EĞİTİM - 21 Kasım 2023 Salı 08:52

EBYÜ’de “Kalite ve Akreditasyon Çalıştayı” yapıldı

A
A
A
EBYÜ’de “Kalite ve Akreditasyon Çalıştayı” yapıldı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde (EBYÜ) kalite kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla “Kalite ve Akreditasyon Çalıştayı” düzenlendi.


Prof. Dr. Erdaoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen çalıştay programına Rektör Prof. Dr. Akın Levent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Prof. Dr. Çağrı Çırak, Genel Sekreter Doç. Dr. M. Cihat Özgenel, Kalite Koordinatörlük birimi, dekanlar, müdürler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.


İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından başlayan çalıştayın açılış konuşmasını Prof. Dr. Akın Levent yaptı. Akın Levent konuşmasında ilk olarak “Anadolu Bir Dünya Özülküsü” ile yola çıkan üniversitemizde, kalite güvence sisteminde çalışmalarının yürütülmesi adına kalite komisyonu kurulması ile birlikte devam eden akreditasyon süreçlerinden bahsetti.


Bu süreç içerisinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin 2018 yılında Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından kurumsal dış denetlenme programına dahil edilmesi ve üniversitede kalite anlamında önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekti. Bu süreçte yeni yapılanma ile birlikte eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme, toplumsal katkı, yönetim sistemi kuramsal akreditasyon kalite güvence sisteminde aktif olarak yer aldığını belirten Rektör Levent, kalite güvence sisteminde öğrencilerin de sürece aktif olarak katıldığını söyledi. Üniversitede kalite güvence sistemi ile birlikte pek çok yeni uygulamalara geçildiğini ifade eden Rektör Levent: “ Üniversitemizin bu başarısının sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla sürekli iyileştirme felsefesiyle hızla çalışmaya devam etmektedir. EBYÜ, “Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi” özülküsüyle evrensel şeffaf, katılımcı, etkili bir kalite sitemi oluşturmak ve bunları uygulama bilinci ile sürekli çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Bu çalışmalar sonrasında Eczacılık Fakültemiz, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü, Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Resim İş Eğitimi ve Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalları akredite edilmiştir” dedi.


Son olarak Rektör Levent, YÖKAK tarafından 2023 yılında kurumsal üniversitenin akreditasyon başvurusu kabul edildiğini belirtti ve YÖKAK değerlendirme sürecinin üniversitemize hayırlı olmasını temenni ederek, emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.


Çalıştayda konuşma yapan Rektör Yardımcısı ve Kalite Koordinatörü Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, kurumsal akreditasyon programı hakkında bilgilendirme yaparak kurumsal akreditasyon, YÖKAK değerlendirme türleri ve süreçleri, kurumsal akreditasyon ölçütleri, kurumsal akreditasyon programı değerlendirme ölçütleri, puko döngüsü, kalite güvence sistemi, kapın yararları konularına değindi.


Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin kalite yolculuğundan da bahseden Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, üniversitede kalite sürecinde yapılan çalışmalar yapıldığını ve bunun sonucunda üniversitemizde önemli gelişmeler ve iyileşmeler yaşandığına dikkat çekti.


Açılış konuşmalarının ardından çalıştay oturumlarla devam etti. İlk oturumda Kalite Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi M. Kürşat Öksüz tarafından “Liderlik, Yönetişim ve Kalite”, Eğitim ve Öğretim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Baran tarafından “ Eğitim ve Öğretim” konularına değinildi. İkinci oturum, Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Volkan Özdokur’un “Araştırma ve Geliştirme”, Toplumsal Katkı Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Selma Taşkesen’in “Toplumsal Katkı” ve Strateji Daire Geliştirme Başkanlığı nezdinde Aykut Gökbarlas tarafından yapılan “Stratejik Plan ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi” sunumu ile devam etti.


Çalıştay, Rektör Yardımcısı ve Kalite Koordinatörü Prof. Dr. A. Ercan Ekinci liderliğinde gerçekleştirilen soru cevap bölümünün ardından sona erdi.EBYÜ’de “Kalite ve Akreditasyon Çalıştayı” yapıldı

