EKONOMİ - 07 Ekim 2023 Cumartesi 14:16

Gayrimenkul Uzmanı Şule Duman yeni kentsel dönüşüm projesinin son detaylarını açıkladı

A
A
A
Gayrimenkul Uzmanı Şule Duman yeni kentsel dönüşüm projesinin son detaylarını açıkladı

Gayrimenkul Uzmanı Şule Duman, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin kentsel dönüşüm açıklamaları sonrasında konuyla ilgili detayları açıklarken, bundan sonraki süreçte mülk sahiplerinin üçte ikisinin değil, yarısından bir fazlasının rızasının yeterli olacağını söyledi.


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yeni yasama yılı çalışmalarının başlamasıyla dikkatler ana gündem maddelerinden biri olan kentsel dönüşüm düzenlemesine çevrildi. Özellikle deprem bölgesi olarak kabul edilen İstanbul’da kentsel dönüşümün akıbeti merak edilirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili uzun zamandır çalışmalar yapan Gayrimenkul Uzmanı Şule Duman, Bakan Özhaseki’nin açıklamaları üzerine kentsel dönüşüm yasasındaki düzenlemeler hakkında konuştu. TBMM’de AK Parti Grubu’nun üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeler hakkında en önemli değişikliklerden birinin mülk sahipleri rızasındaki çoğunluğun değişmesi olduğunu dile getiren Duman, “Şu an yürürlükte olan yasada mülk sahiplerinin üçte ikisinin rıza göstermesi gerekiyor ancak yeni düzenleme ile bu gereklilik ortadan kaldırılacak. Yeni düzenlemeye göre mülk maliklerinin yüzde 50+1’inin, yani yarısından bir fazlasının rıza göstermesi yeterli olacak ve böylece kentsel dönüşümün hız kazanması için en önemli adımlardan birisi atılacak” dedi.“Yüzde 50+1 çok önemli ama tek başına yeterli olmayabilir”


Yeni kentsel dönüşüm düzenlemesiyle özellikle deprem bölgelerindeki değişimin çok önemli olduğunu dile getiren Gayrimenkul Uzmanı Şule Duman, AK Parti Grubu’nun sürecin hızlandırılabilmesi için çeşitli çalışmalar yaptığını söyledi. Yeni düzenleme ile yürürlüğe gireceği öngörülen yüzde 50+1 projesinin sürecin hızlanmasında çok önemli olduğunu dile getiren Duman, “Yürürlükte olan kentsel dönüşüm yasasında bir binanın projeye dâhil edilmesi için kat maliklerinin üçte ikisinin rıza göstermesi gerekiyor. Açıkçası bu durum süreci aşırı derecede yavaşlatıyor çünkü tebligat kanununun da devreye girmesiyle üçte ikiye ulaşmak zaman alıyor. Bu sebeple yeni düzenlemede çok önemli bir etken olan çoğunluk kararının devreye girmesi bekleniyor. Yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeye göre artık mülk sahiplerinin salt çoğunluğu devreye girecek. Yani üçte ikiyi yakalamak yerine kat maliklerinden yarısında 1 fazlası rıza gösterirse kentsel dönüşüm onaylanacak. Daha açık konuşmak gerekirse 20 daireli bir apartmandaki hak sahiplerinin 11’i rıza gösterirse bu sayı yeterli olacak. Bu düzenleme, özellikle İstanbul gibi kalabalık ve deprem riski taşıyan kentlerde kentsel dönüşümün hızını önemli derecede arttıracak ama maalesef tek başına yeterli olmayabilir. Çünkü karara itiraz edenlerin başvuracağı hukuki durumları, kira yardımlarının vatandaşın talebini karşılayıp, karşılamayacağı ve Tebligat Kanunu’nun yükümlülükleri süreçte hızlanmanın önüne geçebilir. Açıkçası ekonomik planlamanın tam anlamıyla çözülmediği durumda yüzde 50+1 düzenlemesinin getirdiği hızlanma süreci, istenilen boyutta olmayabilir. İstanbul’a baktığımızda üçte iki çoğunluk kararının alınmadığı riskli binalar, birden fazla hak sahibinin olduğu ve dava sürecinde bulunan daireler hatta yıkılmış, arsa konumunda olan araziler var. Burada resmi tebligat yapılmadığı takdirde uygulama başlatılamıyor. Zaten birden fazla kişinin hak sahibi olduğu mülkiyetlerde ortaklığın giderilmesi çok önemlidir. Bundan sonra yüzde 50+1 düzenlemesinin daha işe yarar bir hale gelmesi için Tebligat Kanunu’nun da devreye girmesi bekleniyor. Yeni düzenlemede e-Devlet uygulaması üzerinden sürecin hızlandırılacağı söyleniyor, bu şekilde yapıldığı takdirde düzenlemenin faydalı ve hızlı olacağını düşünüyorum” dedi.


