İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

TÜRKİYE`NİN EN BÜYÜK MİNARE ALEMİ

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde bakırcı ustası Ali Üstün ve oğulları tarafından Türkiye'nin en büyük minare alemi yapıldı.Ahmet Üstün (78),…

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde bakırcı ustası Ali Üstün ve oğulları tarafından Türkiye'nin en büyük minare alemi yapıldı.
Ahmet Üstün (78), İstanbul Toptancılar Çarşısı'nda (İSTOÇ) bulunan cami için yaptıkları 5 metre boyunda, 8 köşeli alemin, kazan çapının 140 santimetre, hilal çapının 1 metre olduğunu belirtti. Ahmet Üstün, oğulları Hidayet Üstün ve Mehmet Üstün ile birlikte 15 günde tamamladıkları alem için 300 kilo bakır kullandıklarını söyledi. Üç nesildir bakırcılık yaptığını anlatan Ahmet Üstün, bu zanaatin günümüzde yok olmaya başladığını belirterek "Bir zamanlar Sandıklı'da 45'e yakın bakırcı varken, bugün bu sayı
4'e düştü. Artık çırak yetişmiyor. Bu zanaatin unutulmaması için halk eğitim merkezlerinde bakırcılık kursları açılmalıdır" dedi.
Beş metre boyundaki alemi bakırcılık zanaatine dikkat çekmek için yaptıklarını belirten Ahmet Üstün, "Yaptığımız alem bugüne kadar en yüksek alem. Daha 3 metre civarında olanlar var. Bu boyda yapılmamıştı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.