YEREL HABERLER - 16 Nisan 2012 Pazartesi 10:38

TÜRK ZEYTİNYAОININ ULUSLARARASI GURURU

A
A
A
TÜRK ZEYTİNYAОININ ULUSLARARASI GURURU

Son günlerde tağşiş tartışmalarıyla gündeme gelen Türk Zeytinyağı Sektörü, bu kez uluslararası bir başarıyla sesini duyurdu. Türk Zeytinyağı Sektörü`nün uluslararası etkinliklerde tanıtım faaliyetlerini yürüten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Olive Japan 2012 Uluslararası Zeytinyağı Yarışması`nda panelist ve jüri üyesi olarak Türkiye`yi temsil edecek.
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Üyesi, yüzyıllardır zeytinyağı üretimi yapan Müderriszade Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti.`nin Ortağı olan Edremitli zeytin ve zeytinyağı üreticisi Ahmet Ertür, Türk zeytinyağı sektörünü uluslararası bir yarışmada temsil eden ilk isim olacak.
12-22 Nisan 2012 tarihleri arasında Japonya`da yapılacak olan Olive Japan 2012 etkinliğine Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken panelist olarak davet edildi.
Japon Tadımcılar Birliği tarafından organize edilen, Japonya`nın başkenti Tokyo`da gerçekleşecek olan zeytinyağı etkinliklerine, ZZTK Başkanı Metin Ölken`i temsilen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Üyesi ve zeytinyağı işine yaklaşık 150 yıl önce başlayan aile şirketleri Müderriszade Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti`nin ortağı olan Edremitli zeytin ve zeytinyağı üreticisi Ahmet Ertür katılacak.
Türk Zeytinyağı Sektörü`nün, geçtiğimiz yıllarda sadece numune gönderimleriyle katılım sağladığı uluslararası yarışmalara ilk kez panelist olarak davet aldıklarını belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Metin Ölken, ``Japonya 2010 yılından itibaren ZZTK`nın özellikle zeytinyağı ihracatı için hedef pazarları arasında yer alıyor. Fuar katılımları, tadım etkinlikleri, tanıtım seminerleri ve düzenlenen ticaret heyetleri ile yıllık 35 bin ton zeytinyağı ithal eden Japonya pazarından alınan payın arttırılmasını amaçlıyoruz. Japonya, ambalajlı zeytinyağı ihracatımızda da birinci sırada yer alıyor. Bu nedenlerden dolayı Japonya`yı zeytinyağımız için iyi bir pazar olarak görüyoruz`` dedi.
Türkiye`nin zeytinyağı ihracatında Japonya`nın payının 2007 yılında yüzde 5 iken, 2011 yılı sonunda yüzde 16`lık paya ulaştığını ifade eden Ölken, son olarak Mart ayında Japonya`da Foodex Gıda Fuarı kapsamında Türk Zeytinyağı Tanıtım ve Tadım Semineri düzenlediklerini, etkinliğe Japon gurmelerin büyük ilgi gösterdiğini, Japonya pazarına büyük önem verdiklerini vurguladı.
``HER BİR KATILIMCI İHRACATIMIZ İÇİN BİR KATKIDIR``
Olive Japan 2012 organizasyonuna ZZTK Başkanı Metin Ölken`i temsilen katılacak olan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Üyesi Ahmet Ertür, Olive Japan 2012 etkinliğinin önemini vurgulayarak: ``Türk Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü olarak Türk ürünlerinin kalitesini anlatmak ve dünyaya natürel zeytinyağlarımızı sunmak ve ihracatımızı arttırmak üzere bu gibi yarışmalara ve faaliyetlere ZZTK olarak katılma gayreti gösteriyoruz. Japonya`da yapılacak olan bu organizasyona 30 binden fazla ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Her bir katılımcı bizim zeytinyağı ihracatımız için bir katkıdır. Olive Japan 2012 etkinliği kapsamında yapılacak olan Uluslararası Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması`na katılım sağlayacak Türk zeytin ve zeytinyağı üreticilerimizle beraber orada Türk Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü`nü temsil edecek olmamızdan dolayı mutluyum`` diyerek görüşlerini belirtti.
Türkiye`nin ambalajlı zeytinyağı ihracatında Japonya`nın ilk sırada yer aldığına işaret eden Ertür, yarışmaya Türkiye`den de zeytinyağı firmalarının yarışmacı olarak katılacağını sözlerine ekledi.