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Adıyaman Şehitlerin kabrine karanfil bırakıldı 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü nedeniyle şehitlik ziyaret edilerek, dualar edildi. Adıyaman Valisi Osman Varol, Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ahmet Aydın, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kelleş, milletvekilleri, kurum müdürleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda kişi şehitliği ziyaret etti. Müftülük görevlileri tarafından okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından İl Müftüsü Mevlüt Haliloğlu tarafından ise dua okundu. Şehitlik ziyaretinde davetliler şehitlerin kabrine karanfil bırakarak, şehit yakınlarıyla başsağlığı dileklerini iletti. Şehitlik ziyaretinin ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar Yenipınar Camiinde düzenlenen mevlit programına katıldı. Burada şehitler için düzenlenen mevlit programında şehitler için Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi. Okunan mevlit programı sonrası vatandaşlara pilav ikramı yapıldı. 15 Temmuz Hain Darbe Girişimiyle ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ahmet Aydın, “Şunu da gördü herkes, tüm dünyaya örnek teşkil etti. Bu milletin ne kadar büyük bir millet olduğunu, içerden ve dışardan yönelen tehditlere karşı nasıl bir ve beraber hareket ettiğini, birliktelikle birlikte nasıl bu tehditlerin bu tehlikeleri bertaraf ettiğini bütün bir dünyaya büyük bir örnek olarak gösterdi bu aziz millet, gerçekten. Dünyaya örnek teşkil etti gerçekten. Darbelerin yapılamayacağını artık sadece demokrasiyle, seçimle, sandıkla ancak yönetimlerin el değiştirebileceğini herkese gösterdi. Bu örnekle birlikte işte Güney Amerika’da, Afrika’da zaman zaman darbeler oluyor. Artık darbeler tarihe karışacak çünkü artık bir darbe girişimi esnasında bütün dünya şunu gördük ki bu ülkenin insanları, halkı, milleti bir araya geldiğinde, birlikte hareket ettiğinde ne top, ne tüfek sindiremiyor onları” dedi. Adıyaman Milletvekili Mustafa Alkayış ise konuşmasında, “Bu kadar yüksek bir saldırıya karşı son teknolojik araçların, uçakların, tankların işgal hareketine karşı milletimizin selalarla, ezanlarla, tekbirlerle kendi iradesine sahip çıkmış olması son derece kıymetli” diye konuştu.
Adana 15 Temmuz Şehitleri için Saimbeyli’de fidanlar toprakla buluştu 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri adına Saimbeyli ilçesinde önce şehitlik ziyaret edilerek dua edildi ardından yüzlerce fidan toprakla buluştu. Saimbeyli Kaymakamlığı, Belediye ve orman işletme müdürlüğü ve ilçe protokol üyeleri 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi günü etkinlikleri çerçevesinde Saimbeyli Obruk mevkiinde 150 fidan şehitler için toprakla buluşturarak hatıra ormanı oluşturuldu. 