SAĞLIK - 08 Şubat 2024 Perşembe 09:46

Lösemiye yakalanan anne oğlunun kök hücre bağışı ile hayata tutundu

A
A
A
Lösemiye yakalanan anne oğlunun kök hücre bağışı ile hayata tutundu

Ankara’da akut miyeloid lösemi (AML) teşhisi konulan ve tam uyumlu donör bulunamayan 65 yaşındaki Özaltın Gömeli, oğlundan yapılan yüzde 50 uyumlu kök hücre nakli ile sağlığına kavuştu. Anne Özaltın Gömeli, “Ben oğluma can verdim, o da beni dünyamıza kavuşturdu” dedi.


Özaltın Gömeli, 2022 yılında lösemi teşhisi konulunca ailesiyle beraber kapsamlı bir tedavi ve uzman hekim arayışına girdi. Tavsiye üzerine Koru Hastanesi Hematoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Osman İlhan’a ulaşan Gömeli’nin tedavisine başlanarak, Ağustos 2022’de hastaneye yatışı yapıldı. Tam uyumlu donör bulunamaması ise aileyi zor bir kararın eşiğine getirdi. Türkkök ve Dünya Bankası’ndan yapılan taramalarda sonuç alamayan aile, umudu oğulları Ahmet Gömeli’ye bağladı. Yüzde 50 uyumlu donör olarak belirlenen Ahmet Gömeli’den yapılan kök hücre nakli, tedavinin dönüm noktası oldu.


Tavsiye üzerine bir hafta sonu Prof. Dr. Osman İlhan’a ulaştıklarını belirten Özaltın Gömeli, hafta sonu olmasına rağmen Prof. Dr. İlhan’ın aynı gün muayene ve biyopsi işlemlerini gerçekleştirdiğini, hızlı bir şekilde tanı koyarak tedavi sürecini başlattığını söyledi. Oğlundan alınan kök hücre nakli ile sağlığına kavuştuğunu ifade eden Gömeli, “Ben oğluma can verdim, o da beni dünyamıza kavuşturdu” dedi.


Prof. Dr. Osman İlhan ise, hastanın kendilerine geldiğinde yaşadığı sağlık sorunlarını anlatarak, “Hastamızı tedavisinin kısa bir zamanda başlamaması halinde enfeksiyon ve kanama nedeniyle yaklaşık 1 aylık bir sürede kaybetme durumumuz bulunmaktaydı” diye konuştu.


Özaltın Gömeli’ye önce kemoterapiye başlandığını, daha sonra Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile akıllı ilaç tedavisi uygulandığını belirten İlhan, sözlerini şöyle sürdürdü:


“İlaç tedavisinden sonra yapılan kemik iliği biyopsisi kontrolünde hastalığın tamamen kaybolduğunu görmemize rağmen hastamıza kök hücre nakli yapılması gerekiyordu. Kemoterapi ile hastalığı yüzde 100 çözmemiz mümkün değildi. Kök hücre nakli için önce kardeşleri, sonra da çocuklarına bakıldı. Ancak aile içinde uygun bir donör bulunamadı. Daha sonra 1 milyon donör bulunan Türkkök ve 40 milyon donörün bulunduğu Dünya Bankası’ndan yapılan verici taramasından da olumlu sonuç alınamadı. Hastamızın oğlu Ahmet Gömeli’nin yüzde 50 uyumlu donör olması nedeniyle riskleri de hastamıza anlatarak kök hücre nakli gerçekleşti. Hematoloji Kliniğimizden Prof. Dr. Aynur Uğur Bilgin’le zor bir tedaviyi gerçekleştirdik. Hastamız 6 aylık bir tedavinin ardından sağlığına kavuşmuş oldu. Tedavinin başlangıcından itibaren kök hücre nakli dahil tüm tedavilerde hastadan herhangi bir ücret alınmadan SGK kapsamında gerçekleştirildi. Kök hücre naklinden sonraki 100’üncü günde yapılan testlerde annenin hücrelerinin yüzde 100 oğlunun hücreleri olduğu gösterildi. Şimdi sağlıklı bir şekilde Eskişehir’den hastanemize bizleri ziyarete gelmelerini görmek büyük mutluluk verici.”Lösemiye yakalanan anne oğlunun kök hücre bağışı ile hayata tutundu

