KÜLTÜR SANAT - 23 Mayıs 2024 Perşembe 12:06

Erzincan’ın 6 ürünü daha coğrafi işaret alma yolunda

A
A
A
Erzincan’ın 6 ürünü daha coğrafi işaret alma yolunda

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Erzincan’ın coğrafi işaretli ürünlerine 6 ürünün daha katılması için başvuruda bulunduklarını söyledi.


Erzincan’da Türk Mutfağı Haftası kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Bakır Evinde “Erzincan Kahvaltısı Tanıtım” programı düzenlendi. Programa Vali Hamza Aydoğdu, Vali Yardımcıları Mehmet Emre Canpolat, Ömer Özbay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Oğuzhan Kılıç ve bazı kurum müdürleri katıldı.


Programda Erzincan’ın coğrafi işaretli ürünlerine 6 ürünün daha katılması için başvuruda bulunduklarını ifade eden Vali Aydoğdu, şöyle konuştu:


“Bu hafta Türk Mutfağı Haftası. 2 yıl önce başladı. Aslında bu Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Emine Erdoğan’ın başlattığı güzel bir hafta bence. Burada en önemlisi geçmişten bugüne Türk mutfağındaki lezzetlerin şimdiki kuşaklara tanıtılması ve dünyaya da bunu yaymamız. Buradaki asıl amaç da coğrafi işaret almış ürünlerimizin tanıtılması. Bu bütün Türkiye’de 21- 27 Mayıs tarihlerinde Türk mutfağının bütün güzellikleri sergileniyor. Yurt dışına da Ege ve Akdeniz bölgesi mutfağının ürünleri tanıtılacak. Bugün biz de Erzincan’ımızda sizlerle beraber mutfağımızı tanıtmak için bir sabah kahvaltı tertip ettik. Ve coğrafi işaretli ürünlerimizle sabah kahvaltısı yaptık. Biz aynı zamanda geçen hafta 6 ürünümüz için de coğrafi işaret alabilmek için müracaat ettik. Bu 6 ürünümüzün birincisi Erzincan yaprak döneri, ikincisi kasefe tatlısı, üçüncüsü tandır ketesi, dördüncüsü tava leblebisi, beşincisi lüle baklavası, altıncısı da sakı elması. Bu 6 ürünümüz için de coğrafi işaret alabilmek için müracaat ettik. Biz geleneklerimizi, mutfağımızı geçmişten gelen tarihimizi ne kadar yaşatırsak, gençlere ne kadar onu tanıtırsak ve geleceğe taşırsak tarihi de o kadar yaşatmış oluruz. Ben öncelikle gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ve inşallah Türk mutfağını bugün ve yarın tanıtmaya, çocuklarımızın, gençlerimizin, hanımefendilerin, mutfaklarımızın yaşamının içinde olmasını sağlamak için elimizden gelen bütün gayret ve çabayı göstereceğiz. Bu vesileyle Kültür Turizm İl Müdürümüz Oğuzhan Bey’e de, ekibine de ve vali yardımcımız Emre Bey’e de bu güzel etkinlik için de çok teşekkür ediyorum.”Erzincan’ın 6 ürünü daha coğrafi işaret alma yolunda

