GENEL - 11 Nisan 2018 Çarşamba 14:21

Atılım Üniversitesi’nde Liseler Arası Matematik Yarışması düzenlendi

A
A
A
Atılım Üniversitesi’nde Liseler Arası Matematik Yarışması düzenlendi

Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Tuncay Başkaya, ’’Atılım Üniversitesi sadece bilimsel çalışmalara önem vermiyor.

Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Tuncay Başkaya, ’’Atılım Üniversitesi sadece bilimsel çalışmalara önem vermiyor. Temel bilimlere, tolumun eksik kalmış yönlerinin de parlamasına, onların hatırlanmasına katkıda bulunmaya çalışıyor’’ dedi.


Atılım Üniversitesinde finale kalan 8 lisenin katılımıyla liseler arası matematik yarışması gerçekleşti. Ankara Fen Lisesi’nin birinci olduğu yarışmada Özel Hoşdere Sınav Temel Lisesi ikinci, Özel Çağrı Fen Lisesi ise üçüncü oldu.


Bu yarışmaların temel bilimleri sevdirme amaçlı başlayan yarışma olduğunu söyleyen Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Tuncay Başkaya, yarışmanın bu yıl 9’uncusunun yapıldığını belrterek bunun yanında fizik ve kimya yarışmalarının da yapıldığını kaydetti. Yarışmaların yapılmasında temel iki amaçları olduğunu belirten Başkaya, ’’Temelde iki amacımız var. Birincisi Türkiye’de maalesef son yıllarda temel bilimlere gereken önem verilemedi. Biz bu noktaya dikkat çekmek istiyoruz, gençlere temel bilimleri sevdirmek istiyoruz ve toplumda temel bilimlerinin önemini vurgulamak istiyoruz. İkinci olarak da lise öğrencilerini üniversite ortamında toplayarak farklı liselerden öğrencilerin aynı ortamda bulunmalarını sağlamak istiyoruz ve onların arasındaki ilişkiyi arttırmalarını sağlamaya çalışıyoruz’’ ifadelerini kullandı.


Yarışmanın elemelerine 72 okulun başvurduğunu dile getiren Başkaya konuşmasını şöyle sürdürdü:


’’Bu yarışmaları bize öneren üniversitemizin Mütevelli Heyet Başkanlığı Yalçın Zaim, temel bilimlerin çok zayıf olduğunu, Türkiye’nin ilgi göstermemeye başladığını ve üniversite olarak bizim ilgi çekmemiz gerektiğini söyledi. Biz de matematikle başladık. 3 yıl matematik yarışmalarını yaptıktan sonra fizik ve kimyada da aynı yarışmalara başladık. Şu anda üç yarışma devam ediyor. Önce yazılı yarışmalar eleme olarak yapılıyor. Yazılı yarışmaların değerlendirilmesi yapıldıktan sonra final yarışması izleyicilerin huzurunda yapılıyor. Eleme yarışmasında da final yarışmasında da 10 soru soruyoruz. Eleme yarışmaları yazılı olduğu için izleyici huzurunda yapılmıyor. Bugün yapılan matematik yarışmasının elemelerine 72 okul başvurdu. 6 tanesi bazı nedenlerden dolayı gelemedi, 66 okul katıldı. Fizik ve kimyada da benzeri sayıda başvurular ve katılımlar gerçekleşti. Temel bilimler denilince aklımıza dört branş geliyor; fizik, kimya, biyoloji ve matematik. Bizim biyoloji bölümümüz yok ama kimya bölümü içinde biyolog arkadaşlarımız var. Onlar da ilerde buna katılmayı arzu ediyorlar ama alt yapımızın, öğrenci yapımızın o yönde biraz daha gelişmesini bekliyoruz.’’


