bu doğrultuda planlandığını tarafımıza iletmiştir. Annenin elinde çocuğunun kemik iliği nakli olması gerektiğini gösteren hiçbir belge de zaten bulunmamaktadır. Hasta Muhammet Emin Dinler’in 15.12.2017 tarihi itibari ile Meram Tıp Fakültesinde tedavi altında olduğu, hastanın kesinlikle kemik iliği nakli olmasına gerek bulunmadığı tespit edilmiştir. Hastanın kan değerlerinde ortaya çıkan düşük değerlere yönelik olarak tedavisinin planlandığı ve yapılan işlemler için hastadan hiçbir şekilde ücret talep edilmediği de tarafımıza bildirilmiştir. Tüm bunların yanı sıra Ereğli Kaymakamlığından da annenin yardım talebinde bulunduğu fakat yetkililerin çocuğun rahatsızlığına ait raporu getirmesi durumunda yardımcı olacaklarını belirtmeleri üzerine anne Dinler’in herhangi bir belge veremediği öğrenilmiştir. Ereğli Kaymakamlığının da bunun üzerine yardım kampanyası başlatmak için açtırdığı hesap numarasını dondurduğu tarafımıza bildirilmiştir" denildi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Samsun Samsun’da bayrama özel ulaşım desteği Samsun Büyükşehir Belediyesi, bayram boyunca toplu taşımayı ücretsiz hale getirirken, mezarlık ziyaretleri için de özel seferler düzenledi. Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların huzur ve refahını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda belediye bayramın huzur ve mutluluğunu vatandaşlarla paylaşmak ve onların bayram ziyaretlerini kolaylaştırmak için özel bir ulaşım hizmeti sunuyor. Öncelikle vatandaşların mezarlık ziyaretlerini rahat bir şekilde yapabilmeleri adına arefe günü ve 16-17-18-19 Haziran tarihlerinde, 09.00-17.00 saatleri arasında Asri Şehir Mezarlığı, Kıranköy Şehir Mezarlığı ve Derecik Şehir Mezarlığı’na Atakum Mezarlık Hattı ve İlkadım Mezarlık Hattı’nın güzergahlarına göre ücretsiz ulaşım imkanı sağlanacak. Ayrıca, Arefe ve Kurban Bayramı boyunca tramvaylardan tüm vatandaşlar ücretsiz olarak faydalanabilecek. Bu sayede vatandaşlar, bayram öncesinde ve bayram günlerinde rahatça ulaşım sağlayabilecekler. Ayrıca detaylı güzergah bilgisi ve diğer ulaşım hizmetleriyle ilgili bilgiye, Büyükşehir Belediyesi’nin resmi iletişim kanallarından veya internet sitesinden ulaşabilecekler. E1 Ekspres Hattı gece seferlerine başlıyor Belediye, toplu taşıma imkanlarını geceye de taşıyarak E1 Ekspres Hattı’nın gece seferlerini başlatıyor. Arefe günü itibarıyla gece seferlerine başlayan E1 Ekspres Hattı ile vatandaşlar ulaşımını daha kolay, güvenli ve konforlu bir şekilde sağlayabilecekler. Samkart Başvuru Merkezi yeni yerinde Bir yandan da vatandaşların Samkart işlemlerini daha kolay ve merkezi bir yerde halledebilmelerini sağlamak adına Büyükşehir Belediyesi, Samkart Başvuru Merkezini yeni yerine taşıdı. Büyük Cami alt geçidinde bulunan Samkart Başvuru Merkezi, artık İlçe Transfer Merkezi’nde hizmet veriyor. Başkan Doğan: “Bayram coşkusuna ortak oluyoruz” Bayram öncesi yapılan hizmetlerden bahseden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, “Hemşehrilerimizin her zaman yanında olmak ve onların huzurunu sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve memnuniyetlerini artırmak için elimizden geleni her daim yapmaya da devam edeceğiz. Sosyal belediyecilik anlayışımızın bir gereği olarak hemşehrilerimizin bayram coşkusunu tam anlamıyla yaşamasını arzu ediyoruz. Bu nedenle onların yüzünde ufak bir tebessüm oluşturmak adına bayram boyunca hemşehrilerimizin sevdiklerini ziyaret etmelerini kolaylaştırmak için ulaşım desteği sağlayacağız” dedi.
