GÜNDEM - 10 Temmuz 2024 Çarşamba 10:22

İki farklı yüzü var gibi görünen Enes’e destek çıkıldı

A
A
A
İki farklı yüzü var gibi görünen Enes’e destek çıkıldı

Adana’da geçirdiği beyin kanaması sonrası yüzünde oluşan ve zaman içerisinde büyüyen kitle nedeniyle iki farklı yüzü varmış gibi görünen 14 yaşındaki Enes’e destek çıkıldı.

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Havuzlubahçe Mahallesi’nde yaşayan 6 çocuklu Bakır ailesinin en küçük çocuğu Enes, bebekliğinde beyin kanaması geçirdi. Geçirdiği beyin kanamasının ardından yüz bölgesinde kitle oluşmaya başlayan Enes’in yüzündeki kitle yıllar içinde büyüdü. Milyonda bir ihtimal ile ortaya çıktığı belirtilen kitle nedeniyle bir gözünü de kaybeden 14 yaşındaki Enes, zor günler geçirmeye başladı.

İHA’nın haberi ses getirdi

İhlas Haber Ajansı’nın 2 Temmuz’da yaptığı ‘İki farklı yüzü var gibi görünen çocuğun tek isteği iyileşip gülmek’ haberinin ardından Adana’da faaliyet gösteren Ogün Sever Okur’un başkanlığındaki Ogün Abi Derneği, Enes’in ailesi ile iletişime geçti.

Ankara’ya götürdüler

‘Ankara Abisi’ diye bilinen fenomen Yasin Oyanık’ın da desteğiyle Ankara’ya götürülen Enes, Ankara Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. İhlas Haber Ajansı’na konuşan Ogün Sever Okur, “Enes için Yasin Oyanık ile birlikte gerekli destekleri vereceğiz. Onun tedavi olmasını çok istiyoruz. İnşallah Ankara’da sağlığına kavuşacak. Buna inanıyoruz” dedi.