Atılım Üniversitesi’nin sadece bilimsel çalışmalara önem vermediğini vurgulayan Başkaya, ’’Atılım Üniversitesi sadece bilimsel çalışmalara önem vermiyor. Temel bilimlere, tolumun eksik kalmış yönlerinin de parlamasına, onların hatırlanmasına katkıda bulunmaya çalışıyor. Bu amaçla yapılan yarışmalar bunun bir parçası ama bunun dışında da çalışmalar yapıyoruz. Örneğin birkaç hafta önce bir lisemiz bizden bir talepte bulundu. Öğrencilerini üniversitemize getirip, bizden İngilizce olarak ders anlatmamızı rica ettiler, biz de kabul ettik. 20-25 dakika ders yaptık, sohbet ettik. O öğrencilerin bir kısmı dün fizik yarışmasına katıldılar, bugün matematiğe geldiler. Birkaç tanesi de yarın kimya yarışmasında olacaklar. Diğer okullarımızın da böyle önerileri varsa memnuniyetle kabul ederiz’’ şeklinde konuştu.


Yarışmanın ardından öğrencilere madalya ve hediye takdim edildi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Devran Yüksel: “Türkiye saç ekimi turizminde Avrupa’da lider” Saç ekimi merkezlerinde elde edilen başarılı sonuçların, sağlık turizmi için Türkiye’yi tercih edenlerin sayısını her geçen gün artırdığını belirten Bank of Hair Saç Ekimi Merkezi Kurucusu Devran Yüksel, Türkiye’nin bu alanda Avrupa’daki üstünlüğünü hızla yükselttiğini kaydetti. Türkiye, özellikle son yıllarda sağlık turizminde Avrupa’nın merkezi konumuna geldi. Özellikle saç ekimi, yalnızca Avrupa değil Arap ülkeleri ve tüm dünyadan ziyaretçileri turizm ve sağlık amacıyla Türkiye’ye getiriyor. Bank of Hair Saç Ekimi Merkezi’nin kurucusu Devran Yüksel, Türkiye’nin saç ekimi konusundaki konumunu değerlendirdi. Yüksel; “Türkiye, hem kaliteli hizmet hem son teknoloji ekipmanları hem de deneyimli sağlık profesyonelleri ile donatılmış tesislere sahip. Bu başarının ve sağlık turizmindeki konumunun arkasında, kesinlikle bu kilit noktalar yatıyor. Saç ekimi merkezlerinde elde edilen başarılı sonuçlar, sağlık turizmi için Türkiye’yi tercih edenlerin sayısını her geçen gün artırıyor” dedi. "Saç ekimi için Türkiye’nin Avrupa’daki üstünlüğü hızla artıyor" Türkiye’de saç ekimi merkezlerinin, uluslararası standartlara göre hizmet verdiğinin altını çizen Yüksel, “Burada bir önemli etken de, dünya çapında tanınmış uzmanlar tarafından yönetilmeleri. Tabi ki, Türkiye’nin tarihi ve turistik zenginlikleri de sağlık turizmi için cazip bir destinasyon haline getiriyor" dedi. Hem teknik uzmanlık hem de bütçenin hastalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu vurgulayan Devran Yüksel; “Ülkemizdeki saç ekimi maliyetleri, Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça rekabetçi bir konumda. Bu da, Türkiye’yi saç ekimi ve sağlık turizmi için tercih edilen destinasyonlar listesinde ilk sıralara yükseltiyor. Türkiye’nin saç ekimi alanında Avrupa’da öncü olması, ülkenin sağlık turizmi sektöründeki büyümesini ve uluslararası alanda tanınırlığını artırmaya devam ediyor. Bu başarı, Türkiye’nin sağlık turizmi alanındaki potansiyelini ve küresel arenadaki rekabet gücünü de güçlendiriyor” şeklinde konuştu. “Nitelikli uzmanlar turistleri Türkiye’ye çekiyor” Genel olarak Türkiye’de isim yapmış saç ekim merkezlerinin temel taşının nitelikli ve profesyonel uzmanlardan oluşan ekipler olduklarını vurgulayan Devran Yüksel, “Türkiye’de yüzlerce saç ekim merkezi ile bu geniş coğrafyada en uygun seçimi yapmak çok zor olabilir. Bu noktada, hasta yorumlarını gözden geçirmek ve varsa öncesi-sonrası fotoğrafları inceleyerek karar vermek faydalı olabilir. Görsel kanıtlar ve hasta deneyimleri, elde edebileceğini sonuçlar ile ilgili gerçekçi bir beklenti sunabilir” şeklinde ifade etti.
