ASAYİŞ - 01 Eylül 2023 Cuma 00:53

Gurbetçi aile tatil dönüşü kaza yaptı: 3 yaralı

A
A
A
Gurbetçi aile tatil dönüşü kaza yaptı: 3 yaralı

Gurbetçi ailenin yaz tatilini geçirmek için geldiği Türkiye’den dönüş yolunda Edirne’de kaza yapması sonucu 3 kişi yaralandı.

Edirne’nin Havsa ilçesinde kavşaktan dönmek isteyen 22 UN 773 plakalı otomobil, İzmir’den tatili sona eren ve Hollanda’ya gitmekte olan gurbetçi ailenin içinde olduğu Cihan Arçık idaresindeki X K-229-D plakalı otomobil ile çarpıştı.

Çarpmanın etkisiyle gurbetçi ailenin bulunduğu otomobilde bulunan 2 kişi ile 22 UN 773 plakalı otomobilin şoförü yaralandı.

Gurbetçi ailenin bulunduğu otomobile çarpan 22 UN 773 plakalı otomobil savrularak, yol kenarındaki direklere çarparak durabildi. Kazada can kaybı olmazken, 2 gurbetçi ve diğer araçta bulunan 1 kişi yaralandı.

Olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından yaralılar ambulanslarla Havsa Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kaza sonrası yaşananları anlatan gurbetçi sürücü Cihan Arçık, “Kapıkule’ye doğru giderken hızlı bir şekilde yolumuza geldi. Birden önümüze doğru geldi. 50 metre kala önümüze girdi. Bu şekilde araç kullanmasın insanlar, eğitim verilsin. Eşim bu saatten sonra nasıl arabaya binebilir söylerimsiniz? Hollanda’da bu şekilde araç kullanamazlar” dedi.