Aydın Başkan Arıcı, Kurban Bayramı dolayısıyla belediye personeli ile bayramlaştı Koçarlı Belediye Başkanı Özgür Arıcı, Kurban Bayramı dolayısıyla belediye personeli ile bayramlaştı. Belediye binasında gerçekleşen bayramlaşma töreninde, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve tüm belediye personeli hazır bulundu. Başkan Arıcı, samimi bir ortamda gerçekleşen törende tüm personel ile tek tek bayramlaşarak bayramın manevi atmosferini personeli ile birlikte paylaştı. Bayramlaşma töreninde konuşan Başkan Arıcı, belediye personelinin Kurban Bayramı’nı kutlayarak birlik ve beraberlik mesajları verdi. Arıcı, konuşmasında Mübarek Kurban Bayramı’na erişmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz diyerek, “Bugün burada, belediyemizin fedakâr ve özverili çalışanlarıyla bir arada olmanın gururunu ve sevincini duyuyorum. Bayramlar, kardeşlik duygularımızı pekiştiren, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu en güzel şekilde yaşatan özel günlerdir. Siz değerli mesai arkadaşlarımın, büyük bir özveri ve gayretle Koçarlı halkına hizmet ettiğinizi biliyorum. Hepinizin emekleri ve katkıları sayesinde ilçemizi daha yaşanabilir bir hale getirmek için çalışıyoruz. Bu vesileyle, hepinize teşekkür ediyor, bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Kurban Bayramı’nın ilçemize, ülkemize ve tüm İslam âlemine hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi. Başkan Arıcı, belediye personeli ile tek tek bayramlaşarak, iyi dileklerini iletti. Törende sıcak ve samimi anlar yaşandı. Personelin bayram sevincine ortak olan Arıcı, belediye çalışanlarının her zaman yanında olduklarını ve onların sorunlarına çözüm üretmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Koçarlı Belediye Başkanı Özgür Arıcı ayrıca, seçim çalışmalarında verdiği bir sözü hatırlatarak, “Seçimlerden önce en düşük işçi maaşının 27 bin TL olacağı vaadinde bulunmuştum. Şimdi bu bayram öncesi müjdeyi vermek istiyorum. Ağustos ayı itibari ile en düşük işçi maaşımızı 27 bin TL’ye yükseltiyoruz. Tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun” diyerek müjde verdi.
Antalya Otizm belirtilerine hareket ve oyun eğitimi desteği Dünya çapında yaklaşık 100 çocuktan 1’inde görülen nörolojik ve gelişimsel bir bozukluk olan otizm için uzmanlar, bebeklik döneminde hafif seyirle başlayan dönen nesnelere ilgi duyma, el çırpma, göz teması olmaması gibi çocuk gelişim konularında aileleri otizme karşı farkındalık konusunda uyarıyor. İlk 3 yaş içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu süren, özellikle sosyal ilişkiler kurma ve sürdürmede zorluklara neden olan gelişimsel bozukluk Otizm, sözel, göz teması kurma ve jest-mimik kullanımı gibi sözsüz iletişimde zorluk yaşanması ile karakterizedir. Konuşma kabiliyetinin geç ya da sınırlı olması, kolları sallama ve yüksek seslerden hoşlanmama gibi belirleyici ve tekrar eden belirtiler gösterirler. Otizm her yaşta teşhis edilebilse de semptomlar daha çok yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıktığı için gelişimsel bir bozukluk olarak kabul edilmektedir. Antalya’da yaşayan 18 aylık bebek Göktuğ’un ailesi oğulları 15 aylıkken, farklı gelişim göstermeye başlayınca Hareket Eğitim Uzmanı Halil Timur’a başvurdu. Göktuğ bebeğin annesi, evlatlarının gelişimi için güzel bir aile eğitimi aldıklarını ve çocuklarıyla etkili oyun ve hareketle gelişim yöntemlerini öğrendiklerini belirtti. Bu eğitimlerin riskli bebek kategorisinde çocuğu olan aileler için gelişimin başlangıcı olduğuna vurgu yaptı. Anne, “‘Hiçbir zaman konuşamayacak gibi bir his bütün düşüncelerimizi ele geçirmişti. Sanki dünyanın sonu gelmiş gibi hissediyorduk. Zaman aleyhimize akıyor, her şey üstümüze geliyordu. Bizi evladımızla sınıyor, gelecek için endişeli hissettiriyordu. Her gün çocuğumuzun daha iyi noktaya gelişini görmek, kaygılarımızı azalttı, bizi çok rahatlattı” diye konuştu. Erken süreçte verilen etkili eğitimlerin sonucu olarak konuşmanın başlamasının çok önemli olduğunu belirten Hareket Eğt. Uzm. Halil Timur, çocuk gelişim safhalarına uygun olarak eğitim verilmesi gerektiğini, özellikle 0-36 aylık riskli bebekler için tanıdan uzaklaşma şansının çok fazla olduğunun önemine dikkat çekti.
