SPOR - 01 Ağustos 2023 Salı 12:48

Avrupa’da ve Türkiye’de bir ilk: Teknoloji ve spor bir araya geliyor

A
A
A
Avrupa’da ve Türkiye’de bir ilk: Teknoloji ve spor bir araya geliyor

Ankara, Ekim ayında uluslararası iki önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. RUNKARA-Uluslararası Yarı Maratonu ve RUNKARA EXPO Spor ve Teknoloji Fuarı” 6-7-8 Ekim tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek.


Ankara’nın ilk uluslararası yarı maratonu olan ve dünyaca ünlü atletlerin de yer alacağı “RUNKARA - Uluslararası Yarı Maratonu” yaklaşık 6 bin elit, profesyonel ve amatör koşucuya ev sahipliği yapacak. RUNKARA EXPO “Spor ve Teknoloji Fuarı” ise spor ve teknolojiyi bir araya getirmesi ile Avrupa’da bir ilk olacak. Runkara Uluslararası Yarı Maratonu’na yurt dışında ve yurt içinden koşucuların yanı sıra birçok firma, koşu grubu, global maraton organizatörleri katılım gösterecek.


Runkara Expo Spor ve Teknoloji Fuarı 6-7-8 Ekim tarihlerinde ATO Congresium’da gerçekleşecek. Runkara Expo Spor ve Teknoloji Fuarı’nda profesyonel sporcularla söyleşiler düzenlenecek ve workshoplarda katılımcılarla buluşulacak. Üç gün sürecek bu etkinlikte sponsorların ve katılımcı markaların stantları kurulacak.Victoria Blyth: Tüm dünyanın ilgisini çekecek iki önemli organizasyona imza atacağız


Avrupa’da spor ve teknoloji fuarı adı altında düzenlenen ilk fuarın düzenleneceğini söyleyen Dazspor Kurucusu Victoria Blyth, “6 bin metrekarelik bir kapalı alanda gerçekleşecek. Hem Türkiye’nin çok iyi bilinmiş spor ve teknoloji markaları hem de dünyada iyi tanınmış firmalar burada olacak. 25 bin kadar ziyaretçi bekliyoruz. Aynı zamanda çeşitli spor federasyonları ve sivil toplum kuruluşları da bu fuarda yer alacak. Tüm hukuki ve resmi yeterlilikleri yerine getirdik” ifadelerini kullandı.


3 günlük bir fuarın düzenleneceğini hatırlatan Blyth, “Aynı zamanda fuar içindeki alanda etkileşimli bölgeler dediğimiz bölgeler olacak. Bunlar sadece çocuklar için değil, gençler ve yetişkinler için de kurulacak. Biz gerçekten Ankara’ya 3 günlük bir spor etkinliğini getirmek istedik. Ankara’nın spor takvimini değiştirmek istedik. Yani insanlar buraya gelsin, 3 gün boyunca sporla ilgilensin. Her yıl Runkara’yı düzenleyerek spora ve sağlığa katkıda bulunalım istiyoruz. Dolayısıyla fuar ve yarı maratonun aynı zamanda Ankara’nın turizm ve spor kültürüne de çok büyük katkısının olacağını düşünüyoruz. İlk başta amatör, profesyonel ve elit olmak üzere 3 bin 500 koşucu ile bu maratonu düzenlemeyi amaçlıyoruz. 3 yıl içinde de koşucu sayısını 10 bine çıkarmak istiyoruz. Çok iyi bir ekibimiz var. Başarının kilit noktası bir ekip çalışmasının yapılıyor olması. Sizinle hem yarışın başlangıcında hem de bitişinde olacağız” diye konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Dursun Özbek: “Milli takımın morale ihtiyacı var” Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Milli Takımı yönetenler şu anda eleştiriliyor. Böyle yapmayalım. Çünkü milli takımımız çarşamba günü Çekya ile çok önemli bir maça çıkacak ve morale ihtiyaçları var. Bu nedenle bence Çekya maçının sonucunu beklemek lazım” dedi. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, bir dizi ziyarette bulunmak için geldiği Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, Kuşadası Kaymakamı İbrahim Keklik ve Belediye Başkanı Ömer Günel ile birlikte Kuşadası Galatasaraylılar Derneği üyelerinin düzenlediği toplantının konuğu oldu. Toplantı öncesinde sarı-kırmızılı taraftarlar Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’e yoğun ilgi gösterdi. Minik taraftarların forma imzalatabilmek için sıraya girdiği etkinlikte Özbek, dernek üyeleri ve Galatasaraylı taraftarların sorularını yanıtladı. “Takımın omurgasını koruyup nokta transferler yapacağız” Sarı-kırmızılı takımın dış transferde izlediği politikayla alakalı da açıklama yapan Dursun Özbek, “Konuyla ilgili Perşembe günü bir toplantı yapacağız. Bazı eksiklerimiz var. Özellikle 2, 8 ve 10 numarada transfer yapmayı düşünüyoruz. Kanat transferleri için yine yerli oyuncularla görüşüyoruz. Yabancı transferinde sınırlamalar geldiği için elimizde satmamız gereken oyuncular da var. Transfer açısından zor bir sene olacak. Avrupa Kupası’nın devam ediyor olması da transferi yavaşlattı. Herkes turnuvadaki oyuncu performanslarına göre transfer yapmayı planlıyor. Biz de temaslarımızı sürdürüyoruz. Takımın omurgasını koruyup, nokta transferler yapacağız. Takımın iskeletini bozmadan takviyeler yaparak önümüzdeki sene yine şampiyon olacağız” diye konuştu. “Sonucu beklemek lazım” Toplantıda milli takımın 2024 Avrupa Şampiyonası’nda Çekya ile çarşamba günü oynayacağı gruptaki son maça değinen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Milli takımı yönetenler şu anda eleştiriliyor. Böyle yapmayalım. Çünkü milli takımımız Çekya ile çok önemli bir maça çıkacak ve morale ihtiyaçları var. Bu nedenle bence alınacak sonucu beklemek lazım. Ben buradan milli takımımızda oynayan tüm oyucularımıza başarılar diliyorum. Bizi gururlandırmaları için moralli olmaları lazım. İnşallah Çekya maçında başarılı bir sonuç alıp bir üst tura da çıkacağımızı düşünüyorum” dedi. “Birkaç ay içerisinde Bankalar Birliği’nden çıkmış olacağız” Galatasaray’da göreve seçildiğinde ilk önce takımın finansal yapısını düzeltme sözü verdiğini hatırlatan Özbek, “Bundan 6 yıl önce, ’Gelin borç yükünden çıkalım, sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşalım, onun ardından da sürdürülebilir sportif başarı gelecektir’ demiştim. Bu anlamda önümüzdeki birkaç ay içerisinde Bankalar Birliği’nden çıkmış olacağız ve Galatasaray’ın finansal yapısı mükemmel bir hale gelecek. Benim 6 senedir söylediğimi Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bugün söylemeye başladı. İşte aramızdaki fark bu” ifadelerini kullandı.