KÜLTÜR SANAT - 17 Kasım 2022 Perşembe 14:57

’Kadın Hikayeleri’ ile şiddete dikkat çektiler

A
A
A
’Kadın Hikayeleri’ ile şiddete dikkat çektiler

Mudanya Kent Konseyi Tiyatro Topluluğu, ’Kadın Hikayeleri’ isimli tiyatral gösteriyi Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi iş birliğiyle izleyici ile buluşturdu.

Mudanya Kent Konseyi Tiyatro Topluluğu, ’Kadın Hikayeleri’ isimli tiyatral gösteriyi Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi iş birliğiyle izleyici ile buluşturdu. Uğur Mumcu Sahnesi’nde gerçekleşen gösteride yaşanmış hikayelerden kesitler sunuldu.


Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yaklaşırken, Mudanya Kent Konseyi Tiyatro Topluluğu sahneye koyduğu ’Kadın Hikayeleri’ isimli tiyatral gösteriyle konuya dikkat çekti. ’Kadın Hikayeleri’, Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi’nin de desteğiyle Nilüfer’de de izleyici ile buluştu. Uğur Mumcu Sahnesi’nde sergilenen oyunun yönetmenliğini Mehmet Tamer Uyar yaptı. Oyunu, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Özer, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Vildan Özkula, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, Mudanya Kent Konseyi Başkanı İbrahim Özyurtlu Nilüfer’de bulunan kadın dernekleri ve Nilüferli kadınlar izledi. 10 oyuncunun sahne aldığı tiyatroda 10 yaşanmış hikaye yer aldı. Gazetelerin 3. sayfalarında yer alan kadın hikayelerinin konu edildiği oyunda kadına şiddete dikkat çekildi.


Tiyatro gösterisinin ardından ’Şiddet nedir ve şiddet sonrası başvurulabilecek yasal mekanizmalar’ konulu söyleşi düzenlendi. İnci Dönüşüm Derneği’nden Avukat Gülender Adıgüzel Özcan ve Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi personeli Özlem Akdağ katılımcılara, şiddet karşısında yasal olarak neler yapabileceklerini anlattı.


Şiddetin türleri, sebepleri, şiddet sırasında yapılması gerekenler ve şiddet gören kişinin yasal haklarından bahseden Avukat Gülender Adıgüzel Özcan, "Şiddet sadece fiziksel değildir. Ekonomik şiddet, sosyolojik şiddet, psikolojik şiddet, dijital şiddet ve cinsel şiddet gibi bir çok şiddet türü var. Bu konuda haklarımızı bilmeli ve bu haklara sahip çıkmalıyız. Bu mücadelemiz elbet karşılık bulacak” ifadelerini kullandı.


Her zaman şiddet gören ve zor durumda olan kadınlara yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi personeli Özlem Akdağ da, yaptıkları çalışmaları anlattı. Akdağ, “Şiddetin hiçbir haklı tarafı yoktur diyoruz. Kadının beyanını esas alıyoruz. Şiddet görmüş kadına her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Zor durumlarda acil durum telefonlarından bizi arayabilirsiniz” dedi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Karabük Tarihi kent Safranbolu tarihinin en kalabalık günlerini yaşıyor Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve dünyanın en iyi korunan 20 kentinden biri olan, aynı zamanda Safranbolu Belediyesi tarafından başlatılan girişimle Türkiye’de Cittaslow’a üye olan 28 kentten biri olma özelliği taşıyan Safranbolu’da bayram bitti ama turizm yoğunluğu bitmedi. Tarihi, han, hamam ve konakları ile ünlü Safranbolu’da Ramazan Bayramı tatilinde yaşanan yoğunluk hafta sonunda da yaşanıyor. UNESCO Miras kenti ve Safranbolu Belediyesi tarafından alınan Cittaslow sertifikası ile Türkiye’de bu turizm kuruluşuna üye 28 kentten biri olma özelliği taşıyan Safranbolu’nun tarihi alanlarına yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösterdi. Safranbolu’nun tarihi dokusu ve kültürel zenginlikleri, bu özel günlerde ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti. Şehirdeki tarihi konaklar, hanlar, camiler ve dar sokaklar, bayramın ruhuna uygun bir atmosfer oluşturdu. Kent, Cittaslow hareketinin değişmeyen prensipleri doğrultusunda sakin ve sürdürülebilir bir yaşamı teşvik eden aktivitelerle doluydu. Ayrıca, Ramazan Bayramı boyunca Safranbolu’nun meşhur yöresel lezzetleri de ziyaretçilere sunuldu. Lokumdan, baklavaya, yöresel tatlılardan çeşitli yemeklere ve coğrafi işaretli ürün safrana kadar birçok lezzet, şehrin sokaklarında ve tarihi mekanlarında ziyaretçilere sunuldu. Safranbolu Belediyesi Hıdırlık Tepesi tesislerinde ziyaretçiler kentin değerlerinden bağlar gazozu eşliğinde Safranbolu’nun tarihi dokusunu seyretti. Safranbolu Belediyesi ziyaretçilere şehrin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak, korumak ve sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla hareket etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Safranbolu Belediyesi tarafından kurulan Safranbolu tarihindeki ilk yılbaşı panayırının ardından Ramazan ayı boyunca sayısız etkinliğe imza atan Ramazan Panayırının da kente olan ilgiyi artırdığı görüldü. Safranbolu’nun Ramazan Bayramı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle birlikte sakin ve sürdürülebilir bir yaşamın da simgesi oldu. Bu özel günlerde şehir, hem yerel halkın hem de ziyaretçilerin bir araya gelip, tarihi ve kültürel değerleri paylaştığı, birlikte zaman geçirdiği özel bir mekan haline geldi.