GÜNDEM - 21 Kasım 2023 Salı 16:15

"Kraliçe Arılar Projesi"nde ilk hasat

A
A
A
"Kraliçe Arılar Projesi"nde ilk hasat

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde, TÜMAD Madenciliğin bölgesel kalkınmaya destek olmak ve kadın girişimcileri iş hayatına kazandırmak için hayata geçirdiği "Kraliçe Arılar Projesi"nde ilk bal hasadı gerçekleşti.


Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zafer Çelik, TÜMAD Madencilik Entegre Yönetim Sistemleri ve Sürdürülebilirlik Müdürü Bilge Küçükaytan, TÜMAD Madencilik Lapseki İşletme Müdürü Çağrı Ökten, TÜMAD Madencilik Toplum İlişkileri Yöneticisi Şaban Kılıçan, Mali ve İdari İşler Yöneticisi Ümit Yakut, İnsan Kaynakları Yöneticisi Canan Türkoğlu, köy muhtarları ve şirket yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen Toplum Yatırımı İzleme Toplantısı’nda, gelir ve refah düzeyinin güçlendirilmesi ve tarımsal ürünlerin daha iyi değerlendirilmesi projeleri ile TÜMAD’ın çevresel ve sosyal faaliyetlerinin bir yıllık gelişimi anlatıldı.Bölgenin eşsiz florasından meşe balı


Geçen yıl temeli atılan, kırsal bölgelerde arıcılığın geliştirilmesi amacıyla başlatılan "Kraliçe Arılar Projesi"nde ise Şahinli, Kocabaşlar ve Dumanlı köylerinde, bölgenin eşsiz florasından üretilen meşe ve çam balı hasadının tanıtımı yapıldı. Proje ile bölge kadınlarının donanımlı birer üretici olması ve ekonomik değeri yüksek ürünlerin üretilebilmesi ve ürün çeşitliliğinin arttırılmasının yanı sıra, hasat edilen balların, süzme ve petek halinde satışa sunularak ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor.İlçeye 104 çocuk kapasiteli kreş ve gündüz bakım evi


Toplantıda ayrıca TÜMAD’ın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gerekliliklerine uygun şekilde yapımına başladığı, 104 çocuk kapasiteli kreş ve gündüz bakım evinin, önümüzdeki yılın ilk yarısı tamamlanarak ilçeye kazandırılacağı müjdesi verildi.


TÜMAD Madenciliğe ülkeye, Çanakkale ve Lapseki’ye yaptığı katkılardan dolayı teşekkür eden Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, "TÜMAD Madencilik sosyal alanda gerçekleştirmiş olduğu projelerle de bizleri ve vatandaşlarımızı mutlu ediyorlar. TÜMAD Madencilik ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi.


Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ise, "Bölgemize, Lapseki’mize, köylerimize ve beldelerimize ne kadar katkı olduğunu görüyoruz. Yeni bir projeyle 1 yıldır karşımıza çıktınız. Gerçekten bu projenin sonuçlarını bugün görüyoruz. Biz isteriz ki TÜMAD Madenciliğin projeleri bundan sonra da devam etsin. Daha farklı çalışmalarla Lapseki’ye, bölgemize katkınız olsun isteriz. Biz yapılan her şey için teşekkür ediyoruz. TÜMAD Madenciliğin bölgeye çok büyük bir desteği var. İstihdam açısından çok büyük desteği var. Biz çevreyle ilgili konularla da sonuna kadar TÜMAD Madenciliğin yanında olduğumuzu her zaman her ortamda söylüyoruz. Sizlerin de bu konudaki hassasiyetlerinizi biliyoruz. Bundan sonra da aynı şekilde devam etmesini istiyoruz" diye konuştu.


TÜMAD Madenciliğin verdiği sözleri her zaman tuttuğunu kaydeden Belediye Başkanı Yılmaz, "Şu anda temeli atıldı. Zemin iyileştirmesi yapıldı. Zemin iyileştirmesinden sonra çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah 6 ayın içerisinde de 104 çocuğumuza hizmet verecek ve 25 personelimizi istihdam edecek olan projenin hep beraber açılışını yapacağımızı düşünüyorum. Lapseki adına TÜMAD Madenciliğe ve ilgili tüm arkadaşlara, Genel Müdürümüze, Çarmıklı ailesine ayrı ayrı teşekkür ederim" şeklinde konuştu."Kraliçe Arılar Projesi"nde ilk hasat

