YEREL HABERLER - 17 Mart 2016 Perşembe 15:15

Büyükşehir'de Halk Sağlığı Toplantıları Devam Ediyor

A
A
A
Büyükşehir'de Halk Sağlığı Toplantıları Devam Ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kalp damar hastalıkları bilgilendirme toplantısında konuşan Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, aort damarı hastalıklarını içimizdeki saatli bombaya benzetti.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, halk sağlığı toplantıları ile vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda saniyeler içerisinde ölüme sebep olan kalp damar hastalıkları üzerine bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleşen toplantıya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Gölbaşı konuşmacı olarak katıldı. Gölbaşı aort damar hastalıklarını saatli bombaya benzeterek aort damar yırtılmaları hakkında Antalyalıları uyardı.
YÜKSEK TANSİYONA DİKKAT
Kalbin gönderdiği temiz kanı taşıyan ana atardamara aort denildiğini, bu damarda gelişen problemlerin hayati tehlikeye yol açtığını belirten Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, aort damar hastalıklarının tüm damarlarda meydana gelebilmekle birlikte en sık aorta (vücudu besleyen ana atardamar) beyin damarlarında, diz atardamarında, barsak ve dalak damarlarında görülebildiğini ifade etti. Gölbaşı, “Anevrizmaya hipertansiyon, genetik nedenler, damar sertliği ve aort kapakçığının iki yapraklı olması neden oluyor. Yüksek tansiyon çok önemlidir. Tansiyon hastası iseniz ilaç tedavisi düzgün uygulayıp, yağlı yiyeceklerden uzak durursanız ölümcül sonuçlardan kurtulabilirsiniz” dedi.
BÜTÜN ORGANLARI ETKİLER
Ailesinde damar genişlemesi bulunanların ve uzun yıllar sigara içen 60 yaş üstü vatandaşların damar genişlemesi yönünden mutlaka muayene edilmesinin gerektiğini dile getiren İlhan Gölbaşı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Aort damarlarında gelişen problemler bütün organlarımızı yani hayatımızı etkiler. Aort damarlarındaki balonlaşmalar da toplumda sık görülen bir problemdir. Ama kimse bunu fark edemiyor. Genelde aniden gelişerek balonlaşan damar birden yırtılıyor. Bu şekilde hastaların yüzde 90’ı kaybediliyor. Hastanemize bu şikayetle kaldırılan hastaların yüzde 50’si kaybediliyor. Çok nadir hasta, tesadüfen hastalığın saptanması ile kurtulabiliyor.”
Damar yırtılmasının önüne geçmek için vatandaşlara yılda bir kez EKO çektirmelerini tavsiye den Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, “Yılda bir kez EKO çektirin, ultrason çektirin ve ilaçlarınızı düzenli kullanın. Böyle basit bir şeyle ölümcül sonuçların önüne geçilebilir. Bir de bitkisel ilaçlardan uzak durun, tıbbın önerdiği ilaçları kullanın” önerisinde bulundu.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ordu Başkan Güler: “Akkuş Fasulyesine Avrupa Birliği coğrafi işaret almak için çalışmalar yapılıyor” Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Akkuş Şeker Fasulyesini dünyaya tanıtmak için çalışma başlattıklarını belirterek, “Gerçekten dünyanın en iyi fasulyesi. Avrupa Birliği’nde coğrafi işaret almak için çalışmalar yapılıyor. Bu sayede artık dünya da tanımış olacak” dedi. Büyükşehir Belediye başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in destekleriyle Akkuş Şeker Fasulyesi Paketleme Tesisi üretim kapasitesini her geçen gün arttırarak geniş çaplı bir pazara ulaştı. Başkan Güler’in öncüsü olduğu çalışmalarla pazar alanı genişleyen fasulye bugün zincir marketlerde yerini alan marka değeri yüksek bir ürün haline geldi. Kendine has tadı, aroması ve kokusuyla dikkat çeken ve Türk Patent Enstitüsü tarafından ’coğrafi işaret’ olarak tescillenen Akkuş şeker fasulyesi için yeni sezon fasulye ekimi başladı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ilçenin Ceyhanlı Mahallesi’nde üreticiler ile birlikte tarlada fasulye ekti. “Akkuş Şeker Fasulyesini dünya tanıyacak” Fasulyenin ekim töreninde konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, hem üretiminin hem de pazar payının arttırılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Güler, “Yaptığımız çalışmalarla Akkuş Şeker Fasulyesi adıyla yeni bir marka ortaya çıktı. Şu anda üretimi yapılandan iki kat daha boş alan var, 14 bin dekar boş alan var. Buraları da üretime kazandırınca üretim katlanacak. Bunun alımını biz yapacağız. Özel sektörden de almak için sıraya girenler var. Daha önceleri paketleme tesisini de yapmıştık. Önümüzdeki günlerde Ankara’da Cumhurbaşkanımız ve Tarım Bakanımız birlikte olacağız. Orada da Akkuş’un fasulyesini anlatacağım. Bu iş birazda tanıtım ile oluyor. Gerçekten dünyanın en iyi fasulyesi. Avrupa Birliğinde coğrafi işaret almak için çalışmalar yapılıyor. Bu sayede artık dünya da tanımış olacak” diye konuştu. Programda konuşan Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ve Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya da yaptıkları konuşmada tarıma verdiği destekler dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerini iletti. Yapılan konuşmaların ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve protokol üyeleri tarafından tohumlar Akkuş’un bereketli topraklarıyla buluşturuldu.