YEREL HABERLER - 17 Mart 2016 Perşembe 15:15

Büyükşehir'de Halk Sağlığı Toplantıları Devam Ediyor

A
A
A
Büyükşehir'de Halk Sağlığı Toplantıları Devam Ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kalp damar hastalıkları bilgilendirme toplantısında konuşan Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, aort damarı hastalıklarını içimizdeki saatli bombaya benzetti.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, halk sağlığı toplantıları ile vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda saniyeler içerisinde ölüme sebep olan kalp damar hastalıkları üzerine bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleşen toplantıya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Gölbaşı konuşmacı olarak katıldı. Gölbaşı aort damar hastalıklarını saatli bombaya benzeterek aort damar yırtılmaları hakkında Antalyalıları uyardı.
YÜKSEK TANSİYONA DİKKAT
Kalbin gönderdiği temiz kanı taşıyan ana atardamara aort denildiğini, bu damarda gelişen problemlerin hayati tehlikeye yol açtığını belirten Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, aort damar hastalıklarının tüm damarlarda meydana gelebilmekle birlikte en sık aorta (vücudu besleyen ana atardamar) beyin damarlarında, diz atardamarında, barsak ve dalak damarlarında görülebildiğini ifade etti. Gölbaşı, “Anevrizmaya hipertansiyon, genetik nedenler, damar sertliği ve aort kapakçığının iki yapraklı olması neden oluyor. Yüksek tansiyon çok önemlidir. Tansiyon hastası iseniz ilaç tedavisi düzgün uygulayıp, yağlı yiyeceklerden uzak durursanız ölümcül sonuçlardan kurtulabilirsiniz” dedi.
BÜTÜN ORGANLARI ETKİLER
Ailesinde damar genişlemesi bulunanların ve uzun yıllar sigara içen 60 yaş üstü vatandaşların damar genişlemesi yönünden mutlaka muayene edilmesinin gerektiğini dile getiren İlhan Gölbaşı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Aort damarlarında gelişen problemler bütün organlarımızı yani hayatımızı etkiler. Aort damarlarındaki balonlaşmalar da toplumda sık görülen bir problemdir. Ama kimse bunu fark edemiyor. Genelde aniden gelişerek balonlaşan damar birden yırtılıyor. Bu şekilde hastaların yüzde 90’ı kaybediliyor. Hastanemize bu şikayetle kaldırılan hastaların yüzde 50’si kaybediliyor. Çok nadir hasta, tesadüfen hastalığın saptanması ile kurtulabiliyor.”
Damar yırtılmasının önüne geçmek için vatandaşlara yılda bir kez EKO çektirmelerini tavsiye den Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, “Yılda bir kez EKO çektirin, ultrason çektirin ve ilaçlarınızı düzenli kullanın. Böyle basit bir şeyle ölümcül sonuçların önüne geçilebilir. Bir de bitkisel ilaçlardan uzak durun, tıbbın önerdiği ilaçları kullanın” önerisinde bulundu.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Adıyaman Ercan Öncebe mazbatasını alarak göreve başladı AK Parti’den Adıyaman Tut Belediye Başkanlığını kazanan Ercan Öncebe mazbatasını alarak, göreve başladı. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Tut Belediye Başkanlığını kazanan Ercan Öncebe mazbatasını aldı. Gölbaşı Adliyesi’nde İlçe Seçim Kurulu yetkililerinden, partililer ile birlikte mazbatasını alan Ercan Öncebe, Tut Belediyesi’ne giderek görevi devraldı. AK Parti İl Başkanı Emrah Erkan Bulucu ve başkan yardımcılarının da katıldığı törende, mevcut Belediye Başkanı Mehmet Kılıç, başkanlık mührünü Ercan Öncebe’ye teslim etti. Görev devir teslim töreninde Mehmet Kılıç, Ercan Öncebe’ye başarılar dileyerek, borçsuz bir belediye bıraktığını dile getirdi. Ercan Öncebe ise bu güne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı Mehmet Kılıç’a teşekkür ederek, “Bizlere destek veren vermeyen tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum. Bu güne kadar siyaset yaptık. Bundan sonra hizmet sunmanın gayretinde olacağız” dedi. Mehmet Kılıç ve Ercan Öncebe bir birlerine karşılıklı çiçek takdim etti. Daha sonra Ercan Öncebe, Mehmet Kılıç’ı aracına kadar uğurladı. AK Parti İl Başkanı Emrah Erkan Bulucu ve Ercan Öncebe, belediye meclis üyelerine mazbatalarını takdim etti. Başkan Bulucu, Tut Belediyesi’ni AK belediyecilik ile buluşturduklarını ve Ercan Öncebe’nin güzel hizmetler yapacağına inandığını söyledi.