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Manisa Başkan Balaban Laleli pazar yerinde esnaf ve vatandaşı dinledi Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban haftasonu Laleli Pazar Yerinde esnaf ziyareti yaparak pazarcı ve vatandaşları dinledi. Halk Buluşmalarıla vatandaşları dinleyen Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, bir taraftan da esnafı ziyaret ederek taleplerini yerinde dinlemeye devam ediyor. Bu çerçevede Başkan Balaban hafta sonu Laleli Pazar Yerini ziyaret ederek esnafın taleplerini ve sıkıntılarını yerinde dinledi. Ziyarette Başkan Balaban’a Belediye Başkan Yardımcıları Emine Özge Arslan, Mehmet Mesut Doğan, Ali Gök, MAYEB Genel Müdürü Cahit Kaplan, Özel Kalem Müdürü Seyit Ali Özmen, Manisa Meyve Sebze ve Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Destan Bulgay, Laleli Muhtarı Yadigar Şahin ve 75. YıL Muhtarı Erhan Çavdarlı eşlik etti. Başkan Balaban’ı karşılayan Pazarcılar Odası Başkanı Destan Bulgay, pazarcılara verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Tezgahları tek tek gezen Belediye Başkanı Balaban esnafa iyi kazançlar dilerken, sıkıntı ve talepleri dinledi. Bir taraftan esnafı ziyaret eden Başkan Balan bir taraftan ise pazar yerine alışverişe gelen vatandaşlarla sohbet etti. İlçedeki pazaryerlerinin ve esnafın daha da gelişmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Başkan Balaban, "Halkımızın refahı ve ilçemizin kalkınması için var gücümüzle çalışıyoruz. Esnafımızın sorunları bizim sorunlarımızdır. Onların işlerini kolaylaştıracak, pazaryerinin daha da canlanmasını sağlayacak adımları atmaya devam edeceğiz" dedi. Esnaf ve vatandaşlar ise başkanın sahada olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, belediyenin hizmetlerinden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.
Ankara Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen: “Emekli hak ettiği şekilde yaşamaya devam etmelidir” Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, “Olması gereken hak ve kazanımlar, en kısa zamanda yerine getirilip, emekli hak ettiği şekilde yaşamaya devam etmelidir” dedi. Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, TÜİK’in açıkladığı verilere göre, memur emeklilerine yüzde 19,31, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 24,73 oranında artış yapılacağını, ancak en düşük emekli aylığı olan 10 bin TL’nin artırılmaması halinde, bu oranlardan daha azı emekli aylıklarına yansıyacağını söyledi. Küçükkösen, ayrıca, en düşük kamu görevlisi emeklisi aylığı 17 bin 585 lira, en düşük memur maaşı ise 36 bin 460 TL olacağının altını çizdi. Küçükkösen; "Bu durum, en düşük görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki farkın yüzde 50’yi aşmış olduğunu gösteriyor. Bu adil olmayan dağılım ve olması gereken hak ve kazanımlar, en kısa zamanda yerine getirilip, Emekli hak ettiği şekilde yaşamaya devam etmelidir. Bu söz verilen yıldan beklentimiz; emekli belini doğrultamaz halde yaşamaya mahkum edilmemeli, milli ve adaletli hamlelerle şahlanıp ayağa kalkmalıdır" ifadelerini kullandı. "Emekli maaşı açlık sınırının altında kaldı" Türkiye’de hızla artan enflasyon oranlarının emekli maaşlarının reel değerini ciddi şekilde düşürdüğünü söyleyen Küçükkösen, "Düşük emekli maaşı ile açlık sınırı arasındaki fark giderek açılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, açlık sınırı 2023 yılı itibarıyla 10 bin lirayı aşmış durumda. Bu, en düşük emekli maaşının dahi açlık sınırının altında kaldığını gösteriyor. Enflasyonun etkisiyle gıda, enerji ve barınma gibi temel ihtiyaçlara yapılan harcamalar hızla artarken, sabit gelirli emeklilerin yaşam standartları ciddi biçimde düşüyor" açıklamasında bulundu. “Emekliler zor durumda” Yüksek enflasyon oranları ve düşük emekli maaşları, emeklileri ekonomik olarak zor durumda bıraktığını dile getiren Küçükkösen, “Pek çok emekli, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırken, sağlık hizmetlerine erişim ve sosyal faaliyetler gibi yaşam kalitesini artırıcı unsurlardan mahrum kalıyor. Emeklilerin bu şartlar altında geçim mücadelesi vermesi, onları hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpratıyor. 1’inci Dereceye 3600 Ek Göstergeyi en kısa zamanda hayata geçirilmeli ki; böylece Emekliler Yılı’na yakışır düzenlemeler yapılmış ve sorunlarımızın bir kısmı çözülmüş olur” şeklinde konuştu. "Emekleme yılı olmasın" Emekliler yılı olarak lanse edilen 2024 yılının emeklilerin ekonomik olarak daha da zorlandığı bir yıl olduğunu vurgulayan Küçükkösen, “Enflasyon oranlarının yüksekliği ve emekli maaşlarındaki yetersiz artışlar, emeklilerin yaşam standartlarını olumsuz etkiliyor. Bu durum, emeklilerin sadece geçimlerini sağlamakta değil, aynı zamanda insanca yaşama hakkını elde etmekte de zorlandığını gözler önüne seriyor. Bizler Emekçiyiz, Emekli denilerek, emeklenmeye mahkum edilmek istemiyoruz” diye konuştu.