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul THY’den açıklama: "Küresel çapta yaşanan teknik aksaklık büyük ölçüde giderildi" Yazılım sisteminin küresel çapta aksamasının ardından birçok havalimanında uçuşlar durduruldu. Sıkıntıdan kaynaklı gün içinde iç ve dış hat olmak üzere toplam 84 seferini iptal eden Türk Hava Yolları’ndan (THY) teknik aksaklıkların büyük ölçüde giderildiğine dair açıklama yapıldı. Siber güvenlik firması Crowdstrike’ın yazılımından kaynaklı dünya çapında havayolu şirketleri başta olmak üzere bankacılık, acil durum hizmetleri gibi pek çok sektör olumsuz etkilendi. Kısa süre içinde neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan küresel çaptaki sıkıntı birçok havayolu şirketini zorlarken sistemi de durma noktasına getirdi. Havalimanlarında uçuşlar durdurulurken gün içinde tüm dünyada binden fazla uçuş iptal edildi. İstanbul Havalimanı ise bu süreçten en az etkilenen meydanlardan biri olarak dikkat çekti. Gün içinde iç ve dış hat olmak üzere toplam 84 seferini iptal eden Türk Hava Yolları, iptal olan seferlerin yolcularına ilave haklar tanıyacağına dair paylaşıma bulunmuştu. THY’den yapılan son açıklamada ise, "Küresel çapta yaşanan teknik aksaklık büyük ölçüde giderilmiştir. Tüm birimlerimiz, operasyonlarımızın normal seyrine dönmesi için hız kesmeden çalışmalarına devam etmektedir. Uçuşlarınız ile ilgili değişiklik ve iade işlemlerinizi web sitemiz veya mobil uygulamamız üzerinden yapabilirsiniz" denildi.
Antalya Finike Belediye Başkanı Geyikçi: "Ötanazi yerine barınakların koşullarının güçlendirilmesine destek verilmeli" Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) görüşülen Hayvanları Koruma Yasası hakkında yapılması düşünülen değişikliğin bir canlının yaşam hakkının elinden alınması olduğunu dile getirerek, “Biz ilçemizde yaşayan her canlının yaşam haklarının normal olmayan yollarla elinden alınmasına sonuna kadar karşıyız” dedi. TBMM tarafından görüşülen Hayvanları Koruma Yasası’nda planlanan değişikliğe karşı çıktıklarını belirten Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, sokak hayvanlarının yaşam haklarının ötanazi yöntemi ile alınmasının insanlık dışı bir uygulama olduğunu ifade ederek, “Sokak hayvanları ile ilgili yaşanan sorunun çözümü hayvan dostlarımızın ötanazi yapılarak yaşam haklarının alınması olmamalıdır. Bu sorunun çözümü hayvan ticaretinin önüne geçilmesi, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi konusunda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması ve belki de en önemlisi belediyelerin hayvan barınaklarının koşullarının düzeltilmesi ve yeni barınakların inşa edilebilmesi için merkezi hükümet tarafından destek verilmesidir. Daha büyük ve şartları çok daha iyi oluşturulmuş hayvan barınaklarının inşası için orman arazilerinden belediyelere tahsis edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte belediyelerimize maddi olarak destek olunmalı, verilen destekler artırılmalıdır" dedi. "Belediyeler desteklenmeli" Özellikle belediyelere ait barınakların koşullarının güçlendirilmesi ve yeni barınakların yapılabilmesi konusunda verilecek olan desteğin önemine değinen Geyikçi, "Belediyeler olarak kendi bütçelerimiz içerisinden yaptığımız harcamaların dışında hayvan severlerimizden aldığımız desteklerle patili dostlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Ancak sorunun çözümü önümüze ötanazi olarak gelirse Finike Belediyesi olarak buna karşı çıkacağız. Çözüme bir canlının yaşam hakkını elinden alarak değil, ona daha iyi yaşam koşulları sunarak ulaşabiliriz. Finikeli vatandaşlarımıza da sokak hayvanlarımızı sahiplenme konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. İmkanı olan, bu konuda sorumluluk alabilecek hemşehrilerimizi bir patili dostumuzu sahiplenmeye davet ediyorum. İlçemizden ateşleyeceğimiz bir kıvılcım belki büyük bir ateşe dönüşecektir. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı destek olmaya, sahiplenmeye ve sokak hayvanlarımızın ötanazi yapılmaması için bizleri desteklemenizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Geyikçi açıklamasını sosyal medyadan da paylaşarak Finikeli vatandaşlardan destek istedi.