EKONOMİ - 15 Ocak 2024 Pazartesi 13:39

Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz; "Yerel ekonomiye destek şart"

A
A
A
Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz; "Yerel ekonomiye destek şart"

Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz, piyasaların yaşadığı sıkıntılı süreç hakkında açıklamada bulunarak yerel firmaların desteklenmesinin önemine değindi.


Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz, ülkemizin ekonomik sıkıntılarının etkisi altında olan piyasalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yüksek enflasyon ve zamların sektörleri zorlu bir denge sürecine soktuğunu vurgulayan Yılmaz, işletmecilerin geleneksel ticaretin yanında elektronik ticareti de benimsemeleri gerektiğini belirtti. Yılmaz, ayrıca dayanışma kültürünü vurgulayarak, yerel esnafların desteklenmesinin şehrin kalkınması için önemli olduğunu ifade etti.


Adem Yılmaz yaptığı açıklamada, “Ülkemizin ekonomik olarak içinden geçtiği sıkıntılı sürece, hepimiz bizzat etkilenerek şahit oluyoruz. Yüksek enflasyon ve zamlar tüm sektörlerin ve iş dünyasının dengesini onarımı zor bir şekilde bozdu. Enerjiden, gıdaya, otomotivden konuta, akaryakıttan ara mamullere kadar günlük yaşamı alt üst eden bir enflasyon ve zam silsilesi içindeyiz. Hükümetimizin bu zorlu süreçten çıkmak adına gayretlerini elbette görüyoruz. Ekonomiyi düzene sokma adına atılan adımların uluslararası arenada somut ve olumlu yansımalarını da görmeye başladık. Temennimiz enflasyonun 2024 yılı sonu itibariyle düşmeye başlaması ve bu yönde alınan aksiyonların hızlandırılmasıdır. Ayrıca beklentimiz, enflasyonun düşmesiyle üretim kapasitesinin artması ve yatırımların canlanmasıdır.


Teknolojinin giderek gelişmesiyle alışveriş alışkanlıkları da değişiyor. Herkes alacağı ürünü önce internette araştırıp, fiyat karşılaştırması yapıp en uygun olan yerden almayı tercih ediyor. Böylelikle özellikle perakende sektörde internet üzerinden alışveriş giderek artıyor, e-ticaret geleneksel mağazacılık karşısında her geçen gün daha güçlü bir konuma geliyor. Bu sebeple işletmecilerimizin geleneksel ticaretin yanına artık mutlaka elektronik ticareti de eklemesi gerekiyor. Bunun yanında iyi ürüne ve uygun fiyata ulaşmanın kolaylaştığı bu dünyada rekabetçi olmanın öneminin iyi bilinmesi, bu doğrultuda belirlenen kar oranlarının makul düzeylerde belirlenmesi gerekmektedir.


Ancak, alışveriş her ne kadar globalleşmiş olsa da, ticaret sınırları aşmış olsa da dayanışma kültürü ülkemizde ahilik kültürünün bir parçasıdır. Esnafın, esnaf komşusuyla, vatandaşın esnafla olan dayanışması öteden beri kültürümüzde var olmuştur. Bu sebeple internetten, global firmalardan ve büyük ölçekli dev zincir markalardan alışveriş yapmadan önce kendi yerel esnafımızı ve üretecimizi öncelikli tercih olarak belirlemek şehrimizin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır.


Diğer yandan Bandırma’da var olan sanayi işletmeleri ve kurulum aşamasındaki OSB’lerde ihtiyaç duyulan yan sanayi ürünlerinin ve yedek parçalarının temini hususunda da Bandırma’da faaliyet gösteren firmalarımızın tercih edilmesi şehrimiz ticari hayatı için büyük önem taşımaktadır. Aynı şekilde kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerin satın alma ihalelerinin de kriterlerinde öncelikli olarak yerel firmalardan teklif alınmasına yönelik düzenlemelerin olması yerel kalkınmanın desteklenmesi açısından mühimdir.” dedi.


