GENEL - 17 Nisan 2020 Cuma 18:17

Vakıf okulları eğitimde mesafe tanımıyor

A
A
A
Vakıf okulları eğitimde mesafe tanımıyor

Tüm dünyada küresel bir sorun haline gelen Korona virüs (Covid-19) salgınını en az hasarla atlatmak adına çeşitli tedbirler alınmaya devam ediyor.

Tüm dünyada küresel bir sorun haline gelen Korona virüs (Covid-19) salgınını en az hasarla atlatmak adına çeşitli tedbirler alınmaya devam ediyor.


Bu tedbirler kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aldığı kararla 30 Nisan 2020 tarihine kadar örgün eğitime ara vererek derslerin uzaktan eğitim yöntemiyle yapılacağını duyurdu.


Dersler dijital platformlar aracılığıyla devam ediyor


Bu kararın ardından Atatürk Üniversitesi Özel Vakıf Okulları da içinden geçilen bu zor günlerde, koordineli bir şekilde hareket ederek zorunlu olarak ara verilen eğitim öğretim sürecine 23 Mart 2020 tarihinden itibaren dijital platformlar ile devam etmeye başladı.


Bu online eğitimin sadece tek yönlü bir ders olarak düşünülmemesi gerektiğini belirten Özel Vakıf Okulları Kampüs Müdürü Erdal Karagülle, bu kapsamda akademik derslerin yanı sıra online olarak veli ve öğrencilere psikolojik destek sağlamak amacıyla rehberlik sunumlarının yanı sıra beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik zümrelerinin hazırladığı kapsamlı bir ders programı hazırladıklarını ve uygulamaya başladıklarını belirtti.


Yapılan bu online eğitimlerin sadece Vakıf Okulları mensuplarına değil tüm Erzurum hatta tüm Türkiye için hazırlandığını vurgulayan Karagülle: “Bu süreçte fedakarca çalışan ve öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmamaları adına yoğun gayret gösteren öğretmenlerimizin ürettiği içerikler, tüm öğrenci ve velilerimizin erişimine açık. Canlı derslerimizi okulumuzun YouTube kanallarından takip edebilirsiniz. Bu kapsamda başlattığımız online derslerimiz, uzaktan eğitime geçiş kararının alındığı günden itibaren toplamda 255 bin kişi tarafından izlendi. Tüm Türkiye’ye hizmet vermenin ve bu rakamlara ulaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.


Vakıf Okulları Online Eğitim Sürecinde Neler Yapıyor?


Atatürk Üniversitesi Özel Vakıf Okullarının online eğitim sürecinde yapmış olduğu çalışmalar ve uygulamalar hakkında da konuşan Karagülle, şu bilgileri paylaştı: “Tüm kademelerde online dersler ile yıllık müfredata kaldığımız yerden devam ediyoruz. Online denemeler yapıyor ve deneme sorularını yine online olarak çözüyoruz. Tüm kademelerimizde günlük ödevlendirme yapıyoruz. Günlük ödevlendirmeleri sınıf öğretmenlerimiz eşliğinde yakından takip ediyoruz. Sınav gruplarımızda haftalık online danışmanlık toplantıları yapıyoruz. Rehberlik zümremiz eşliğinde her hafta bilgilendirici sunumları online olarak öğrenci ve velilerimizle paylaşıyoruz. Beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik zümrelerimiz ile her hafta farklı etkinlikler planlayarak yine online olarak veli ve öğrencilerimiz ile buluşuyoruz.”


Rektör Çomaklı: “Vakıf Okullarımız, Dijital Dönüşüme Hızlı Bir Şekilde Uyum Sağladı”


Pandemi sürecini hiçbir zaman tatil olarak görmediklerini aksine daha çok çalışmanın bilinciyle hareket ettiklerini vurgulayan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı: “Evde Kal Uzaktan Eğitim Al sloganıyla çıktığımız bu yolda eğitim-öğretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Uzaktan eğitimin ilk gününde öğrencilerimiz ekran başındaki yerlerini alarak öğretmenlerimizin kendileri için hazırlamış oldukları ders anlatım videolarını izleyerek eğitim öğretime heyecanla kaldıkları yerden devam etmeye başladılar. 63 yıllık bir tecrübeye sahip olan üniversitemiz, nitelikli personeli ve donanımlı altyapısıyla hem yükseköğretimde hem de ortaöğretimde adaptasyon sürecini oldukça hızlı bir şekilde geride bıraktı. Özel Vakıf Okullarımız da tüm mensuplarıyla bu süreci içselleştirerek hızlı bir dönüşüm örneği sergiledi. Bu düşüncelerle, öğrencilerimizin eğitimlerinden uzak kalmamaları adına yoğun gayret gösteren tüm öğretmenlerimize, güzel yürekli çocuklarımıza, sürece büyük destek veren velilerimize, ayrıca arka planda büyük emek veren bilişim ekibimize ve idari kadromuza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Başkan Ömer Günel: "Kuşadasıspor’a zararı dokunacak oluşumlara asla müsade etmeyiz" Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, genel kurul toplantısında şirketleşme kararı alan Kuşadasıspor’u marka değerinin altında satılmasına müsade etmeyeceklerini belirterek, Kuşadasıspor’a zararı dokunacak oluşumlara asla müsade etmeyeceklerini söyledi. Başkan Günel, "UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı’nın adını kullanarak kulübün almaya çalışan Ertan Can Yazıcı’nın sahibi olduğu yurt dışı bağlantılı Help Steps isimli şirketin oyununa gelmeyiz. Kuşadasıspor Kulübü kimsenin oyuncağı değildir. Biz yeni sezonda da değerli yöneticilerimizle yine takımımıza sahip çıkıp, Kuşadasısporumuzu 2’nci Lig’e çıkarmak için canla başla mücadele edeceğiz" dedi. Kuşadasıspor’un geçtiğimiz yıl yapılan genel kurulunda kulübün futbol şubesini şirketleştirilmesi kararı alındı. Ardından siyah-beyazlı kulübün futbol şubesinin Ertan Can Yazıcı’nın sahibi olduğu yurt dışı bağlantılı Help Steps isimli bir şirkete satılması için temaslar başladı. Temaslar sonucunda şirket sahibi Yazıcı’nın UEFA eski İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, Ecmel Faik Sarıalioğlu ile Bayram Saral’ın isimlerini kullanarak kulüpleri marka değerinin altında satın almaya çalıştığı belirtildi. Bunun üzerine Başkan Ömer Günel, kulüp yöneticileri ile toplantı yaptı. Toplantıda yöneticilerle istişarede bulunan Başkan Ömer Günel, Kuşadasıspor’un Ertan Can’a ait Help Steps şirketine olan satışını durdurdu. "Kentimizin marka değeri olan Kuşadasıspor’a her zaman sahip çıkacağız" Başkan Ömer Günel yaptığı açıklamada "Biz 23 yıldır, kimsenin ilgilenmediği bu kulübü amatörden alıp 3’üncü Lig’e kadar çıkardık. Artan maliyetler çok fazla ama bu kulübü kimsenin oyuncağı haline getirmesine asla müsade etmem. Bugüne kadar Kuşadasıspor’a katkı vermiş değerli yöneticilerimizle yine takımımıza sahip çıkıp, Kuşadasısporumuzu 2’nci Lig’e çıkarmak için canla başla mücadele ederiz" diye konuştu.