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Buharkent’te deve güreşi hazırlıkları tamamlandı Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, 17 Aralık Pazar günü yapılacak olan deve güreşi festivaline 7’den 70’e herkesi davet etti. Buharkent Belediyesi tarafından devecilik kültürünü yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak için her yıl düzenlenen geleneksel deve güreşi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Buharkent’te 30 yılı aşkın süredir belirli aralıklarla düzenlenen deve güreşi şenlikleri, yaklaşık 40 dönümlük arazi üzerine kurulan Türkiye’nin en büyük ve en modern Deve Güreşi Sahası olma özelliğini de taşıyan alanda gerçekleştirilecek. Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinin ünlü güreş develeri 17 Aralık 2023 Pazar günü Buharkent Deve Güreşi Sahası’nda kozlarını paylaşacak. Başkan Erol’dan davet Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, "Milletimizin en önemli kültürel unsurlarından ve en önemli değerlerimizden olan deve güreşleri bu bölgede yaygın bir şekilde yapılıyor. Buharkent olarak biz de yıllardır deve güreşlerine ev sahipliği yapıyoruz. 2015 yılında inşa ettiğimiz ve 8 yıldır da Türkiye’nin en modern sahasında kültürümüzün yaşatılmasını sağladığımız için ayrıca çok mutluyuz. 17 Aralık 2023 tarihinde pazar günü inşallah bu sahada yine bölgenin en büyük en güzel güreşleri yaşanacaktır. Ege, Akdeniz ve Marmara’nın en pehlivan ve en bilinen develeri bu sahada güreş tutacaklar. Türkiye’nin en iyi ve en modern deve güreş sahası olarak bilinen Buharkent’teki deve güreşi şenliklerimize 7’den 70’e herkesi bekliyoruz. Bu coşkuyu, bu güzel şenliği izlemeye herkesi davet ediyorum” dedi.
Ankara Bakan Yerlikaya: “Son 4 günde 81 ilde aranan şahıslara yönelik gerçekleştirilen ’Çember-8 Operasyonlarında’ 4 bin 951 firari yakalandı” İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aranan şahıslara yönelik 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “Çember-8 Operasyonları’nda” 4 bin 951 firarinin yakalandığını açıkladı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, “Çember-8 Operasyonları” hakkında bilgi verdi. Bakan Yerlikaya yaptığı paylaşımda, “Son 4 gün içinde 81 ilde eş zamanlı olarak ‘Aranan Şahıslara’ yönelik gerçekleştirilen ‘ÇEMBER-8 Operasyonları’nda’ arama kaydı bulunan 4 bin 951 firari yakalandı. Aziz Milletimizin bilmesini isterim ki, firari suçluların sokaklarımızda gezmelerine asla izin vermeyeceğiz. Ailelerimizin huzurunu kaçırmalarına müsaade etmedik, etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Bakan Yerlikaya’nın yaptığı paylaşıma göre 0-5 yıldır aranmakta olan 4 bin 880 şahıs, 5-10 yıldır aranan 53 şahıs, 10 yıl ve üzeri aranmakta olan 18 şahıs yakalandı. Hırsızlıktan 536, dolandırıcılıktan 257, yağmadan 101, cinayetten 55, cinsel suçlardan 55 şahıs başta olmak üzere toplan 4 bin 951 şahıs yakalandı. Bakan Yerlikaya yakalanan şahısların adalete teslim edildiğini belirterek, “İl jandarma Komutanlıkları, İl Emniyet Müdürlükleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığımızca 81 il genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Çember-8’ operasyonlarında bu şahıslar, yol aramalarında, ev ve iş yerlerinde, kimlik kontrollerinde yakalanıp adalete teslim edildi” ifadelerine yer verdi. Bakan Yerlikaya’dan operasyona katılan tebrik Bakan Yerlikaya operasyona katılan personelleri tebrik ederek, “Operasyonları yöneten Valilerimizi, Kaymakamlarımızı, İl Jandarma Komutanlarımızı, İl Emniyet Müdürlerimizi, Sahil Güvenliğimizi ve operasyonlara katılan Polislerimizi, Jandarmalarımızı tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası ve desteği sizinle. Arananları yakalayıp adalete teslim etmeye kararlıyız” ifadelerine yer verdi.
Kütahya Kütahya Valisi Işın, İhtisas Akademi Açılış Lansmanı’nda gençlerle buluştu TÜGVA Kütahya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen İhtisas Akademi Lansmanı, Germiyan Gençlik Merkezinde, Kütahya Valisi Musa Işın’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan söyleşide, “Gençlerin Yüzyılı” ve “Diplomasi” konuları konuşuldu. 10 Aralık’ın Dünya İnsan Hakları Günü olduğunu hatırlatarak Filistin ve Doğu Türkistan’da yaşanan vahşete dikkat çeken Vali Işın, zulme karşı çıkanların da susturulmaya çalışıldığını söyledi ve tüm mazlumların özgürlüğünü diledi. Toplumun değerinin maddi değil manevi değerlerle ölçüldüğünde vurgu yapan Vali Işın, “Büyük bir servete, gurur duyulacak bir tarihe sahibiz. Ecdadımızın kanıyla, canıyla bıraktığı topraklara, onların bıraktığı değerlerle sahip çıkmalıyız. Osmanlı Devleti, varlığını 622 yıl boyunca 3 kıtada sürdürmüş ve bünyesinde barındırdığı hiçbir millete zulmetmemiştir; hoşgörü ve adaletle hükmetmiştir. Bizler de bu değerlere sahip çıkacağız, bir olacağız, beraber olacağız, güçlü olacağız” dedi. Güçlü bir toplum olmanın yolunun iyi bir eğitimden geçtiğini belirten Vali Işın, “Kendimizi çok iyi yetiştireceğiz. Hem fen ilimlerini çok iyi öğreneceğiz hem de ilme dayalı imanı elde edeceğiz. Taassuptan uzak hakikate dayalı imana sahip olmalıyız. Bu da okumakla olur. Ecdadımıza layık bir gençlik diliyoruz” diye konuştu. Vali Musa Işın, konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı. İhtisas Akademi, alanında uzman isimlerin belirli konularda eğitim vereceği bir program sunacak. Eğitimler Mart’a kadar sürecek ve katılımcılara sertifika verilecek.