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Buharkent’te deve güreşi hazırlıkları tamamlandı Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, 17 Aralık Pazar günü yapılacak olan deve güreşi festivaline 7’den 70’e herkesi davet etti. Buharkent Belediyesi tarafından devecilik kültürünü yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak için her yıl düzenlenen geleneksel deve güreşi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Buharkent’te 30 yılı aşkın süredir belirli aralıklarla düzenlenen deve güreşi şenlikleri, yaklaşık 40 dönümlük arazi üzerine kurulan Türkiye’nin en büyük ve en modern Deve Güreşi Sahası olma özelliğini de taşıyan alanda gerçekleştirilecek. Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinin ünlü güreş develeri 17 Aralık 2023 Pazar günü Buharkent Deve Güreşi Sahası’nda kozlarını paylaşacak. Başkan Erol’dan davet Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, "Milletimizin en önemli kültürel unsurlarından ve en önemli değerlerimizden olan deve güreşleri bu bölgede yaygın bir şekilde yapılıyor. Buharkent olarak biz de yıllardır deve güreşlerine ev sahipliği yapıyoruz. 2015 yılında inşa ettiğimiz ve 8 yıldır da Türkiye’nin en modern sahasında kültürümüzün yaşatılmasını sağladığımız için ayrıca çok mutluyuz. 17 Aralık 2023 tarihinde pazar günü inşallah bu sahada yine bölgenin en büyük en güzel güreşleri yaşanacaktır. Ege, Akdeniz ve Marmara’nın en pehlivan ve en bilinen develeri bu sahada güreş tutacaklar. Türkiye’nin en iyi ve en modern deve güreş sahası olarak bilinen Buharkent’teki deve güreşi şenliklerimize 7’den 70’e herkesi bekliyoruz. Bu coşkuyu, bu güzel şenliği izlemeye herkesi davet ediyorum” dedi.
Ankara Bakan Yerlikaya: “Son 4 günde 81 ilde aranan şahıslara yönelik gerçekleştirilen ’Çember-8 Operasyonlarında’ 4 bin 951 firari yakalandı” İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aranan şahıslara yönelik 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “Çember-8 Operasyonları’nda” 4 bin 951 firarinin yakalandığını açıkladı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, “Çember-8 Operasyonları” hakkında bilgi verdi. Bakan Yerlikaya yaptığı paylaşımda, “Son 4 gün içinde 81 ilde eş zamanlı olarak ‘Aranan Şahıslara’ yönelik gerçekleştirilen ‘ÇEMBER-8 Operasyonları’nda’ arama kaydı bulunan 4 bin 951 firari yakalandı. Aziz Milletimizin bilmesini isterim ki, firari suçluların sokaklarımızda gezmelerine asla izin vermeyeceğiz. Ailelerimizin huzurunu kaçırmalarına müsaade etmedik, etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Bakan Yerlikaya’nın yaptığı paylaşıma göre 0-5 yıldır aranmakta olan 4 bin 880 şahıs, 5-10 yıldır aranan 53 şahıs, 10 yıl ve üzeri aranmakta olan 18 şahıs yakalandı. Hırsızlıktan 536, dolandırıcılıktan 257, yağmadan 101, cinayetten 55, cinsel suçlardan 55 şahıs başta olmak üzere toplan 4 bin 951 şahıs yakalandı. Bakan Yerlikaya yakalanan şahısların adalete teslim edildiğini belirterek, “İl jandarma Komutanlıkları, İl Emniyet Müdürlükleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığımızca 81 il genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Çember-8’ operasyonlarında bu şahıslar, yol aramalarında, ev ve iş yerlerinde, kimlik kontrollerinde yakalanıp adalete teslim edildi” ifadelerine yer verdi. Bakan Yerlikaya’dan operasyona katılan tebrik Bakan Yerlikaya operasyona katılan personelleri tebrik ederek, “Operasyonları yöneten Valilerimizi, Kaymakamlarımızı, İl Jandarma Komutanlarımızı, İl Emniyet Müdürlerimizi, Sahil Güvenliğimizi ve operasyonlara katılan Polislerimizi, Jandarmalarımızı tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası ve desteği sizinle. Arananları yakalayıp adalete teslim etmeye kararlıyız” ifadelerine yer verdi.
Kütahya Kütahya Valisi Işın, İhtisas Akademi Açılış Lansmanı’nda gençlerle buluştu TÜGVA Kütahya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen İhtisas Akademi Lansmanı, Germiyan Gençlik Merkezinde, Kütahya Valisi Musa Işın’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan söyleşide, “Gençlerin Yüzyılı” ve “Diplomasi” konuları konuşuldu. 10 Aralık’ın Dünya İnsan Hakları Günü olduğunu hatırlatarak Filistin ve Doğu Türkistan’da yaşanan vahşete dikkat çeken Vali Işın, zulme karşı çıkanların da susturulmaya çalışıldığını söyledi ve tüm mazlumların özgürlüğünü diledi. Toplumun değerinin maddi değil manevi değerlerle ölçüldüğünde vurgu yapan Vali Işın, “Büyük bir servete, gurur duyulacak bir tarihe sahibiz. Ecdadımızın kanıyla, canıyla bıraktığı topraklara, onların bıraktığı değerlerle sahip çıkmalıyız. Osmanlı Devleti, varlığını 622 yıl boyunca 3 kıtada sürdürmüş ve bünyesinde barındırdığı hiçbir millete zulmetmemiştir; hoşgörü ve adaletle hükmetmiştir. Bizler de bu değerlere sahip çıkacağız, bir olacağız, beraber olacağız, güçlü olacağız” dedi. Güçlü bir toplum olmanın yolunun iyi bir eğitimden geçtiğini belirten Vali Işın, “Kendimizi çok iyi yetiştireceğiz. Hem fen ilimlerini çok iyi öğreneceğiz hem de ilme dayalı imanı elde edeceğiz. Taassuptan uzak hakikate dayalı imana sahip olmalıyız. Bu da okumakla olur. Ecdadımıza layık bir gençlik diliyoruz” diye konuştu. Vali Musa Işın, konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı. İhtisas Akademi, alanında uzman isimlerin belirli konularda eğitim vereceği bir program sunacak. Eğitimler Mart’a kadar sürecek ve katılımcılara sertifika verilecek.