Mesut Çınar

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Elazığ Elazığ’da Kuşaktan Kuşağa Resim Sergisi Elazığ’da düzenlenen Kuşaktan Kuşağa Resim Sergisi, büyük beğeni topladı. Elazığ’da sanatçı İsa Demir tarafından yapılan karma resimler, Elazığ Belediyesi’nin desteği ile Harput Musiki Müzesi önünde sergilendi. Kuşaktan Kuşağa Resim Sergisi, büyük beğeni topladı. Sergiyi gezen vatandaşlar, bol bol fotoğraf çekti. Serginin açılışına Elazığ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdür Alaattin Meydanoğlu, sanatçı İsa Demir ve vatandaşlar katıldı. Elazığ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü olarak hayatın her alanında olduğu gibi bugünde sanatın ve sanatçının yanında olduklarını belirten Müdür Alaattin Meydanoğlu, “Sanatçı İsa Demir ile sergimizi açmak bulunmaktayız. Bizlere bu anlamda çalışma fırsatı sunan Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na şükranlarımızı arz ediyoruz. Her alanda olduğu gibi bugün de sanatın ve sanatçının yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir. Biz Elazığ Belediyesi olarak sanatçımızın yapmış olduğu resim çalışmasını Harput Musiki Müzesi’nin önünde sergilenmesine imkan verdik. Kendisini tebrik ediyorum. Biz kültür müdürlüğü olarak kültürel faaliyetlerin her zaman yanında olduğumuzu göstermiş bulunmaktayız” dedi. Sanatçı İsa Demir ise “Belediyemiz bu konuda her zaman destek verdi. Yanımızda oldu. Bizi mutlu etti ve cesaretlendi. Bizim için şehrimiz çok önemli. Kültüre faaliyetlerin devamını istiyoruz. Belediyemizin kültür müdürlüğü bu anlamda her sanatçımıza yardımcı oluyor. Bizde bu çalışmamızı yaparken hep yanımızda oldular” diye konuştu.
Bursa Büyükşehir’den ‘can dostu’ kurtaran itfaiye personeline teşekkür Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergül Halisçelik, geçtiğimiz günlerde yaşanan bir yangında dumandan zehirlenen köpeği, önce masaj yapıp ardından oksijen ve su desteğiyle hayata döndüren Büyükşehir Belediyesi itfaiye personeline örnek davranışlarından dolayı teşekkür etti. Geçtiğimiz günlerde çıkan yangında mahsur kalan ve dumanlardan etkilenen bir köpek, itfaiye ekiplerinin dikkatiyle kurtarıldı. Baygın köpeğe önce masaj uygulayan itfaiye ekipleri, daha sonra oksijen desteği verdi. Gözlerini açan köpeği suyla serinleten ekipler, sessiz can dostunu itfaiye aracıyla sirenleri çalarak son sürat veterinere götürdü. Köpeğin durumunun iyi olduğu öğrenilirken, itfaiye erlerinin örnek davranışı da takdir topladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Doç. Dr. Ergül Halisçelik de patili dostu hayata döndüren kahraman personelleri Cemal Sezer, Şükrü Kibar ve Furkan Gümüşoluk’u makamında ağırladı. İtfaiye Daire Başkanı Canalp Berkdemir ve İtfaiye Müdahale Şube Müdürü Muktedir Arslan’ın da yer aldığı ziyarette Genel Sekreter Halisçelik, Türkiye’ye örnek olan itfaiye teşkilatını tebrik etti. İtfaiyenin, belediyeciliğin ana hizmetlerinden birisi olduğunu söyleyen Genel Sekreter Halisçelik, her türlü afet ve acil durumlarda vatandaşın yanında olan itfaiye teşkilatının önemli görevler üstlendiğini belirtti. Genel Sekreter Halisçelik, Yenişehir ilçesindeki yangında da ekiplerin büyük özveriyle çalıştığını ifade etti. Yangının söndürülmesinin yanında can dostu bir köpeğin de ekipler tarafından hayata döndürüldüğünü anlatan Genel Sekreter Halisçelik, dikkatlerinden ve verdikleri mücadeleden dolayı belediye bürokratlarını ve itfaiye personelini tebrik etti. Ziyaretin sonunda Genel Sekreter Halisçelik tarafından kahraman itfaiye personeline hediye takdim edildi.
Kütahya Kütahya’da çini sanatçısı Nida Olçar’ın oluşturduğu lavanta bahçesinde hasat dönemi başladı Kütahyalı merhum çini ustası Sıtkı Olçar’ın kızı çini sanatçısı Nida Olçar’ın oluşturduğu lavanta bahçesinde hasat dönemi başladı. Kütahyalı merhum çini ustası Sıtkı Olçar’ın kızı çini sanatçısı Nida Olçar’ın 2 yıl önce Sıtkı Olçar Çini Müzesi’nin yanında oluşturduğu lavanta bahçesinde hasat dönemi başladı. Lavanta hasadına Kütahya Belediye Başkanı Eyüp Kahveci ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce’nin yanı sıra, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Kütahya İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kırbaç da katıldı. Hava şartları nedeniyle hasadın 1,5 ay erken yapılacağını söyleyen sanatçı Nida Olçar, "Bu yıl ki hasadımızı Paris’te bulunan bir parfüm şirketine ihraç edeceğiz. Memleketim Kütahya’nın topraklarında bu kadar verimli lavanta ve lavanta yağı hasadı almak benim için çok büyük gurur ve onur" ifadelerini kullandı. 5 bin dönümlük alanda lavanta yetiştiğini dile getiren Olçar, "Aynı zamanda büyük dedemiz Kütahyalı Şair Şeyhi’nin, diğer adıyla Hekim Sinan’ın adını verdiğimiz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’miz bulunmakta. Burada da aronya, ada çayı gibi tıbbi, aromatik bitkiler yetiştirmekteyiz" dedi. Geçen yıl 500 kilo hasat aldıklarını belirten Nida Olçar, lavanta hasadını yapıp sıkım merkezine göndererek, üretilen lavanta yağlarını yurtdışına ihraç edeceklerini dile getirdi.
Zonguldak Zonguldak’ta 8 işçinin öldüğü maden kazasında 6 sanığa beraat, 3 sanığa 11 yıl 1 ay 10 gün hapis Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde 2013 yılında meydana gelen maden faciasında 8 işçinin hayatını kaybetmesine ilişkin dosyaları birleştirilen dönemin TTK yöneticisi 6 sanık hakkında beraat kararı verildi. Biri dönemin TTK şube müdürü olmak üzere 3 sanık ise 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. 7 Ocak 2013 günü kurumun Kozlu Müessesesinde yüklenici firma Star A.Ş.’nin galeri açma çalışmaları sırasında metan gazı püskürmesi sonucu 8 şirket çalışanı madenci hayatını kaybederken 8’i de yaralandı. Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu gün görülen duruşmaya tutuksuz sanıklardan dönemin TTK Yönetim Kurulu üyesi Mehmet A. ile diğer tutuksuz sanıkların avukatları, ölen işçilerin yakınları ve avukatları katıldı. Olayın ardından yargılanan 3 sanık ile aralarında eski TTK yöneticilerinin de bulunduğu 6 sanığın dosyalarının birleştirildiği davada mahkeme heyeti kararını açıkladı. Duruşmada dönemin kurum yöneticisi Mehmet A. beraatini talep etti. Sanık Şafak Sırrı D.’nin avukatı ise TTK yöneticilerinin kusursuz sayıldığını dolayısıyla müvekkiline de kusur aktarılamayacağını öne sürerek, "İş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu kaza meydana geldikten 7 ay sonra yürürlüğe girmiştir. Raporu düzenleyen bilirkişiler bu düzenlemelere vakıf olmadan rapor düzenlemişlerdir" ifadelerini kullandı. Ölen ve yaralanan işçilerin yakınları ise sanıkların cezalandırılmalarını talep etti. Mahkeme ise tutuksuz sanıklardan proje sorumlusu Ersin K, dönemin yüklenici firması olan Star İnşaat Genel Müdürü Şafak Sırrı D. ve dönemin TTK Kozlu Şube Müdürü Ahmet A’ya "taksirle öldürme suçu"ndan 10’ar yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti; sanıklar hakkında "bilinçli taksir" hükümleri uygulayarak cezalarını 3 yıl 4’er ay daha arttırdı. Ancak takdiri indirim uygulayarak 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına karar verdi. Mahkeme heyeti; eski TTK genel müdürü Rıfat D., olay tarihinde TTK Genel Müdürü olan Burhan İ. ile kurum yöneticileri Mustafa Ş., Mahmut Y., Mehmet A. ve Çetin O. hakkında herhangi bir kusurları bulunmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi. "11 yıl üzerine verilen kötü bir karar" Duruşma sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan ailelerin avukatı Murat Kemal Gündüz, "Ne yazık ki mahkeme Star İnşaat yetkilisi iki sanık ile TTK yetkilisi sözleşmeli sahalar sorumlusu A.A’yı mahkum etti. Bilinçli taksir hükümlerini uyguladı ama diğer TTK yöneticisi 6 kişiyi herhangi bir kusurları bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti. 11 yıl geçti, 11 yıl üzerine verilen karar kötü bir karar. Kabul etmiyoruz. Elbette temyize götüreceğiz" ifadelerini kullandı.