İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Bitlis'te düzenlenen kayaklı koşu yarışları sona erdi

Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) 2019 yılı faaliyet programında yer alan Kayaklı Koşu Ligi açılış programı Bitlis’te düzenlenen yarışlarla sona erdi.

Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) 2019 yılı faaliyet programında yer alan Kayaklı Koşu Ligi açılış programı Bitlis'te düzenlenen yarışlarla sona erdi.


17 ilden 420 sporcunun katıldığı yarışlara Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ali Oto, Yönetim Kurulu Üyesi Refik Avşar, Kayak İl Temsilcileri sporcular ve kulüp yöneticileri katıldı. Yapılan ikinci gün yarışlarında pist ve hava şartları sporcuları zorlarken, sporcular birbirleri ile kıyasıya yarıştı. Yarışmalar sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ali Oto, Bitlis'in kayak sporundaki yerinin büyük olduğunu belirterek, 420 sporcunun burada olmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi: Oto açıklamasında şunları kaydetti:


“Bugün 420 sporcuyla bir yarış yapmak bizler için gurur vericiydi. Özellikle Bitlisli hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum. Kayak Federasyonuna 13 Eylül 2018 tarihinde geldik. Artık kar yağışı ile birlikte çalışmalarımıza başladık. İyi de gidiyoruz. Yarışmalarımız Türkiye'nin değişik illerinde yapılıyor. Hep söylediğimiz gibi spor yapacağız. Spordan başka şeylere bulaşmayacağız. Kayak sporu içerisinde en zor branş kayaklı koşudur. Burada zor şartlarda gerçekleştiriliyor. Atlama dalında özellikle bir başarı bekliyoruz. Sporcularımız şu an Erzurum'da çalışmalarını sürdürüyor. İlerleyen günlerde yurt dışında yapılacak yarışmalarda Türkiye'yi temsil edecekler. Kayakta çok ileride değil, ancak geride de sayılmayız. Artık olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında ilk 20'ye girme hedefimiz var. Bunun için çalışıyoruz. Bitlis Türkiye'nin en fazla kar alan bölgesidir. Bitlis'te biri merkezde olmak üzere Nemrut ve Elaman Hanı kayak pistleri bulunuyor. Burada sporcu yetiştirmeye çalışacağız. Merkezdeki tesisimize suni karlama makinesi almayı düşünüyoruz. Artık alp disiplini yarışları yumuşak karda değil, buzda yapılıyor. Burada sporcu eğitim merkezi oluşturma hedefimiz var. Gerekli çalışmalara başladık. İnşallah bunu da kısa sürede hayata geçireceğiz.”


Açıklamaların ardından 14 ayrı kategoride Klasik ve Serbest teknik dalda 2 gün boyunca yapılan yarışmalarda dereceye girenlere madalyaları verildi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.