EĞİTİM - 21 Temmuz 2023 Cuma 12:04

Çevre bilincini ‘Küçük Mikrop Zuzu’ ile öğrenecekler

A
A
A
Çevre bilincini ‘Küçük Mikrop Zuzu’ ile öğrenecekler

Çevre ve doğa sevgisini çocuklara küçük yaşlarda kazandırmak ve çocukların kitap okuma alışkanlığını geliştirmek hedefiyle kaleme alınan “Küçük Mikrop Zuzu Doğayı Korumayı Öğreniyor” adlı masal kitabı yayınlandı.


Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel’in danışmanlığını yaptığı, yazar Gürkan Kap’ın kaleme aldığı “Küçük Mikrop Zuzu Doğayı Korumayı Öğreniyor” adlı masal kitabı piyasaya çıktı. Prof. Dr. Hamdi Temel’in çevre bilinci ile ilgili akademik birikiminden faydalanılarak kaleme alınan masal kitabı, anaokulu ve ilkokulu öğrencilerine hitap ediyor.


Yazar Gürkan Kap ile “Küçük Mikrop Zuzu Doğayı Korumayı Öğreniyor” adlı masal kitabı çıkardıklarını söyleyen Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel, “Bu kitapta doğayı ve çevreyi korumaya yönelik akademik çalışmalarımı anlattım, yazarımız da bu kitabı alıp bir masal kitabı haline çevirdi. Bu kitabımız özellikle anaokulu ve ilkokulu öğrencilerine yönelik bir kitabımız. Eminim çocuklarımız bu masal kitabını okuduktan sonra kendilerinde müthiş bir çevre bilinci oluşacak” dedi.


Çocuklarda çevre duyarlılığını küçük yaşlarda vermek için böyle bir eser hazırladıklarını belirten Temel, “Bu kitabımızda özellikle çocuklarımız, atıkların, mikroplastiklerin çevreye, doğaya ne derece zarar verdiklerini masal kahramanlarımız tarafından öğrenmeye başladılar. Çocuklarımızda çevre duyarlılığı oluşması demek sağlıklı bir hayatımız olacak demektir. Biz de çocuklarımız küçük yaşlarda akademik bilgilerimizi nasıl alabilirler diye bu tarzda bir kitap yazdık. Bu kitabın dünyaya da model olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.


Çevre bilincini ‘Küçük Mikrop Zuzu’ ile öğrenecekler

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul THY’den açıklama: "Küresel çapta yaşanan teknik aksaklık büyük ölçüde giderildi" Yazılım sisteminin küresel çapta aksamasının ardından birçok havalimanında uçuşlar durduruldu. Sıkıntıdan kaynaklı gün içinde iç ve dış hat olmak üzere toplam 84 seferini iptal eden Türk Hava Yolları’ndan (THY) teknik aksaklıkların büyük ölçüde giderildiğine dair açıklama yapıldı. Siber güvenlik firması Crowdstrike’ın yazılımından kaynaklı dünya çapında havayolu şirketleri başta olmak üzere bankacılık, acil durum hizmetleri gibi pek çok sektör olumsuz etkilendi. Kısa süre içinde neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan küresel çaptaki sıkıntı birçok havayolu şirketini zorlarken sistemi de durma noktasına getirdi. Havalimanlarında uçuşlar durdurulurken gün içinde tüm dünyada binden fazla uçuş iptal edildi. İstanbul Havalimanı ise bu süreçten en az etkilenen meydanlardan biri olarak dikkat çekti. Gün içinde iç ve dış hat olmak üzere toplam 84 seferini iptal eden Türk Hava Yolları, iptal olan seferlerin yolcularına ilave haklar tanıyacağına dair paylaşıma bulunmuştu. THY’den yapılan son açıklamada ise, "Küresel çapta yaşanan teknik aksaklık büyük ölçüde giderilmiştir. Tüm birimlerimiz, operasyonlarımızın normal seyrine dönmesi için hız kesmeden çalışmalarına devam etmektedir. Uçuşlarınız ile ilgili değişiklik ve iade işlemlerinizi web sitemiz veya mobil uygulamamız üzerinden yapabilirsiniz" denildi.
Antalya Finike Belediye Başkanı Geyikçi: "Ötanazi yerine barınakların koşullarının güçlendirilmesine destek verilmeli" Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) görüşülen Hayvanları Koruma Yasası hakkında yapılması düşünülen değişikliğin bir canlının yaşam hakkının elinden alınması olduğunu dile getirerek, “Biz ilçemizde yaşayan her canlının yaşam haklarının normal olmayan yollarla elinden alınmasına sonuna kadar karşıyız” dedi. TBMM tarafından görüşülen Hayvanları Koruma Yasası’nda planlanan değişikliğe karşı çıktıklarını belirten Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, sokak hayvanlarının yaşam haklarının ötanazi yöntemi ile alınmasının insanlık dışı bir uygulama olduğunu ifade ederek, “Sokak hayvanları ile ilgili yaşanan sorunun çözümü hayvan dostlarımızın ötanazi yapılarak yaşam haklarının alınması olmamalıdır. Bu sorunun çözümü hayvan ticaretinin önüne geçilmesi, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi konusunda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması ve belki de en önemlisi belediyelerin hayvan barınaklarının koşullarının düzeltilmesi ve yeni barınakların inşa edilebilmesi için merkezi hükümet tarafından destek verilmesidir. Daha büyük ve şartları çok daha iyi oluşturulmuş hayvan barınaklarının inşası için orman arazilerinden belediyelere tahsis edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte belediyelerimize maddi olarak destek olunmalı, verilen destekler artırılmalıdır" dedi. "Belediyeler desteklenmeli" Özellikle belediyelere ait barınakların koşullarının güçlendirilmesi ve yeni barınakların yapılabilmesi konusunda verilecek olan desteğin önemine değinen Geyikçi, "Belediyeler olarak kendi bütçelerimiz içerisinden yaptığımız harcamaların dışında hayvan severlerimizden aldığımız desteklerle patili dostlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Ancak sorunun çözümü önümüze ötanazi olarak gelirse Finike Belediyesi olarak buna karşı çıkacağız. Çözüme bir canlının yaşam hakkını elinden alarak değil, ona daha iyi yaşam koşulları sunarak ulaşabiliriz. Finikeli vatandaşlarımıza da sokak hayvanlarımızı sahiplenme konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. İmkanı olan, bu konuda sorumluluk alabilecek hemşehrilerimizi bir patili dostumuzu sahiplenmeye davet ediyorum. İlçemizden ateşleyeceğimiz bir kıvılcım belki büyük bir ateşe dönüşecektir. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı destek olmaya, sahiplenmeye ve sokak hayvanlarımızın ötanazi yapılmaması için bizleri desteklemenizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Geyikçi açıklamasını sosyal medyadan da paylaşarak Finikeli vatandaşlardan destek istedi.