Umutcan İşledici

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Avcılar’da dehşet: Önce bıçakladılar, sonra denize attılar Avcılar sahilinde gece saatlerinde bilinmeyen bir nedenle başlayan tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu bir kişi bıçaklanarak hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Serdar Ala isimli şahsın kavga esnasında silahını çektiği ancak silah ateş almayınca Eray A. tarafından bıçaklandıktan sonra denize atıldığı öğrenildi. Hayatını kaybeden şahsın 25 suç kaydı olduğu ortaya çıktı.Olay, gece saat 02:30 sıralarında Avcılar ilçesi Ambarlı Mahallesi İskele Caddesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Serdar Ala ve Eray A. Onur Ö ve Hüseyin E. isimli şahıslar arasında henüz bilinmeyen bir nedenle tartışma çıktı. İddiaya göre, çıkan tartışmanın kısa sürede kavgaya dönmesiyle silahına davranan Serdar Ala, ateş etmek istedi ancak silahı ateş almadı. Bunun üzerine Eray A. isimli şüpheli elindeki bıçakla Serdar Ala’yı göğsünden bıçakladı. Eray A. isimli şüpheli, Serdar Ala’yı bıçakladıktan sonra arkadaşı Onur Ö. ile birlikte denize attı. Yaralı halde denize düşen Serdar Ala, can havliyle denizden çıkmaya çalışırken şüphelilerin üzerine geldiğini görünce yüzerek kaçmaya çalıştı.Hayatını kaybeden şahsın 25 suç kaydı olduğu öğrenildiÇevredeki vatandaşların ihbarıyla olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Olay yerine gelen polis ekiplerinin yardımıyla denizden çıkarılan Ala, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Şüpheliler polis tarafından gözaltına alınırken, yapılan incelemenin ardından hayatını kaybeden Serdar Ala’nın 25 suç kaydı ve diğer şüphelilerin ise toplamda 37 suç kaydı olduğu ortaya çıktı. Avcılar Asayiş Büro Amirliği ekipleri olayla ilgili çalışma başlattı.
Ankara Ankara Büyükşehir Belediyesinin “Trende Yangın ve Yolcu Kurtarma Tatbikatı” gerçeğini aratmadı Başkentte toplu ulaşımda önemli bir yere sahip Ankara Metro hattında bulunan ASKİ İstasyonu’nda ‘Trende Yangın ve Yolcu Kurtarma Tatbikatı’ gerçeğini aratmadı. EGO Genel Müdürlüğü Ulaşım ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı Metro İşletmesi ve Ankara İtfaiyesi; kent içi ulaşımında önemli yere sahip olan Ankara Metrosunun ASKİ İstasyonu’nda ortaklaşa bir tatbikata imza attı. ABB Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın da sedye ve ambulansla destek verdiği “Trende Yangın ve Yolcu Kurtarma Tatbikatı” başarılı bir şekilde tamamlandı. Ekipler yaralılara anında müdahale etti İçi duman dolu vagona giren Ankara itfaiye ekiplerinin yolcuları başarılı bir şekilde çıkardığı tatbikatta, vagon içerisindeki duman da kısa sürede söndürüldü. Yaralılara acil durum ekiplerinin müdahalede bulunduğu tatbikatta, yaralılar trenden çıkarılarak sedyeye alındı ve bekleyen ambulanslara götürüldü. "Mesai arkadaşlarımızın bu tür acil olaylara her daim hazır olmasını sağlamış oluyoruz" Başarılı bir şekilde tamamlanan tatbikatı yerinde izleyen Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Haldun Aydın, “Ankara Metrosu ve Ankara İtfaiyesi’nin ortaklaşa düzenlediği çalışmada Keçiören hattı ASKİ İstasyonu’nda Trende Yangın ve Yolcu Kurtarma Tatbikatını gerçekleştirdik yapılan bu çalışma sayesinde itfaiye ekipleri metro istasyonlarında acil durumlarda daha hızlı ve güvenilir bir biçimde olaylara müdahale etmesini amaçlıyoruz ayrıca metrolardaki mesai arkadaşlarımızın da bu tür acil olaylara her daim hazır olmasını sağlamış oluyoruz” dedi.
Ankara İadesi sağlanan eser sayısı 12 bin 139’a ulaştı Kültür ve Turizm Bakanlığı 2024 yılında 19 eserin iadesinin sağlandığını açıkladı. Böylece, 2002 yılından bu yana Türkiye’ye iade edilen eser sayısının 12 bin 139’a, 2018 yılından bu yana ise 7 bin 823’e ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2024 yılı Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasına önemli katkılar sağlayan eser iade çalışmalarıyla geçti. Açıklamada; İngiltere, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) geri getirilen eserlerin, Türkiye’nin kültürel hazinesine yeniden kazandırıldığı kaydedildi. Mustafa Dede’nin Kur’an-ı Kerim’i 2017 yılında İngiltere’de satışa çıkarılan ve Mustafa Dede tarafından istinsah edilen Kur’an-ı Kerim’in, yasa dışı yollarla ülkemizden kaçırıldığı tespit edilerek Türkiye’ye geri getirildiği bilgisi verilen açıklamada, “Sultan II. Abdülhamit’in koleksiyonunda yer alan bu eser, 5 Nisan 2023’te İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde muhafaza altına alındı” denildi. Boubon Antik Kenti Kökenli Bronz İmparator Heykeli New York’ta Christie’s Müzayede Evi tarafından 2011 yılında satışa çıkarılan bronz imparator heykelinin Türkiye’den yasadışı yollarla çıkarıldığı kaydedilen açıklamada, “ABD ve Türkiye tarafından sürdürülen bir araştırma sonucu ortaya çıktı. Eseri elinde bulunduran kişiyle irtibata geçilerek deliller sunuldu, heykelin yasadışı kökeninden bu yolla haberdar olan koleksiyoncu, iyi niyetli bir yaklaşım sergiledi ve eserin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin malı olduğunu kabul etti. Heykel, ülkemize iade edildi ve 2 Şubat 2024 tarihinde Antalya Müzesi’nde kamuoyuna tanıtıldı” ifadeleri kullanıldı. Milet kökenli Kore Torsosu Christie’s Müzayede Evi’nin 2021 tarihli müzayedesinde satışa sunulduğu bildirilen açıklamada, “Mermer Kore Torsosu, uzman incelemeleri sonucunda Türkiye kökenli olduğu belirlenerek iade edildi. Eser, 26 Ocak 2024 tarihinde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde muhafaza altına alındı” bilgisi verildi. İtalya’dan iadesi sağlanan 11 pişmiş toprak eserler Bakanlığın açıklamasında, Floransa Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Türkiye’ye ait olduğu belirlenen 11 adet pişmiş toprak eserin, bilimsel raporlar ve hukuki süreçler tamamlanarak 24 Ocak 2024 tarihinde Türkiye’nin Roma Büyükelçiliğine teslim edildiği kaydedildi. Ayrıca, 2002 yılından bu yana Türkiye’ye iade edilen eser sayısının 12 bin 139’a, 2018 yılından bu yana ise 7 bin 823’e ulaştığı bilgisi verildi. Bakanlığın titiz çalışmaları ve uluslararası iş birlikleri sayesinde, Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerleri bir kez daha ülke tarihine kazandırıldığı bildirildi. Bu yılın iade edilen eserleri, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Antalya Müzesi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi prestijli kurumlarda sergilenmeye devam edecek.