KÜLTÜR SANAT - 10 Temmuz 2024 Çarşamba 11:43

Aziz Vlas’ın anıt mezarı açılış için gün sayıyor

A
A
A

Sivas’ta, Hristiyan aleminin önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen ve Avrupa genelinde bin 200 kiliseye ismi verilen Aziz Vlas’ın anıt mezarında sona yaklaşıldı.

Hristiyanlık dininde önemli bir aziz olarak kabul edilen Aziz Vlas’ın, Sivas’ta Kaleardı Mahallesi’nde bulunan temsili mezarının inanç turizmine kazandırılması için çalışma başlatılmıştı. Anıt mezarda yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Asıl adı Saint Blaise veya Saint Blasius olarak da bilinen Aziz Vlas’ın 280 ve 316 yılları arasında Sivas’ta yaşadığı düşünülüyor. Aziz Vlas’ın Hristiyanlığın ilk azizleri arasında yer aldığını söyleyen Uzman Sanat Tarihçisi Yunus Budaktaş, “Vlas Hristiyanlık için çok önemli bir kişilik. En önemli aziz konumunda. Vlas’ın hayatının Sivas’ta geçmesi, Sivas’ta öldürülmesi ve Sivas’a defnedilmesi tarihi anlamda büyük bir öneme sahip” dedi.

Aziz Vlas’ın anıt mezarı açılış için gün sayıyor

“Yoğun işkenceye maruz bırakılarak öldürülüyor”

Aziz Vlas’ın Roma askerleri tarafından Sivas’ta işkence edilerek öldürüldüğünü söyleyen Budaktaş, “Aziz Vlas, milattan sonra 280 ve 316 yılları arasında Sivas’ta yaşadığı düşünülen önemli bir Hristiyan azizidir. Aziz Vlas’la ilgili bilgiler sınırlı olsa da tarihi kayıtlara baktığımızda Vlas’ın yerel ve zengin bir ailenin çocuğu olduğunu görüyoruz. Bu sebeple erken yaşlarda tıp eğitimi alan Vlas bölgede hastalara şifa dağıtmasıyla tanınarak meşhur oluyor. Olaylar bu şekilde sürerken tarihi kaynaklara baktığımızda Doğu Roma İmparatoru Diocletianus’un, dönemin Sivas’taki kilisenin piskoposunu öldürttüğünü görüyoruz. Piskoposun ölmesiyle birlikte kilise rahipsiz kalıyor. Bunun üzerine halkta karşılığı olan ve halkın teveccüh gösterdiği Aziz Vlas kiliseye piskopos oluyor. Böylece toplum içerisinde zaten var olan saygınlığı ve popülaritesi artıyor. Durumlar böyle olunca Roma İmparatorluğu yöneticilerinden yoğun baskıya maruz kalan Aziz Vlas, Erciyes Dağı’na yerleşerek keşiş hayatı yaşıyor. Bu keşiş hayatı süresince yine insanlara ve hayvanlara şifa dağıtıyor. Burada da artan ünlülüğü Roma askerlerinin dikkatini çekiyor ve Erciyes dağında yakalanıp tekrar Sivas’a getiriliyor. Geldikten sonra Doğu Roma İmparatoru Diocletianus tarafından yoğun baskılara maruz kalıyor. İmparator Diocletianus, Aziz Vlas’a tekrar paganizme yönelmesi hakkında telkinlerde bulunuyor fakat Vlas bunu kabul etmiyor. Kabul etmemesi üzerine yoğun işkenceye maruz bırakılarak öldürülüyor” ifadelerine yer verdi.

Aziz Vlas’ın anıt mezarı açılış için gün sayıyor

“Vlas’ın hayatının Sivas’ta geçmesi tarihi anlamda çok önemli”

Vlas’ın hayatının Sivas’ta geçmesi, Sivas’ta öldürülmesi ve Sivas’a defnedilmesinin tarihi anlamda büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Budaktaş, “Vlas’ın bu acı ölümü Hristiyan âleminde büyük bir üzüntü ve yasa neden oluyor. Aziz Vlas’ın Hristiyanlığın ilk azizleri arasında yer aldığını görüyoruz. Öldürülmesinin ardından Hristiyan âlemindeki kutsal kişiliği nedeniyle pek çok yerde mezarı ve kemiklerinin olduğu tarihi alıntılarda yer alıyor. Bu durum Sivas içinde söz konusu. Fakat yapılan arkeolojik kazılar ve bilimsel veriler ışığında şu an içinde bulunduğumuz alanın Aziz Vlas’ın defnedildiği yer olduğuna dair bir kanaat oluştu. Vlas Hristiyanlık için çok önemli bir kişilik ve belki en önemli aziz konumunda. Vlas’ın hayatının Sivas’ta geçmesi, Sivas’ta öldürülmesi ve Sivas’a defnedilmesi tarihi anlamda büyük bir öneme sahip. Bugün geldiğimiz noktada ise inanç turizmi hakkında önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

