EĞİTİM - 27 Mayıs 2024 Pazartesi 04:07

Okumanın yaşı olmaz dediler, 40’lı yaşlarda üniversiteli oldular

A
A
A

 Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi'nin Meslek Yüksekokulu bünyesinde yer alan Tasarım Bölümünde “okumanın yaşı olmaz” diyen 40'lı yaşlarda 6 kadında, diğer öğrencilerle birlikte öğrenim görüyor.

Üniversite eğitim alan öğrenciler arasında moda endüstrisinde kariyer yapmak isteyen gençlerin yanı sıra, sektörde deneyimli usta öğreticiler ve kendi işletmelerini yöneten kadın girişimciler de bulunuyor.

Halk Eğitim Merkezi'nde 9 yıldır usta öğretici olarak görev yapan Hilal Uslu, üniversite eğitimine duyduğu ihtiyacın gerekliliğine değinerek şu ifadelere yer verdi: “Daha profesyonel bir eğitim vermek amacıyla üniversite eğitimine ihtiyaç duydum. Bu sayede kursiyerlerimize daha profesyonel ve yeterli bir eğitim verebileceğimizi umut ediyorum. Gençlerle birlikte güzel iki yıl geçirdik. Buradan öğrendiklerimizi ve bilgilerimizi Halk Eğitim Merkezi'nde öğrencilerimize aktaracağız.”

“Hiçbir şey için geç değil”

Moda tasarımı alanında alaylı olarak edindiği bilgi ve deneyimlerini akademik bir eğitimle pekiştirmek isteyen öğrencilerden bir diğeri Nedime Yalçın, hayat boyu öğrenme politikasını desteklediğini ifade ederek, “Hali hazırda bir işletmem var ve zaten bu işi yapıyorum. Moda tasarımı okuyarak alaylı olan tarafımı diplomalı hale getirmek istedim, bu benim için güzel bir heyecan oldu. Burada, neredeyse çocuğum yaşındaki arkadaşlarımla aynı merdivenleri, aynı bölümü paylaşmak ve aynı eğitimi almak çok hoşuma gitti. Hayatımın en eğlenceli ve en heyecanlı serüvenini yaşadım bu iki yıl içerisinde. Keşke dört yıllık olsaydı. Bana kattıkları ve diplomamı alacağım için de çok mutluyum. Çocuklarıma, eşime ve bu süreçte bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Kızım bu sene üniversite sınavına hazırlanıyor. O üniversite sınavına hazırlanırken ben üniversiteyi bitirmiş olacağım. Hiçbir şey için geç değil. İnsan istedikten sonra her şeyi her zaman ve her ortamda başarabilir. İnsan öğrenmek istedikten sonra çevresindeki her kişiden mutlaka iyi ya da kötü bir tecrübe ve kazanım elde edebilir. Bana yardımcı olan, destek olan herkese teşekkür ederim.” dedi. 

Ahmet Akbuğa

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Denizli Ameliyat ile kapatıldıktan sonra tekrar oluşan kalp deliği bu kez ameliyatsız kapatıldı Denizli’de 47 yaşındaki kadının 2007 yılında ameliyat ile kapatılan kalp deliği yıllar sonra tekrar oluştu. Nefes darlığı şikayeti ile başvurduğu hastanede ameliyatsız yöntemle tedavi olan kadın sağlığına kavuştu. Denizli’de 2007 yılında kalbinde oluşan delik nedeniyle ameliyat olan Nuriye Arslan (47), ameliyatı sonuç vermedi. Açık kalp ameliyatı ile kapatılan delik yıllar sonra tekrar oluştu. Nefes darlığı şikayeti ile Denizli Özel Tekden Hastanesine başvuran Nuriye Arslan, kalbinde yeniden delik oluştuğu belirlendi. Yapılan tetkiklerin sonucunda Arslan, anjiyografik yöntem ile ameliyatsız kalp deliği kapatma işlemi ile sağlığına kavuştu. Başarılı operasyonu gerçekleştiren Özel Denizli Tekden Hastanesi doktorlarından Kardiyolog Dr. Nihat Pekel, “Nuriye hanıma 3 yıl önce kalp deliği kapama işlemi uygulamıştık. Anjiyografik yöntemle, ameliyatsız yöntemle. Nuriye hanım yaklaşık 17 yıl önce kalp deliğinin kapatılması için açık kalp ameliyatı olmuştu son yapılan kontrollerinde bu ameliyatla kapatılan delik bölgesinin tekrardan açılma olduğu tespit edilmişti. Nefes darlığı şikayetinin olması üzerine hastamız bize başvurmuştu. 3 yıl öncede hastamıza bu anjiyografik yöntemle ameliyatsız yöntemle kalp deliğini kapatma işlemi uygulamıştık. Bu işlem narkoz olmadan ameliyatsız anjiyografik yöntemle yapılıyor. Kasıktaki toplardamardan giriyoruz. Kalbin sağ ve sol kulakçıkları arasında ki delik bölgesinden geçerek o bölgeye şemsiye dediğimiz kapatma cihazı yerleştiriyoruz. Kıskaç gibi deliği kapatıyoruz. Hastamız 3’üncü yıl kontrole geldi. Gayet sağlıklı kendisi. Aktif olarak çalışma hayatın da kendisi. Emekçi çalışan bir kadınımız. Yaptığımız işlemden baya fayda gördüğünü görmemiz bizi gerçekten mutlu ediyor” dedi. “3 senedir rahatım, mutluyum” İlk gittiği hastanede anjiyo olduğunu ifade eden Nuriye Arslan, “Anjiyodan sonra ameliyat yaptılar. Ameliyatta kalbimin delikleri kapatılmayı başaramamışlar eksik kalmış. Rahatsızlıklarım devam etti. Sonra çevremden Nihat Pekel hocamızı duydum. Allah razı olsun geldim, muayene oldum. Hocamız anjiyo yaptı, çok memnun kaldım. 3 senedir rahatım, mutluyum. Çalışmama devam ediyorum” şeklinde konuştu.