İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Büyükşehir'de Halk Sağlığı Toplantıları Devam Ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kalp damar hastalıkları bilgilendirme toplantısında konuşan Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, aort damarı hastalıklarını…

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kalp damar hastalıkları bilgilendirme toplantısında konuşan Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, aort damarı hastalıklarını içimizdeki saatli bombaya benzetti.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, halk sağlığı toplantıları ile vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda saniyeler içerisinde ölüme sebep olan kalp damar hastalıkları üzerine bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleşen toplantıya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Gölbaşı konuşmacı olarak katıldı. Gölbaşı aort damar hastalıklarını saatli bombaya benzeterek aort damar yırtılmaları hakkında Antalyalıları uyardı.
YÜKSEK TANSİYONA DİKKAT
Kalbin gönderdiği temiz kanı taşıyan ana atardamara aort denildiğini, bu damarda gelişen problemlerin hayati tehlikeye yol açtığını belirten Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, aort damar hastalıklarının tüm damarlarda meydana gelebilmekle birlikte en sık aorta (vücudu besleyen ana atardamar) beyin damarlarında, diz atardamarında, barsak ve dalak damarlarında görülebildiğini ifade etti. Gölbaşı, “Anevrizmaya hipertansiyon, genetik nedenler, damar sertliği ve aort kapakçığının iki yapraklı olması neden oluyor. Yüksek tansiyon çok önemlidir. Tansiyon hastası iseniz ilaç tedavisi düzgün uygulayıp, yağlı yiyeceklerden uzak durursanız ölümcül sonuçlardan kurtulabilirsiniz” dedi.
BÜTÜN ORGANLARI ETKİLER
Ailesinde damar genişlemesi bulunanların ve uzun yıllar sigara içen 60 yaş üstü vatandaşların damar genişlemesi yönünden mutlaka muayene edilmesinin gerektiğini dile getiren İlhan Gölbaşı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Aort damarlarında gelişen problemler bütün organlarımızı yani hayatımızı etkiler. Aort damarlarındaki balonlaşmalar da toplumda sık görülen bir problemdir. Ama kimse bunu fark edemiyor. Genelde aniden gelişerek balonlaşan damar birden yırtılıyor. Bu şekilde hastaların yüzde 90'ı kaybediliyor. Hastanemize bu şikayetle kaldırılan hastaların yüzde 50'si kaybediliyor. Çok nadir hasta, tesadüfen hastalığın saptanması ile kurtulabiliyor.”
Damar yırtılmasının önüne geçmek için vatandaşlara yılda bir kez EKO çektirmelerini tavsiye den Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, “Yılda bir kez EKO çektirin, ultrason çektirin ve ilaçlarınızı düzenli kullanın. Böyle basit bir şeyle ölümcül sonuçların önüne geçilebilir. Bir de bitkisel ilaçlardan uzak durun, tıbbın önerdiği ilaçları kullanın” önerisinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.