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Hakkari 20 bin yıllık buzullarda saatlerce yürüdüler Türkiye’nin rakımı en yüksek ikinci yeri olan Hakkari’nin Cilo Dağları’nın eteklerindeki Cennet ve Cehennem Vadisi, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olmaya devam ediyor. Hakkari ve Yüksekova sınırında kalan Cennet ve Cehennem Vadisi ile buzulları görmek için ilçeye gelen 40 kişilik grup, bölgedeki doğal güzellikleri görme imkanı buldu. Bir yanda rengarenk bitki örtüsü, dağların üzerini örten kar ve karların erimesiyle oluşan akarsuyun bulunduğu vadide doğa yürüyüşü yapan ziyaretçiler, Türkiye’nin en büyük vadi buzulunun bulunduğu bölgeye çıktı. Kente gelen 40 kişilik doğasever, Cilo Dağları’nın eteklerindeki Cennet ve Cehennem Vadisi’nde yürüyüş yaparak günün keyfini çıkardı. 40 kişiyi ağırladıklarını belirten doğasever Erdinç Düzen, “Yüksekova’dan Türkiye’nin Alplerine 40 kişilik ekiple Cennet ve Cehennem Vadisi bölgesine geldik. Yaz ortasında kartpostallık görüntüler görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Doğası 4 mevsimde insanı kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Acente olarak bölgemizin tanınması için güzel projelerle yola devam ediyoruz. Yurt dışında ve Ankara, İzmir ile İstanbul’dan gruplar geliyor. Hem doğamızı görüyorlar hem de esnafımıza can damarı oluyorlar. Bölgemiz müthiş bir doğa sahip olması nedeniyle kontrollü turizme açılmasını istiyoruz. Doğası ve enerjisi müthiş bir yerdir” dedi. Doğa fotoğrafçısı Esat Kamuk ise, “Bu eşsiz yeri görmek muhteşem bir duygu. Harika bir doğal güzelliğe sahip. Şu an Cilo Dağları’nın eteklerinde doğayı fotoğraflıyorum. Doğa fotoğrafçıları için dört mevsimi bir arada çekme fırsatı sunuyor. Burası yaz ile kışın bir arada yaşandığı kartpostallık bir yer. Tüm doğaseverleri burayı görmeye davet ediyorum. Tek isteğimiz, bu güzel doğanın kirletilmemesidir” ifadelerini kullandı.
Antalya Antalya’da Doğu Garajı AVM esnafı, kapalı dükkanlardan dertli Antalya’da 2013 yılında yapımına başlanan ve geçtiğimiz yıl açılışı yapılan Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi’nde bulunan esnaf, AVM’de bulunan çoğu esnafın kepenk açmaması nedeniyle mağdur olduklarını ve bir an önce işletmesini hizmete sokmayan esnafa yaptırım uygulanmasını talep etti. Festival Halk Pazarı Çarşısı yerine yapılan, Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi esnafı, alanda bulunan birçok dükkanın kapalı olması nedeniyle, merkez önünde pankartlar eşliğinde basın açıklaması yaparak, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sokulan Doğu Garajı AVM’nin ön plana çıkarılmasını ve alışveriş merkezine destek olunmasını istedi. Festival Halk Pazarı Çarşısı Koruma Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Şengül Albayrak, ticaret merkezinde bulunan esnafın eski Festival Halk Pazarı Çarşısı esnafı olduğunu belirtti ve AVM’de yer alan dükkanların yüzde 90’ının henüz kepenk açmadığını ifade etti. “Dükkanlar açılsın” talebi Doğu Garajı AVM’ye müşteri getirebilmek için acentelerle anlaştıklarını fakat müşterilerin ziyaret sırasında kapalı dükkanlarla karşılaştığında çıkış yaptığını dile getiren esnaf Şengül Albayrak, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden dükkanların faaliyete girmesini talep ettiklerini söyledi. Albayrak, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Biz turlarla acentelerle anlaşıyoruz, otoparkımız ücretsiz buna rağmen kimseyi getiremiyoruz. Getirdiklerimiz de geldiklerinde her yerin kapalı olduğunu görüyor. Dükkanların kapalı olduğuna dair 22 kez tutanak tutuldu fakat gereği yapılmadı. Burasının canlı olması için, belediyenin dükkanları açtırması lazım. Acentelerle anlaşıyoruz, getiriyoruz, 5 dakika durduramıyoruz. İki senedir Nekropol alanı tarafındaki ana kapımız kapalı, AVM’ye tek girişi olan küçük bir kapımız var. Sabah saat 09.00’da açılıyor, 17.00’de kapanıyor. Burası Antalya, çarşının esnafı yok sayılıyor.”