İzmir Acemi kasaplara uyarı: "Profesyonellere bırakın" 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin başlamasıyla uzmanlar, her yıl bu dönemde sık yaşanan sağlık sorunlarına karşı uyarıyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, acemi kasapların yaşadığı yaralanmalara karşı hayvan kesiminin profesyonellere bırakılması uyarısında bulundu. Kurban Bayramı tatili başlarken, acemi kasaplara karşı uyarı geldi. Medicana International İzmir Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, "Bu dönemde genelde kurban keserken yaşanan; el ve parmak yaralanmaları, aşırı yemek tüketimine bağlı şeker ve tansiyon sorunları, kalp krizleri, trafik kazaları, boğulma ve deniz kazalarını sık görüyoruz” diyerek oluşabilecek sorunlara karşı dikkat çekti. Bayram tatillerinde trafik yoğunluğu arttığı için ölümlü trafik kazalarının daha fazla olduğuna değinen Bengi, “Yola çıkacaksanız diğer günleri tercih etmeye çalışın. Uzun yolculuklarda kısa aralıklarla mola verin. Molalarda ağır, yağlı, hamurlu, şekerli gıdalardan uzak durun. Direksiyon başındayken dikkatinizi dağıtacak işlerden kaçının” dedi. Aşırı yemek tüketmeyin Dr. Bengi, beslenme düzeninin genelde bayramlarda bozulduğuna dikkati çekerek, “Bayramlarda genelde kontrolsüz bir şekilde yeme hatasına düşülür. Ağır yemekler sonrasında hipertansiyon, diyabet, kalp ve beyin damar hastalıklarına bağlı sorunlar tetiklenir. Alıştığınız öğün çeşitlerinin dışına çok çıkmamaya özen gösterin, vücudunuzu yormayacak olan yemek çeşitlerini tercih edin” ifadelerine yer verdi. Alkol ve soda tüketimine dikkat Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, şu önerileri sıraladı: “Aşırı sıcak ortamda ve susuz kalmamaya çalışın. Açık renkte, ince, teri emen pamuklu elbiseler tercih edin ve mutlaka şapka takın. Sıvı alımının günde 2 litrenin altına inmemesine özen gösterin. Temel olarak tüketeceğiniz sıvı ise su olmalı; yaz sıcağında sıvı ihtiyacını alkollü içeceklerle karşılamaya çalışmak da sık yapılan hatalardan biridir. Alkollü içecekler hiçbir zaman suyun yerini tutmadığı gibi vücuttan fazla miktarda su atılmasına yol açar. Ayrıca aşırı soda tüketmek içerdiği tuz nedeniyle özellikle yüksek tansiyon ve kalp yetersizliği sorunu olanlar için önerilmez. Yaz döneminde sıcakla kaybedilen mineraller de göz önüne alınarak soda tüketilebilir; ancak bu tüketim 2 şişeyi geçmemeli. Kronik hastalıklara sahip kişilerin ilaçlarını düzenli kullanması çok önemlidir.” Sıcak günlerin vazgeçilmezi olan deniz ve havuzları tercih edenlerde; suda boğulma, sığ su travmaları ve deniz canlılarına bağlı yaralanmaların arttığını vurgulayan Uzm. Dr. Fecri Bengi, yeterli derecede yüzme bilmeden denizlere özellikle alkollü olarak girilmemesi gerektiğini söyledi.
Samsun Kurban atıkları uyarısı Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nda hayvansal atıkların kanalizasyon ve yağmursuyu kanallarına atılmaması uyarısında bulundu. SASKİ Genel Müdürlüğü, kurban ibadetinin yerine getirilmesinden sonra altyapı şebekelerinin zarar görmemesi için hayvansal atıkların kanalizasyon ve yağmursuyu kanallarına atılmamasını istedi. Kurbanda çevreye bilinçsizce atılan hayvansal atıkların kentin altyapı sistemlerine ciddi şekilde zarar verdiğine dikkat çeken SASKİ Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada şu uyarılara yer verdi: “Şehrimiz genelinde atık su ve yağmur sularını tahliye ederek arıtma tesislerine ileten şebeke hatlarımızın sağlıklı şekilde işlevini yerine getirmesi büyük önem taşımaktadır. Dini vecibemizi yerine getirirken kurban atıklarının ve çöplerin bu hatlara atılmaması noktasında vatandaşlarımızın duyarlı ve hassas davranması, şehir kanalizasyon şebekesinin sağlıklı çalışması açısından son derece önemlidir. Kentimizin her noktasında şebeke hatlarımıza yönelik kapsamlı periyodik temizlik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekiplerimiz bu hatları temizlemek için büyük gayret sarf etmektedir. Ancak çevreye bilinçsizce atılan kurban atıkları ve çöpler nedeniyle zarar gören şebeke hatlarımız, işlevini yerine getiremez hale gelmektedir. Sağanak yağışlar sonrasında maalesef su baskınları yaşanabilmektedir. Bu yüzden vatandaşlarımızı kurban atıklarını mazgallar, atık su ve yağmur suyu hatlarına atmamaları konusunda duyarlı olmaya ve hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. SASKİ Genel Müdürlüğü olarak yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ekiplerimizle, 7/24 esasına göre hizmet vermeye devam edeceğiz.”