ÇEVRE - 29 Haziran 2022 Çarşamba 17:17

Türkiye’nin ilk tarım enstitüsünde "Tarla Günü" düzenlendi

A
A
A
Türkiye’nin ilk tarım enstitüsünde "Tarla Günü" düzenlendi

Eskişehir’de düzenlenen Tarla Günü’nde konuşma yapan Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr.

Eskişehir’de düzenlenen Tarla Günü’nde konuşma yapan Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Sabri Çakır, “Enstitümüz, 97 yıldır 177 tohum çeşidi geliştirerek çiftçilerimizin ve üreticilerimizin hizmetine sunmuştur” dedi.


1925 yılında kurulan ve Türkiye’de ilk olan Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünde, geride bırakılan 97 yılda 177 farklı tohum çeşidi geliştirilerek çiftçilere dağıtıldı. Bugün enstitüde düzenlenen Tarla Günü ile çiftçiler, oda ve kurum yöneticileri bir araya geldi. Enstitüde geliştirilen tohumların incelendiği etkinlikte; toprak, üretim, hububat ve verimlilik konuları üzerinde duruldu. Ayrıca katılımcılar tarlalarda yetişen mahsulleri inceleme ve yerinde görme fırsatı da yakaladı.“Bu çeşitlerin sektöre ilk aktarılması da bu tarla günleri sayesinde olmaktadır”


Etkinlikte konuşma yapan Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Sabri Çakır, enstitü hakkında genel bilgiler verdi. Üretilen tohumların çiftçilere aktarılmasında etkinliğin önemini belirten Çakır, “Enstitümüz, 97 yıldır 177 tohum çeşidi geliştirerek çiftçilerimizin ve üreticilerimizin hizmetine sunmuştur. Çeşitlerin geliştirilmesi kadar bu çeşitlerin sahaya hızlı bir şekilde aktarılması da büyük önem taşıyor. Özellikle çeşitlerin sahaya aktarılması konusunda araştırmacı, yayıncı ve çiftçi işbirliğinin hızlı bir şekilde test edilmesinde düzenlenen tarla günleri çok önemlidir. Yaptığımız çalışmalar sonucunda geliştirdiğimiz tohumlar düzenlenen sözleşmelerle hızlı bir şekilde üreticilere aktarılmaktadır. Laboratuvarlarımızda topraktan tohuma kadar tüm analizleri yapacak altyapıya sahibiz” ifadelerini kullandı.“Çiftçilerimize son 10 yılda 1,4 milyar TL destek verdik”


Değişen mevsim koşulları ve doğa ile birlikte kuraklık probleminin çiftçinin peşini bırakmadığını belirten Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammet Gümüş, “Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık nedeniyle mahsulümüzde ciddi verim kayıpları yaşandı. Ancak bu seneki yağışlarla birlikte güzel mahsul elde edeceğiz. Sadece bitkisel üretim alanında çiftçilerimize son 10 yılda 1,4 milyar TL destek verdik. Hububat ve baklagillerde fark ödemesi olarak yaptığımız destek ise 10 yılda 313 milyon TL olarak gerçekleşti. Çiftçimiz yeter ki üretsin, alın terinin emeğinin karşılığını alsın” şeklinde konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Samsun İlkadım’dan 12 branşta yaz spor okulu Samsun İlkadım Belediyesinin 12 branşta açtığı yaz spor okullarında faaliyetler başladı. Bugün itibarıyla başlayan yaz spor okullarında, toplam 12 branşta kayıtlar yapılacak. Kayıtların devam ettiği faaliyetlere, en küçüğü 6 yaş grubundan olmak üzere her yaş grubundan yoğun katılım bekleniyor. Çocukların ve gençlerin yaz spor okullarında sporla dolu bir yaz geçireceklerini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, "İlkadım’da geleceğin sporcularını yetiştirmeye ve onları desteklemeye devam edeceğiz" dedi. Mete Adanır Spor Salonu, Derebahçe Fitness Salonu ve Yıldıray Çınar Kültür Merkezi’nde toplam 12 branşta 25 antrenör, 19 Halk Eğitim Merkezi öğreticisi, 3 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personeli ve 2 belediye personeli ile yaz spor okullarının eğitim vereceğini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, "Spor sadece bedensel sağlığımızı değil, aynı zamanda ruhsal sağlığımızı da geliştiren ve bizleri zararlı alışkanlıklardan uzaklaştıran önemli bir aktivitedir. Spor yapan birey pozitif ve olumlu düşünür, fiziksel olarak kendisini geliştirir, stresten uzak durur. Spor yapmak, sadece iyi görünmeyi sağlamayıp daha iyi düşünmeyi, daha kapsamlı bakış açısı geliştirmeyi, hızlı ve doğru çözümler üretmeyi, doğru iletişim kurmayı, hızlı tepki vermeyi ve koordinasyon yeteneğini geliştirir. Spor, bireyin sosyalleşmesine yardımcı olur. Özgüvenini arttırır, kurallara uymayı sağlar” diye konuştu. Yaz spor okullarına yoğun bir katılım beklediklerini söyleyen Başkan Kurnaz, “Eğitim ve öğretim döneminin sona ermesi ile birlikte, yaz spor okullarımız da faaliyetlerine başlıyor. Her yıl bin 500 ila 2 bin arasında öğrencimizin katılım sağladığı yaz spor okullarımızda kentimizde yaş grubu gözetmeksizin herkesin spor yapmasına imkan sağlıyoruz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin fiziksel ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bireyler yetiştirmek, çocuklarımızın ve gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlamak ve onları korumak ve sporu yaşam biçimi haline getirmelerini sağlamak amacıyla yaz spor okullarımıza önem veriyoruz. Branşlarında uzman antrenör kadromuzla, vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayan yaz spor okulu faaliyetlerimize, çocuklarımızı ve gençlerimizi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.