Rahmi Meyveci - Ennur Şahin

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kayseri Kütüphanelerde çalışma takvimi güncellendi Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren kütüphanelerde çalışma takvimi güncellemesi yapıldı. Buna göre 13 kütüphanesi hizmet veren Büyükşehir kütüphanelerinde Merkez Halk Kütüphanesi 7/24 açık olurken, 12 kütüphane ise haftanın 6 günü hizmet verecek. Okula ve eğitime destek, yeni bilgiler edinmek, nitelikli vakit geçirerek sosyalleşmek için öğrenci ve gençlerin sahip olduğu büyük bir imkân olan Merkez Halk Kütüphanesi, üstlendiği bu görev ve hizmetlerden dolayı da 7 gün 24 saat açık olarak hizmet veriyor. Büyükşehir’in 13 kütüphanesini, 2024 yılının ilk 6 ayında 819 bin 776 kitapseverin ziyaret ettiği kayıtlara geçerken, kütüphaneler toplamda 193 bin 947 basılı eserle hizmet veriyor. Bu istikamette gençlere daha verimli hizmet sunma noktasında kütüphanelerin güncellenen çalışma takvimi ise şu şekilde oldu; Gevher Nesibe Halk Kütüphanesi 09.00-18.00 saatleri arasında açık, pazar günü kapalı. Sezai Karakoç Kütüphanesi 09.00-18.00 saatleri arasında açık, cumartesi günü kapalı. Şehir Kütüphanesi 09.00-19.00 saatleri arasında açık, pazar günü kapalı. Beyazşehir Halk Kütüphanesi 09.00-19.00 saatleri arasında açık, pazar günü kapalı. Ziya Gökalp Semt Kütüphanesi 09.00-18.00 saatleri arasında açık, pazar günü kapalı. Argıncık Semt Kütüphanesi 09.00-18.00 saatleri arasında açık, pazar günü kapalı. Mevlana Kütüphanesi 09.00-19.00 saatleri arasında açık, cumartesi günü kapalı. Erkilet Kütüphanesi 09.00-19.00 saatleri arasında açık, cumartesi günü kapalı. Halit Özkaya Kütüphanesi 09.00-18.00 saatleri arasında açık, cumartesi günü kapalı. Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu 09.00-18.00 saatleri arasında açık, pazartesi günü kapalı. Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi Millet Kıraathanesi Kütüphanesi 09.00-18.00 saatleri arasında açık, pazar günü kapalı ve Yakut Semt Kütüphanesi 09.00-18.00 saatleri arasında açık, cumartesi günü kapalı olacak.
Adana Göle düşen otomobildekilere saatlerdir ulaşılamayınca bir yakını göle atlamak istedi Adana’da göle düşen otomobilde bulunan 16 yaşındaki Batuhan Aydoğmuş’un cenazesine ulaşılırken, anne, baba ile diğer çocuğa saatlerdir ulaşılamaması üzerine bir yakını göle atlamak isteyince, polis ve yakınları tarafından ikna edildi. Çukurova ilçesine bağlı Topalak Mahallesi’nde, Veysel Aydoğmuş’un kullandığı, içinde 16 yaşındaki oğlu Batuhan, 13 yaşındaki oğlu Mete ve eşi Emine Aydoğmuş’un olduğu otomobil Çatalan Batı Köprüsü’ne geldiği sırada köprünün demir bariyerlerine çarparak Seyhan Baraj Gölü’ne düşmüştü. Kaza sonrası dalgıç polislerin başlattığı aramada 16 yaşındaki Batuhan Aydoğmuş’un cansız bedenine ulaşılmıştı. Ancak aradan 2.5 saat geçmesine rağmen anne, baba ve diğer çocuğa ulaşılamadı. Bu duruma tepki gösteren ailenin bir yakını göle atlamak istedi. Şahsı polis ve araya giren vatandaşlar ikna etmeye çalıştı. Şahıs bir süre göle atlamak için ısrar etse de daha sonra ikna oldu. Bu arada, arama çalışmalarını izleyen ailenin yakınları da gözyaşlarına boğuldu. Ayrıca, kaza sırasında Batuhan Aydoğmuş’un araçtan atladığı ancak yüzme bilmediği için göle battığı, diğer 3 kişinin ise araçtan hiç çıkamadığı öğrenildi. Bu nedenle göl kenarına vinç getirildi. Vinç ile otomobilin gölden çıkartılması bekleniyor.