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü etkinlerinde ilçe Kaymakam Emre Açar, Belediye Başkanı Mahmut Dal, Orman İşletme Müdürü Ayhan Uyaroğlu, Şehit Aileleri ve ilçe protokol üyeleri ilçe şehitliğini ziyaret ederek dua etti. Ardından Obruk mevkiinde orman işletme müdürlüğü tarafından hazırlanan 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanına 150 fidan toprakla buluşturuldu. İlçe Kaymakamı Emre Açar, "15 Temmuz’da bir daha ülkemizde kimsenin milli birliğimize göz dikemeyeceğinin tarihi örneklerinden biri verildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir bireyi bu vatan için nasıl fedakarca mücadele ettiğini canından vazgeçip vatanından vazgeçmediğini tüm dünya görmüş oldu. Şehitlerimizi rahmet ile anıyor gazilerimize bir kez daha şifa diliyoruz” dedi. Belediye Başkanı Mahmut Dal, Saimbeyli’nin milli mücadele yıllarından bu yana verdiği destansı mücadele ile vatanperver insanlarının Toroslardan Anadolu’ya koştuğu vatan için canlarından vazgeçtiğini ve destanlar anıldığını ifade ederek, “Ülkemizde 100 yıl önce oynanan oyunlar ile 8 yıl önce oynan oyunlar aynı. Bu vatan tehlikeye girerse bu oyunu dün de bugün de yarında bozacağız" diye konuştu.
Adıyaman Şehitlerin kabrine karanfil bırakıldı 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü nedeniyle şehitlik ziyaret edilerek, dualar edildi. Adıyaman Valisi Osman Varol, Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ahmet Aydın, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kelleş, milletvekilleri, kurum müdürleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda kişi şehitliği ziyaret etti. Müftülük görevlileri tarafından okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından İl Müftüsü Mevlüt Haliloğlu tarafından ise dua okundu. Şehitlik ziyaretinde davetliler şehitlerin kabrine karanfil bırakarak, şehit yakınlarıyla başsağlığı dileklerini iletti. Şehitlik ziyaretinin ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar Yenipınar Camiinde düzenlenen mevlit programına katıldı. Burada şehitler için düzenlenen mevlit programında şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti okunarak dualar edildi. Okunan mevlit programı sonrası vatandaşlara pilav ikramı yapıldı. 15 Temmuz Hain Darbe Girişimiyle ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ahmet Aydın, “Şunu da gördü herkes, tüm dünyaya örnek teşkil etti. Bu milletin ne kadar büyük bir millet olduğunu, içerden ve dışardan yönelen tehditlere karşı nasıl bir ve beraber hareket ettiğini, birliktelikle birlikte nasıl bu tehditlerin bu tehlikeleri bertaraf ettiğini bütün bir dünyaya büyük bir örnek olarak gösterdi bu aziz millet, gerçekten. Dünyaya örnek teşkil etti gerçekten. Darbelerin yapılamayacağını artık sadece demokrasiyle, seçimle, sandıkla ancak yönetimlerin el değiştirebileceğini herkese gösterdi. Bu örnekle birlikte işte Güney Amerika’da, Afrika’da zaman zaman darbeler oluyor. Artık darbeler tarihe karışacak çünkü artık bir darbe girişimi esnasında bütün dünya şunu gördük ki bu ülkenin insanları, halkı, milleti bir araya geldiğinde, birlikte hareket ettiğinde ne top, ne tüfek sindiremiyor onları” dedi. Adıyaman Milletvekili Mustafa Alkayış ise konuşmasında, “Bu kadar yüksek bir saldırıya karşı son teknolojik araçların, uçakların, tankların işgal hareketine karşı milletimizin selalarla, ezanlarla, tekbirlerle kendi iradesine sahip çıkmış olması son derece kıymetli” diye konuştu.