GÜNDEM - 19 Kasım 2023 Pazar 19:13

Denizcilik Genel Müdürlüğü: "Kafkametler gemisi ile temas kurma çalışmalarından sonuç alınamadı"

A
A
A
Denizcilik Genel Müdürlüğü: "Kafkametler gemisi ile temas kurma çalışmalarından sonuç alınamadı"

Denizcilik Genel Müdürlüğü, kötü hava koşulları nedeniyle sürüklenen Türk bayraklı "Kafkametler" gemisi ile temas kurulamadığını ve hava şartlarının müsait olması durumunda arama kurtarma faaliyetlerine devam edileceğini açıkladı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bugün saat 10.29’da Türk bayraklı "Kafkametler" gemisinden alınan Acil Durum Konum Belirleme Radyo Balizası (EPIRB) sinyali üzerine geminin Kdz. Ereğli’deki askeri mendirek üzerinde AIS (Otomatik Tanımlama Sistemi) sinyali verdiğinin belirlendiği belirtildi. Gemi kaptanının olaydan önce geminin Kdz. Ereğli askeri mendireğine doğru sürüklendiğini rapor ettiği ifade edilen açıklamada, gemiyle geçen süre içinde temas kurulamadığı bildirildi. Yakından görsel temas kurmanın olumsuz hava şartları nedeniyle mümkün olmadığı ifade edilerek, hava şartlarının müsait olması durumunda hava ve deniz unsurları ile arama ve kurtarma faaliyetlerine devam edileceği kaydedildi.

Geminin Rusya’nın Temruk şehrinden Aliağa’ya bin 542 ton ferrosilikon yükü getirdiği ve 12 personelinin bulunduğu belirtildi. Mürettebatın durumu hakkında net bir bilgi bulunmadığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"Bugün saat 10.29’da Türk bayraklı Kafkametler gemisinden AAKKM’ye ulaşan EPiRB sinyali üzerine geminin Kdz. Ereğli’de mendirek üzerinde AIS sinyali verdiği görülmüştür. Gemi kaptanının olaydan önce K. Ereğli askeri mendireğine doğru sürüklendiğini rapor ettiği bilgisi alınmıştır. Gemi ile geçen sürede temas kurma çalışmalarından bir sonuç alınamamış ve gemi personeli ile herhangi bir görüşme sağlanamamıştır. Anılan bölgeye kötü hava şartlarından ulaşmak ya da yakından görsel temas sağlamak mümkün olmamaktadır. Hava müsaitliğine göre hava ve deniz unsurları ile arama ve kurtarma faaliyetlerine devam edilecektir. Temruk, Rusya’dan aldığı bin 542 ton feerosilikon yükünü Aliağa’ya getirmek üzere sefere çıkan gemide 12 personel bulunmaktadır."

Onur Altındağ


Denizcilik Genel Müdürlüğü: "Kafkametler gemisi ile temas kurma çalışmalarından sonuç alınamadı"

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Manisa Alaşehirli üzüm üreticilerine müjde Manisa’nın Alaşehir ilçesinde ihalesi durdurulan Afşar Barajı Kapalı Devre Sulama İhalesinin 19 Aralık tarihinde yeniden yapılacağı açıklandı. Daha önce durdurulan Afşar Barajı’ndan yapılacak kapalı devre sulama sistemi ihalesi 19 Aralık tarihinde yapılacak. MHP MYK üyesi Ali Uçak’ın Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın Manisa ziyaretinde konuyu tekrar gündeme getirerek yeniden ihale için talepte bulunduğu ve Bakan Yumaklı’nın da konuyla ilgilendiği ve ihalenin 19 Aralık 2023 günü tekrar yapılacağı müjdesini verdiği bildirildi. Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, 11 bin 830 hektar sahanın sulaması için ihale yapılacak. İhale sonunda yapılacak kapalı devre sulama sistemiyle vahşi sulama son bulacak ve su israfı da önlenmiş olacak. Üreticiler damla sulama sistemi ile bağlarını sulayabilecekler. Sulama sistemi projesinde 350 bin 660 metre uzunluğunda, muhtelif çap ve basınçlarda borular döşenerek, su israfı olmadan üzüm bağlarına taşınabilecek. Mevcut baraj su alma yapısının dubalı su alma yapısına dönüştürülmesi ve Afşar Barajı dip savağının kapalı sistem sulamaya geçişi ile sulama suyu barajdan bağlara kapalı sistemle ulaşacak. MHP MYK üyesi Ali Uçak, "Afşar Barajı ile Alaşehir sulama yenileme projesi durdurulmuştu. Bugün sayın bakanımızla yapmış olduğumuz görüşme sonucu projenin tekrar hayata geçmesi için 19 Aralık 2023 günü ihaleye çıkacağı müjdesini aldık. 19 Aralık’tan sonraki sürecin de takipçisi olacağız. Allah nasip ederse bu projenin en kısa sürede faaliyete geçip bölge halkının sulama konusunda en iyi hizmeti alabilmesi için gecemizi gündüzümüze katıp takipçisi olacağız. Bu projede emeği geçen devlet nezdindeki bakanlıklarımıza ve tüm yetkililerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.