Van Van Erek Beş Yıldız Hentbol Takımı play-off’ta Hentbol 1. Lig A grubunda mücadele eden Van Erek Beş Yıldız Hentbol Takımı, son hafta oynadığı Sivas maçını kazanarak play-off maçlarına gitmeyi garantiledi. Hentbol branşında Van ilini temsil eden Van Erek Beş Yıldız Hentbol Takımı’nın Antrenörü Müslüm Karaboğa, “Evimizde Sivas Hentbol Takımını yenerek play-off süper lige yükselme maçlarına gitmeyi garantiledik. Hiçbir maddi karşılık beklemeden terinin son damlasına kadar sahada aslanlar gibi mücadele eden sporcularıma ve teknik ekibime teşekkürü borç bilirim. Bu zorlu yolculuğumuzda bizlerle beraber olan ve desteklerini esirgemeyen başta Van Valimiz Ozan Balcı’ya, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’a, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ailesine, Hentbol İl Temsilcimize ve bizlere inanan herkese teşekkür ediyoruz. Play-off Van’ımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Takım kaptanı Azat Tanhan ise “3 yıldır Van’dayım ve Van Erek Beş Yıldız Hentbol Takımında oynuyorum. 3 yıldır Valimiz Ozan Balcı, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ve gençlik ve spor ailesi dışında kimse yanımızda olmadı. Biz bu coğrafyanın ve memleketin çocukları olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz ve yapıyoruz. Van’ın hentbol tarihine baktığınızda çok büyük bir başarı elde ettik. Bu başarıyı sadece kendimiz için değil, Van’ın tanıtımı için de önemli bir başarıdır. Bu başarıya ve bizlere sahip çıkılmasını istiyoruz” dedi.
Bolu Yalçın Koşukavak: "Play-off’a kalmak için mücadele ediyoruz" Boluspor Teknik Direktörü Yalçın Koşukavak, Göztepe deplasmanında zor bir maç oynayacaklarını belirterek, "Play-off’a kalmak için mücadele ediyoruz" dedi. Trendyol 1. Lig’de 39 puanla 7. sırada bulunan Boluspor, 7 maçlık yenilmezlik serisini sürdürme peşinde. Ligin 25. haftasında Boluspor, deplasmanda oynayacağı Göztepe mücadelesinin hazırlıklarına tesislerinde yaptığı antrenmanla devam etti. Teknik Direktör Yalçın Koşukavak yönetimindeki idman, ısınma hareketleriyle başladı. Güç ve kondisyon çalışmalarının ardından teknik-taktik çalışmalar da yapan Bolu ekibi, çift kale maçla antrenmanı tamamladı. Koşukavak: "İnşallah istediğimiz puanı alır geliriz" Göztepe deplasmanının zor bir deplasman olduğunu ifade eden Yalçın Koşukavak, "İkinci yarı itibarıyla iyi gidiyoruz. Göztepe zor bir deplasman. Kulübün Türkiye’de örnek olacak şekilde bir organizasyonu var. Yurt dışındaki ortaklıkla beraber çok planlı yapılanan, hem kulüp içi hem saha içi organizasyon güçlü, kadro kalitesi çok yüksek. Bir de ambiyans açısından belki de ligin en zor deplasmanlarından bir tanesi. Pazar günü saat 16.00’da iki taraf açısından çok önemli bir maç. Ambiyansı çok yüksek bir maç olacak. Hazırlıklarımıza devam ediyoruz. İnşallah, istediğimiz puanı alır geliriz" dedi. "Play-off’a kalmak için mücadele ediyoruz" Play-off mücadelesini sürdürmek için sahaya çıkacaklarını dile getiren Koşukavak, "Her geçen gün ligin zorluk derecesi artıyor. Maç sayısı azaldıkça hedefler belirginleşiyor. Biz o doğrultuda play-off’a kalmak için mücadele ediyoruz. Onun için oynayacağız ama zor. Oradan aşağıda da 3 tane takım var. Gençlerbirliği de orayı zorluyor. 4-5 takımın böyle kıyasıya mücadelesi var. Kadro kaliteleri de iyi. Zor bir lig oynuyoruz" diye konuştu.