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kütahya Kütahya’da ana arı ve arı sütü üretimi ekipmanları dağıtıldı Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ’Arıcılığı Geliştirme Projesi’ kapsamında; “Ana Arı ve Arı Sütü Üretimi” kursunu tamamlayan 34 kursiyere sertifika verilirken, yüzde 75 hibeli ana arı ve arı sütü üretimi malzeme-ekipmanı dağıtım töreni düzenlendi. Törene AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay ve AK Parti Kütahya milletvekilleri de katıldı. Proje kapsamında 25 Arıcıya; 1000 adet çiftleştirme kovanı, 1000 adet parçalanabilir çerçeve, 25 adet larva transfer fırçası, 25 adet 100’lük yüksük seti, 25 adet ana arı boyama kalemi, 100 adet bigudi temini gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığının tüm yöneticilere ciddi destek sağladığını söyleyen Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Emre Yeniay, "Arıcılar için Bakanlık katkısı 525.000,00 TL, Çiftçi katkısı 175.000,00 TL, toplam 700.000,00 liralık bütçesiyle alet-ekipman desteğini bugün dağıtacağız" dedi. İl Müdürlüğünde üç hafta boyunca her akşam ’Arıcılık kursu’ verdiklerini dile getiren Yeniay, "Profesyonel olarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsündeki arıcı uzmanlarımız geldi, tek tek üreticilerimize gösterdik, eğitim verdik. Daha sonra uygulamalı eğitim kısmında da bu üreticilerimizi İzmir’e götürdük. İzmir’de konaklattık ve bizzat ana arı nasıl yetiştirilir? Arı kovanları nasıl bakılır? Bunların eğitimi gösterildi. Şu anda donat kısmındayız. İnşallah eğit, donat ve daha sonrasında da üret kısmını çiftçilerimizden, üreticilerimizden bekliyoruz. Geçen hafta da FAO kapsamında toplamda yüz beş arılı kovanı yüzde yüz hibe ile yine ilimize, üreticilerimize kazandırdık. Toplamda Kütahya’nın yüzde 57’si orman. Böyle ormanlık bir alanda kalite olarak, fiyat olarak en yüksek bedelle satılan kestane balının üretilmesini de artık üreticilerimizden bekliyoruz. İnşallah Hayırlara vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.
Kütahya AYBÜ’de “Vergi Yargısında Güncel Gelişmeler” konulu sempozyum Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde, Pamukkale Üniversitesi işbirliğiyle “Vergi Yargısında Güncel Gelişmeler” konulu sempozyum tamamlandı. Sempozyum ev sahipliği AYBÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, düzenleme kurulu başkanlığı Kütahya Tasarım Teknokent Genel Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, düzenleme kurulu eş başkanlığı ise AYBÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Karataş Durmuş tarafından yapıldı. İdari yargıdaki değişim ve gelişmelerin vergi yargısına etkisi 2 oturumda 6 tebliğ ile masaya yatırıldı. Sempozyuma Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Vergi Denetim Kurulu Başkanı Muhsin Atci, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hanefi Keskin, Danıştay 3. Daire Başkanı Hanifi Doğan, Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman yargı mensupları akademisyenler avukatlar mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler katıldılar. Sponsorluklarıyla emeği ürüne ana sponsorlar Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yönetim kurulu başkanvekili Ahmet Doğan Alperen, Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Fatih Mustafa Olcay nezdinde tüm vergi müfettişleri camiası, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlyas Kocaer nezdinde Dijital Yapay Zeka A.Ş. firmaları dönüştürdüler. Ayrıca kongre salonunda AYBÜ Hukuk Fakültesi ile Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri dinleyici olarak yer aldılar. Sempozyumda vergi mevzuatında sadelik, yargı kararlarında içtihat ve kalite, muhasebe meslek mensuplarının süreçteki rolü konularına dair müzakereler yapılarak çözümler geliştirildi.